vps ارزان به معنای کیفیت پایین آن است؟

شاید با خواندن این عنوان، یاد ضرب المثل " هیچ گرانی بی‌حکمت نیست، هیچ ارزانی بی‌علت" بیافتید. اما این قضیه در مورد سرور مجازی یا vps هم صدق می کند؟

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۲۱ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۵۰
  • گروه: اخبار

مطمئناً که این طور است ولی اینکه که کیفیت پایین را به عنوان یک علت ثابت و همیشگی برای ارزان بودن vps در نظر بگیریم کار درستی نیست. هر کدام از سرورهای مجازی متناسب با سخت افزار و عملکرد خود قیمت گذاری می شوند و عوامل زیادی در این قیمت گذاری دخیل هستند.

نکته مهم این است ارائه دهندگان سرور مجازی، پلن های خود را متناسب با زمینه ها و کاربردهای مختلف مشخص می کنند و شاید یک کاربر با خرید vps ارزان به پیشرفت های بیشتری نسبت به یک کاربری برسد که هزینه زیادی را برای خرید سرور مجازی پرداخت کرده است. این مقاله، همان منبعی است که شما را به جواب این سوال می رساند:

فاکتورهای موثر در خرید سرور مجازی

چه فاکتورهای در قیمت سرورهای مجازی تاثیر گذار هستند؟

منابع سخت افزاری

واضح ترین تفاوت بین سرورهای مجازی، قدرت سخت افزاری آنها است. وبسایت هایی که ترافیک نسبتاً پایینی دارند و هیچ پلنی برای افزایش این ترافیک ندارند، کارشان با سخت افزار و پهنای باند پایین حل می شود ولی اگر قصد دارید یک کسب و کار بزرگ راه بیاندازید و استراتژی های لازم برای افزایش میزان ترافیک آن را انجام می دهید باید به فکر یک سرور مجازی با سخت افزار، فضای دیسک و قدرت محاسباتی بالا باشید.

نوع و تعداد هسته پردازنده، فضای دیسک و رم، تعداد IP و پهنای باند از جمله ویژگی های سخت افزاری هستند که قیمت یک سرور مجازی را تعیین می کنند.

همچنین، مزیت اصلی VPS مقیاس پذیری آن است یعنی اگر بعد از خرید یک سرور مجازی ارزان تر با منابع سخت افزاری ضعیف تر تصمیم خود را عوض کردید، ارائه دهندگان می توانند منابع شما را تغییر دهند و محدودیت های شما را کمتر کنند که خود این کار هم با هزینه همراه است.

سطح مدیریت سرور مجازی

شما با استفاده از یک سرور مجازی، دسترسی کاملی به سخت افزار و عملکرد سازگار آنها دارید اما اینکه مدیریت سرور بر عهده شما باشد یا کسی دیگری این کار را برای شما انجام دهد هم مهم است.

اگر خودتان می توانید این کار را انجام دهید که احتمالاً هزینه های مربوط به خرید سرور مجازی برای شما کمتر خواهد شد چون جدا از راه اندازی سرور مجازی، نصب سیستم عامل و کنترل پنل که برعهده ارائه دهنده است، قرار است همه کارهای مربوط به نگهداری و حفظ امنیت مثل نصب ابزارهای اضافی، تعمیر و نگهداری مداوم، تغییر تنظیمات، به روزرسانی، پیکربندی فایروال ها، نظارت بر عملکرد سرور و اقدامات امنیتی بر عهده خودتان است و نمی توانید انتظار داشته باشید که ارائه دهنده سرور مجازی این کار را برای شما انجام دهد.

اما اگر ترجیح می دهید که به ازای هزینه های زیاد، به جای شما، ارائه دهنده سرور مجازی این کارها را انجام دهد با انتخاب یک پلن سرور مجازی مدیریت شده می توانید کار خود را راحت تر کنید.

کنترل پنل

کنترل پنل، نقش مهمی در مدیریت پروژه های شما در سرور مجازی دارد و بهره مندی از آن در سرور مجازی با مدیریت یا بدون مدیریت ارائه دهنده کمک بزرگی برای شماست چون با استفاده از یک رابط گرافیکی انجام کارهایی مثل نصب سیستم های مدیریت محتوا، ایجاد و مدیریت حساب های ایمیل و FTP، فایل ها و پایگاه داده ها بسیار راحت تر است.

حتی اگر به کار کردن با ترمینال (LINUX) یا CMD (ویندوز) عادت کرده باشید هم، استفاده از کنترل پنل، انجام کارهای پیچیده مثل پیکربندی فایروال ها یا راه اندازی سیستم های امنیتی را سریع تر و راحت تر می کند.

بله درست حدس زدید، خود این راحتی هم با هزینه همراه است و اگر می خواهید از پنل های میزبانی وب محبوب مانند cPanel هم بهره مند شوید، باید هزینه آن را پرداخت کنید.

