آشنایی با دوربین مداربسته تحت شبکه و انواع آن

دوربین‌های مداربسته به دو دسته‌بندی دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه یا ip تقسیم می‌شوند.

 • تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۱۴ - ۰۰:۰۰:۰۰
 • تعداد بازدید: ۴۷
 • گروه: اخبار

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین‌های مداربسته به دو دسته‌بندی دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه یا ip تقسیم می‌شوند.

دوربین مداربسته تحت شبکه یا دوربین مداربسته ip همان دوربینی است که شما در صورت داشتنش به هر کجای دنیا که بروید، به تصاویر آن دسترسی دارید.

دوربین مداربسته آنالوگ اولین نسل از دوربین‌های مداربسته است که ارزان و دارای کیفیت بسیار پایین است.

در ادامه این مطلب از مجله آریاهوشمند، در مورد دوربین مداربسته تحت شبکه و نحوه نصب آن صحبت می‌کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خرید دوربین مداربسته

 دوربین مداربسته تحت شبکه چیست

دوربین مداربسته تحت شبکه یا دوربین مداربسته ip به دوربینی گفته می‌شود که برای نظارت و کنترل اموال افراد، از طریق اتصال شبکه محلی راه اندازی و شروع به کار می‌کند.

ارسال و دریافت فیلم در دوربین ip از طریق اینترنت یا شبکه محلی LAN انجام می‌شود. برخلاف دوربین مداربسته آنالوگ که به یک دستگاه ضبط محلی نیاز دارد، دوربین ip با اتصال به یک شبکه محلی کارش راه می‌افتد! نحوه اتصال دوربین های مداربسته تحت شبکه به شبکه، درست مثل اتصال گوشی‌های همراه به شبکه است.

انتقال تصاویر در دوربین‌های مداربسته تحت شبکه به‌صورت کدگذاری شده بر روی بستر شبکه توسط کابل و سوئیچ شبکه انجام می‌شود. اغلب اوقات این دوربین ها با کمک دستگاه ضبط کننده دیجیتال یا همان DVR و برخی اوقات با دستگاه ضبط کننده NVR کار می‌کنند.

دسته‌بندی دیگری که از این دوربین‌های مداربسته تحت شبکه وجود دارد به دو بخش دوربین مداربسته دید در شب و دوربین مداربسته فاقد قابلیت دید در شب تقسیم می‌شود.

 دوربین مداربسته تحت شبکه در کجا استفاده می‌شود؟

دوربین مداربسته ip در جاهای زیادی همچون اماکن زیر استفاده می‌شود و مناسب است.

 • فروشگاه‌های خرده فروشی
 • ادارات
 • ساختمان‌های دولتی
 • سایت‌های صنعتی
 • بانک‌ها
 • تشکیلات نظامی
 • کنترل ترافیک و عبور و مرور در خیابان‌ها

 انواع دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته ip انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم.

 دوربین مداربسته تحت شبکه PTZ یا اسپید دام

دوربین تحت شبکه PTZ همان دوربین پیشرفته‌ای است که شما می‌توانید نظارت دقیق و کنترل صددرصدی بر اموال و اماکن‌تان را از طریق آن داشته باشید. به کمک این دوربین شما می‌توانید از راه دور تصویر را زوم کنید و زاویه آن را تغییر دهید تا دید بهتری از محل قرارگیری دوربین داشته باشید.

این دوربین ip معمولاً برای فضای باز و وسیع استفاده می‌شود و قابلیت نظارت دقیق بر محیط را به شما ارائه می‌دهد.

 دوربین مداربسته ip ثابت (نامتحرک)

این نوع از دوربین مداربسته تحت شبکه، فقط نقطه‌ای که در آن متصل می‌شود و زاویه‌ای که برای آن تنظیم می‌شود را ارائه می‌کند. معمولاً از این دوربین برای فضای داخل و بیرون از خانه استفاده می‌شود. اگر فروشگاه خرده‌فروشی دارید یا قصد نصب دوربین مداربسته تحت شبکه در اداره‌ای را دارید، این نوع از دوربین می‌تواند کار شما را راه بیاندازد.

 دوربین مداربسته تحت شبکه POE و POE پلاس

دوربین های تحت شبکه POE از کابل Ethernet (معمولاً Cat 6 یا Cat 5) همزمان برای انتقال الکتریسیته و داده استفاده می‌کنند. در نتیجه از تعداد سخت‌افزارها و کابل‌های مورد نیاز برای انتقال الکتریسیته و داده به صورت جداگانه کاسته می‌شود. این یعنی هزینه و تعمیرات کمتری برای این دسته از دوربین‌ها نسبت به نوع قدیمی و سنتی‌شان در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت بین دوربین‌های مداربسته POE و POE پلاس در مقدار الکتریسیته‌ای است که می‌توانند حمل کنند. سیستم‌های POE استاندارد تا 15 وات الکتریسیته را حمل می‌کنند و دوربین‌های POE پلاس قابلیت حمل بیش از 30 وات الکتریسیته را دارند. POE پلاس‌ها بیشتر برای سیستم‌های قوی و بسیار باکیفیت و مهم استفاده می‌شوند.

 دوربین مداربسته تحت شبکه wireless

دوربین مداربسته تحت شبکه Wireless به کمک یک مودم اینترنت کار می‌کند و تصاویر را به حافظه محلی دوربین یا حافظه ابری (Cloud-based storage) می‌رساند. معمولاً از این دوربین‌ها برای خانه‌های کوچک استفاده می‌شود، اما برای محیط‌های بزرگ، استفاده از این نوع دوربین مداربسته، توصیه نمی‌شود.

انواع دوربین مداربسته با دسته‌بندی دیگری هم تقسیم می‌شود که در ادامه نام می‌بریم.

 دوربین مداربسته دام Dome

دوربین مداربسته دام Dome را معمولاً در اماکن اداری و مسکونی مسقف نصب و استفاده می‌کنند. کیفیت تصویر دوربین دام معمولا متوسط است و قیمت مناسب آن باعث پرطرفدار شدنش شده است.

لنز دوربین‌های دام معمولا به صورت ثابت و در برخی موارد به صورت متغییر است. جنس این دوربین‌ها از پلاستیک و فلز است.

در برخی از دوربین‌های دام، میکروفن و اسپیکر داخلی روی دوربین وجود دارد که برای ضبط صدا و یا عمل پیجینگ به‌کار گرفته می‌شود.

 حتماً بخوانید: دوربین مداربسته دام Dome چیست؟

 دوربین مداربسته بولت Bullet

از دوربین مداربسته بولت معمولاً در فضای باز استفاده می‌شود. این نوع از دوربین مداربسته دارای لنز ثابت و در برخی مدل‌ها لنز متغیر یا وریفوکال است. از دوربین بولت به دلیل محفظه فلزی که دارد می‌توان در هر شرایط محیطی و آب‌و‌هوایی استفاده کرد.

 

اگر تصمیم دارید که دوربین بولت بخرید، باید به این نکته توجه کنید که باید به اندازه فاصله کانونی لنز براساس محیطی که قرار است دوربین را در آن نصب و استفاده کنید، توجه داشته باشید. در واقع هر چه که فاصله کانونی لنز بیشتر باشد، زاویه دید کمتر و فاصله بیشتر و هر چقدر فاصله کانونی کمتر باشد، زاویه بیشتر و فاصله کمتری را می‌توانید داشته باشید.

 حتماً بخوانید: تفاوت دوربین دام Dome با دوربین بولت Bullet در چیست؟

 اجزای تشکیل‌دهنده دوربین مداربسته چیست

 • بدنه اصلی دوربین
 • پایه (محل اتصال دوربین مداربسته به سقف)
 • محفظه عبور کابل
 • براکت (در چرخش ۳۶۰ درجه دوربین نقش مهمی دارد.)
 • دستگاه NVR 
 • لامپ مادون قرمز
 • حس‌گر نورسنج
 • لنز (متحرک و ثابت)
 • کابل شبکه
 • لوله فلکسی
 • سوئیچ
 • مودم
 • سنسور دریافت تصویر دوربین مداربسته (سنسور دریافت سیگنال تصویر، یکی از بخش‌های مهم دوربین مداربسته است. این قسمت میزان نور دریافتی توسط دوربین را تنظیم و سپس به پردازنده تصویر یا DSP ارسال می‌کند.)
 • دیافراگم (تنظیم نور ورودی و خروجی به دوربین مداربسته)

 دوربین مداربسته تحت شبکه را چگونه نصب کنیم؟

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه کمی پیچیده به نظر می‌رسد، اما شدنی است. مثلاً در مرحله اول باید منبع تغذیه یا آداپتور را به دوربین مداربسته متصل کنید.

در مرحله دوم باید اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر را با کابل شبکه LAN برقرار کنید.

در مرحله سوم که مهم‌ترین مرحله نصب دوربین به شمار می‌رود باید دوربین مداربسته تحت شبکه شما توسط رایانه شناسایی شود. برای این منظور، IP دوربین مداربسته و رمز عبور آن را در کامپیوتر وارد کنید.

پس از وارد کردن کدها، با استفاده از دستور PING اتصالات دو دستگاه را کنترل کنید. در این قسمت می‌توانید از کتاب راهنمای نصب دوربین مداربسته استفاده کنید. در بخش بعدی، نوبت به راه‌اندازی نرم افزار سیستم مداربسته می‌رسد.

نرم‌افزار مربوط به دوربین مداربسته تحت شبکه، در داخل بسته محصول قرار داده می‌شود. این CD را نیز باید بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.

در مرحله پایانی، تمام اطلاعات لازم را در بخش نرم‌افزاری وارد کنید و بر روی گزینه add device کلیک کنید. شاید در این قسمت، نرم افزار از شما مجدداً کد IP را درخواست کند؛ همان کدی که در بخش قبلی وارد نموده‌اید را نیز در این قسمت تایپ کنید و دکمه OK را فشار دهید.

لازم به ذکر است اگر سیستم شما نیاز به رمز عبور و کلمه کاربری خاص داشته باشد، حتماً داخل جعبه محصول قرار داده خواهد شد.

منبع : https://ariahoshmand.com/mag/ip-camer-cctv/

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
 • نام و نام خانوادگی
 • آدرس ایمیل
 • نظر شما