چند فاکتور تاثیر گذار دیگر:

روش مجازی سازی –OpenVZ ارزان ترین ابزار مجازی سازی است ولی XEN و KVM گران‌تر هستند.

منابع تخصیص یافته – هر چه تعداد منابع اختصاصی سرور مجازی بیشتر باشد، عملکرد بهتر و قیمت بالاتری خواهد داشت.

تعداد سرور مجازی مربوط به سرور فیزیکی - سرور هایی که تعداد سرورهای مجازی بیشتری دارند، هزینه کمتری دارند و هر چقدر تعداد کمتر باشد، قیمت ها بالاتر می رود.

کیفیت پشتیبانی - ارائه سروریس های بیشتر و با کیفیت تر از جانب پشتیبانان سرور مجازی با هزینه بیشتر همراه است.

 

از بین سرور مجازی ارزان و گران، کدام را انتخاب کنم؟

انعطاف پذیری و مقیاس پذیری پلن های ارائه شده توسط ارائه دهندگان باعث می شود که برای هر وبسایت با هر شکل و اندازه ای، یک سرور مجازی مناسب در اختیار داشته باشید. اما این که فقط روی قیمت تمرکز کنید و بدون توجه به هدف و محدوده سایت کسب و کار خود، یک سرور مجازی با هزینه پایین انتخاب کنید، ایده چندان خوبی هم نیست.

درست است که برای یک کسب و کار کوچک با ترافیک مشخص، آموزش مباحث جدید یا انجام برخی آزمون و خطاها، یک سرور مجازی با سخت افزار و امکانات قدیمی هم می تواند انتخاب درست و ایده آلی باشد و کاربر با این انتخاب سرور مجازی ارازان تر، مسیر خوبی را برای خود ترسیم کند.

اما اگر اهداف بزرگتری دارید و افزایش ترافیک سایت از قدم های مهم رسیدن به این اهداف است پس باید دید کلی تری داشته باشید و پیشرفت های بزرگتر در آینده را فدای هزینه پایین الآن خود نکنید. سروری را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای برطرف کردن نیازهای شما قدرتمند باشد تا بعدا با محدودیت روبرو نشوید.

برای یک انتخاب درست، در مورد منابع سخت افزاری موردنیاز تحقیق کنید و میزان مهارت خود در مدیریت و نگهداری از سرور مجازی و کنترل بخش های مختلف آن محک بزنید. با این کارها است که می توانید جدا از قیمت، روی معیارهای دیگر هم تمرکز کنید و انتخاب هوشمندانه ای داشته باشد.

پس اینکه بگوییم سرور مجازی ارزان، کیفیت پایینی دارد، فرضیه درستی نیست چون همه چیز به نیاز و کاربرد شما بستگی دارد و اگر کار شما با یک پل ارزان راه می افتد اصلاً نیازی نیست که ذهن خود را درگیر قدیمی یا جدید بودن سخت افزار و یا میزان دسترسی خود کنید، چون همان سرور مجازی ارزان هم به راحتی از عهده انجام کارهای شما برمی آید.

اگر هم متناسب با اهداف رو به رشد خود دوست ندارید بعداً دچار هزینه های بیشتر شوید، از اول با تمرکز بیشتری در مورد نیازهای خود فکر کنید و متناسب با آنها، یک انتخاب هوشمندانه انجام دهید تا در آینده هم دچار پشیمانی نشوید.

در کل، قبل از اینکه قیمت و هزینه را در انتخاب سرور مجازی به یک دغدغه تبدیل کنید، توصیه می کنیم که شرکت ارائه دهنده سرور مجازی و ویژگی های پلن های مربوط به آن شرکت را به دقت بررسی کنید تا بعداً پروژه ها یا اپلیکیشن ها ی شما به خاطر عملکرد ضعیف آنها در حفظ امنیت، اختصاص منابع و سرویس دهی دچار خرابی و آشفتگی نشوند.

برای دسترسی به یک سرور مجازی مناسب با قیمت مقرون به صرفه کافی است بهترین های این حوزه را بشناسید و انتخاب خود را از بین پلن های آنها انجام دهید. یکی از این ارائه دهندگان برتر، شرکت آسام سرور است که در کنار ارائه سرور های مجازی با لوکیشن های مختلف و منابع اختصاصی، در ارائه سرویس های نگهداری و پشتیبانی از هم بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد و باعث می شود که مشتری در کنار بهره مندی از یک سرور مجازی عالی، نگرانی های خود در زمینه قیمت و هزینه را هم کنار بگذارد.

امیدواریم که با انتخاب یک سرور مجازی فوق العاده با هزینه مقرون به صرفه، قدم به قدم به عملکرد رویایی خود نزدیک شوید. در صورت داشتن هر گونه درخواست، پیشنهاد یا سوال می توانید در قسمت ثبت دیدگاه با ما در میان بگذارید.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما