سه ترفند برای محدود کردن استفاده از اینترنت  WiFi

محدود كردن استفاده از وای فای در گوشی ممکن است بارها برای شما اتفاق افتاده باشد که مهمان‌ها از شما رمز وای فای را بخواهند اما شما با معذوریت رمز را به وی بدهید؛ اما شما راه‌حل‌هایی برای محدود کردن استفاده از وای فای برای مهمانان را دارید.


محدود كردن استفاده از وای فای در گوشی | رایابان در این مقاله قصد دارد سه ترفند برای کنترل دسترسی کاربران میهمان را که لازمه آن وجود لپ تاپ یا گوشی اندرویدی است را برای شما ذکر می‌کند. قصد داریم روش‌هایی را برای شما آموزش دهیم که اگر مهمانانتان از شما رمز وای فای منزل یا محل کارتان را خواستند آسوده آن را در اختیارشان بگذارید. بدون آن‌که مهمانان شما متوجه شوند (WiFi) خانه یا محل کار خود را به‌صورت تقسیم‌شده و محدود در اختیار آن‌ها قرار داده‌اید.


تعمیر لپ تاپ در اصفهان


شیوه اول

پیچیدگی این روش نسبت به روش دوم بیشتر است. شما در این شیوه قادر خواهید بود هنگامی‌که کاربران پسورد وای فای شما را دارند استفاده از اینترنت را برای آن‌ها محدود نمایید. در این شیوه شما با استفاده از مک آدرس (MAC address) دستگاه‌های خودتان و معرفی کردن آن‌ها به مودم وایفای مربوط به خود قادر خواهید بود تنها به دستگاه‌های خودتان امکان دسترسی بدهید در این روش حتی اگر هکر پسورد شما را تشخیص دهد یا حتی پسورد را خودتان در اختیار دیگری قرار دهید دیگر کاربران قادر به اتصال به اینترنت شما نخواهند بود.

مراحل انجام محدود کردن دسترسی وای فای

ابتدا آدرس مک دستگاه‌های خودتان (موبایل، کامپیوتر و لپ تاپ و.) که قصد دارید به اینترنت متصل شود را به دست آورید.

روش به دست آوردن آدرس مک در اندروید

Setting > About Phone > Status >Wi-fi MAC Adress
آدرس نوشته شده در قسمت Wi-fi MAC Adress را به خاطر بسپارید یا یادداشت نمایید.

محدود کردن استفاده از وای فای
اگر توجه نمایید در زیر این مشخصه آی پی آدرس (IP Address) دستگاه شما درج شده است. این آدرس را مدنظر داشته باشید زیرا در روش‌های دیگر به کار خواهد آمد.


به دست آوردن mac در ویندوز

Run سیستم یا win+r را فعال نمایید. بعدازآن در پنجره باز شده عبارت cmd را تایپ و اینتر را فشار دهید.
سپس دستور getmac  را وارد و سپس اینتر را فشار دهید، لیست آدرس مک آداپتور کارت شبکه (wireless network adaptor) را در Cmd مشاهده خواهید کرد (مشاهده می‌نمایید که من از کارت شبکه‌های مجازی نیز استفاده می‌کنم چند آدرس نمایش داده خواهد شد اما احتمالاً برای شما تنها یک آدرس نشان داده می‌شود)

 

محدود کردن استفاده از وای فای

همچنین شما می‌توانید به‌جای دستور فوق از دستور ipconfig /all در cmd استفاده کنید و آدرس مک را از قسمت Physical Address کارت شبکه نصب‌شده بر روی سیستم بیابید.

جلوگیری از هک شدن وای فای


برای خرید لپ تاپ استوک می توانید به فروشگاه اینترنتی سیپک مراجعه کنید.


 

مرحله بعد از یافتن آدرس mac

مرحله بعد از پیدا کردن آدرس mac وارد شدن به تنظیمات مودم وای فای شماست. توجه نمایید که در این آموزش منظور تنظیمات مودم TP-LINK است. در تمامی مودم‌ها تقریباً این روش یکسان است که می‌توانید با جستجوی مدل مودم خود در گوگل بخش‌های موردنظر این مقاله را بیابید.
حال مرورگر (Web Browser) خود را بازکنید و آدرس 192.168.1.1 را در قسمت آدرس اینترنتی یا URL سرچ کنید.

محدود کردن استفاده از وای فای
مشاهده می‌نمایید کادرهای username و password نمایش داده می‌شود که به‌صورت پیش‌فرض (اگر تغییر داده نشده باشد) نام کاربری و پسورد هر دو عبارت admin هستند.
در مرحله بعدی بر روی OK یا Log In کلیک کنید.
در این بخش شما وارد تنظیمات شبکه وایرلس مودم می‌شوید که لازم است برای این کار از منو بالا تب Interface Setup را انتخاب و بعدازآن گزینه wireless را انتخاب نمایید.

جلوگیری از هک شدن وای فای
در پایین این قسمت بخشی به اسم Wireless MAC Address Filter فیلترینگ آدرس مک دستگاه‌های وایرلس وجود دارد که مختص تنظیم و شناساندن آدرس مک دستگاه‌ها به مودم است.
ابتدا از بخش Active گزینه Activated را جهت فعال کردن این قابلیت انتخاب می‌کنیم.
در بخش Action ما باید انتخاب نماییم که مک آدرس‌ها (دستگاه‌هایی) که قصد داریم به این بخش معرفی کنیم دارای چه امکاناتی باشند؟ اگر گزینه allow association را انتخاب کنید این آدرس‌ها می‌توانند به مودم شما متصل شوند. (با انتخاب deny association فقط دستگاه‌هایی که معرفی می‌کنید  نمی‌توانند به مودم و اینترنت شما اتصال پیدا کنند.
allow association را از لیست انتخاب و سپس در هرکدام از فیلدهای Mac Address مک آدرس‌های دستگاه (Device MAC Address) را وارد کنید این مقادیر بسته به نوع مودم شما می‌تواند متغیر باشند.

محدود کردن استفاده از wifi


شیوه دوم محدود كردن استفاده از وای فای در گوشی

در این روش بدون آن‌که اشخاص را از شبکه وای فای بیرون بیندازیم و به‌صورت مخفیانه اتصال اینترنت کاربران قطع خواهد شد، این روش به‌گونه‌ای است که میهمان از شبکه وای فای (wifi) خارج نخواهد شد همچنان به آن شبکه وصل است. با این روش به روش نامعلوم و کاملاً مخفی سرعت دسترسی به اینترنت آن آپلود و دانلود پایین خواهد آمد و یا کاملاً سرعت نت وی قطع خواهد شد و شما قادر خواهید بود به‌راحتی از تمام پهنای باند و اینترنت شبکه وای فای خود تنها برای خود استفاده نمایید.
جهت این کار نیاز زیادی به علم و شناخت چندانی از ابزار و مهارت‌های شبکه ندارید. تنها لازم است یک برنامه به نام Netcut دانلود و نصب نمایید. از ویژگی و قابلیت این برنامه می‌توان جهت قطع internet (اینترنت) شخص موردنظر استفاده نمایید.


قابلیت‌های نرم‌افزار Netcut

    تغییر دادن آدرس‌های مک سیستم‌های متصل به شبکه وای فای شما با به کاربردن روش‌هایی چون روش مجازی و...
    نشان دادن همه دستگاه‌ها و سیستم‌های متصل شه به روتر (مودم وای فای) شما همراه آدرس فیزیکی (آدرس مک سیستم‌ها)
    قطع اتصال به مودم یا قطع اینترنت و اتصال به شبکه فرد شخص مورد بدون تغییر در تنظیمات مودم
    قطع دسترسی مهمان یا کاربران متصل شده به مودم شما بدون هیچ اخطار یا ارور (علامت اتصال به وای فای برای کاربران نمایش داده می‌شود)


روش نصب نرم‌افزار Netcut

این برنامه را ابتدا دانلود و سپس نصب نمایید. برنامه Netcut دارای دو setup کم‌حجم برای نصب است که لازم است هر دو را نصب کنید. سپس برنامه را اجرا نمایید.

کار با نرم افزار netcut

مراحل کار با نرم‌افزار

بعد از نصب و اجرا نوبت به کار با این برنامه خواهد رسید. بعد از اجرا این برنامه شروع به جستجوی شبکه‌های موردنظر خواهد کرد (Wi-fi Networks). بعدازاین اقدام تمامی دستگاه‌ها به همراه مک آدرس، آدرس آی پی و وضعیت اتصال (on یا off) بودن شبکه نمایش داده خواهند شد. بعد از مشاهده این مشخصات برای قطع شدن دسترسی طبق موارد ذکرشده در بالا بر روی دکمه cut off کلیک نمایید. لازم است کنار این دکمه باید ready نوشته‌شده باشد.


بعد از کلیک روی دکمه قطع خواهید دید رنگ آیکون شبکه قرمز و عبارت off در کنار آن ظاهر خواهد شد. این عبارت معنی این را می‌دهد که دستگاه شما به‌صورت مخفی اتصالش با شبکه شما قطع شده است.


دسترسی مجدد کاربر قطع شده
اگر قصد دارید مجدداً دسترسی به اینترنت و شبکه شما میسر شود، ابتدا آن را انتخاب نمایید سپس بر روی resum جهت ادامه مجدد فعالیت کلیک نمایید تا دسترسی کاربر مجدداً فعال شود.
کاربردهای دیگر این نرم‌افزار درزمینهٔ شبکه زیاد است که گفتن آن خارج از الزام است؛ اما به‌طور مثال قادر خواهید بود آدرس فیزیکی (مک) یا دستگاه‌های متصل را تغییر دهید.(Change MAC Address)، همچنین کارت شبکه‌های مختلف را برای این کار امتحان کنید هم‌چنین آدرس آی‌پی‌های (IP Address) ناشناخته در شبکه را به شکل دستی برای قطع دسترسی وارد نمایید.


این نرم‌افزار یک نسخه آزمایشی اندروید دارد که لازم است دستگاه اندرویدی شما روت – Root شده باشد. شما با استفاده از این نرم‌افزار قادر خواهید بود hotspot، شبکه وای فای کامپیوتر و سیستم‌های متصل به شبکه را بررسی مدیریت و همچنین اتصال آن‌ها به اینترنت از طریق موبایل را محدود نمایید.


جهت مقابله با Netcut نویسنده برنامه نرم‌افزاری مشابه با همین اسم منتشر کرده است که قادر است دستگاه شما را در مقابل ابزارها و نفود و هک (Hack) کاربران و بیرون انداختن شما از شبکه وای فای توسط Netcut حفظ نماید.
لازم به ذکر است سیستمی که از برنامه Netcut استفاده می‌کند اتوماتیک وار توسط Netcut Defender محافظت می‌شود و در بخش Protect عبارت Yes روبه روی اسم آن نوشته خواهد شد.

شیوه سوم

در این روش قادر خواهید بود شبکه وای فای یا اینترنت را برای کاربران اولویت‌بندی و سرعت اینترنت آن‌ها را به‌صورت مساوی تقسیم کنید. با استفاده از این روش اگر اینترنت شما ۱ مگابایت بر ثانیه است و دو دستگاه موبایل و لپ‌تاپ در خانه برای اتصال به اینترنت دارید با قرار دادن هر یک از آن‌ها در بخش Highest سرعت اینترنت را به‌طور عادلانه بین دو دستگاه تقسیم نمایید و یا اینکه سرعت اینترنت یک دستگاه را نسبت به دستگاه دیگر تنظیم کنید.

مفهوم QoS  یا Quality of Service و کاربردهای آن

تفاوت این روش با سایر روش‌ها در این است که مودم شما باید از قابلیتی با عنوان QoS یا Quality of Service پشتیبانی نماید. به‌صورت خلاصه این قابلیت (کیفیت سرویس) یک قانون اولویت‌بندی در شبکه است.
به‌طور مثال در این روش شما تعریف می‌کنید این دستگاه با این آدرس مک/ آی پی و این پورت‌های (Port) فعال نسبت به دستگاه‌های دیگری که به مودم متصل هستند اولویت بیشتر برای استفاده از پهنای باند (bandwidth) و اینترنت دریافتی و… دارد.
با استفاده از QoS قادر خواهید بود تعیین کنید چه نواع داده ای (به‌طور مثال ویدیو، داده های بازی های آنلاین مثل وارکرفت کلش آف کلنز،Voip و.) نسبت به سایر داده برای دانلود، بیت ریت (bit rate)، تخصیص پهنای باند و. دارای اولویت باشند.
در بعضی از مودم‌ها شما حتی قادر به تعیین حداقل و حداکثر سرعت دانلود و آپلود برای دستگاه مدنظر خود هستید.


نحوه تنظیمات QoS در مودم به چه شکل می‌باشد؟

در ابتدای معرفی روش سوم باید بگوییم که این روش نسبت به دو روش قبلی کمی پیچیده‌تر است و اگر آشنایی چندانی با شبکه و مودم زوترها ندارید پیشنهاد می‌کنیم از دو روش قبلی استفاده کنید.
بهتر است قبل از شروع به‌وسیله سایت‌های speedtest یا testmy.net  میزان سرعت اینترنت خود را تست کنید تا بعد از انجام تغییرات سرعت را مجدداً اندازه بگیرید و از اعمال گزینه‌ها روی سیستم و سرعت اینترنت خود اطمینان پیدا کنید.
برای تنظیم QoS مودم (همانند بخش قبل در این آموزش تنظیمات مودم TP-Link W895 را آموزش می‌دهیم اما با اندکی تغییر و جستجو می‌توانید بخش‌های گفته‌شده آموزش را در تنظیمات مودم خود پیدا کنید) باید آدرس مک یا آدرس آی پی لوکال دستگاه متصل شده به شبکه وای فای و همچنین پورت‌های موردنظر را حتماً بدانید.
جهت اطلاع از آی پی آدرس لوکال (مانند: ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰۰) می‌توانید از برنامه netcut بخش اول (در بخش اول طریقه به دست آوردن آی پی دستگاه‌های اندرویدی را نیز توضیح دادیم) و جهت پیدا کردن آدرس مک می‌توانید از روش‌های بخش اول استفاده نمایید.
برای پورت‌ها نیز می‌توانید با کمی جستجو پورت‌های فعال سیستم را پیدا کنید.
ما در اینجا قصد داریم پورت ۸۰ (پورت پرکاربرد برای دانلود و.) لپ تاپ را در اولویت زیاد (High) برای گرفتن پهنای باند بیشتر از سوی مودم تعریف کنیم.
برای دسترسی به بخش QoS مودم باید وارد تنظیمات پیشرفته آن شد. از تب بالا Advanced Setup را انتخاب و بر روی QoS کلیک می‌کنیم.(وارد شدن به تنظیمات مودم را در بخش دوم توضیح دادیم)
در این بخش بسته به نوع مودم شما می‌توانید Rule یا همان قوانینی را برای هر دستگاه تنظیم کنید. این بخش دارای تنظیمات بسیار پیشرفته‌ای است که از توضیح همه آن‌ها خودداری می‌کنیم و فقط گزینه‌های لازم برای تغییر را آموزش می‌دهیم.
ابتدا QoS را روی Activated تنظیم کنید سپس Rule Index که شماره قانون شما را نمایش می‌دهد را روی ۱ بگذارید (۱ به معنی قانون شماره ۱ است و برای هر دستگاه باید شما یک شماره قانون انتخاب کنید به‌طور مثال برای دستگاه بعدی که موبایل است شماره قانون را روی ۲ تنظیم می‌کنیم)
در بخش Physical Ports تیک تمامی پورت‌ها را بزنید.
در بخش‌های Destination MAC و Source MAC آدرس مک دستگاه،IP  آی پی آدرس دستگاه متصل شده به شبکه، Port Range رنج پورت‌هایی که در اولویت هستند را وارد کنید.(ما در اینجا فقط می‌خواستیم تغییرات را بر روی پورت ۸۰ اعمال کنیم بنابراین در هر دو قسمت عدد ۸۰ را وارد کردیم)
IPP/DS Field  را بر روی DSCP تنظیم کنید.

جلوگیری از هک شدن وای فای

سپس در بخش نهایی Queue # شما باید تعیین کنید که این تنظیمات در چه اولویتی برای مودم قرار بگیرید. به‌طور مثال با انتخاب Highest بیشترین پهنای باند به این دستگاه و پورت‌های معرفی‌شده آن تعلق خواهد گرفت و یا با انتخاب Low این دستگاه کمترین اولویت گرفتن سرعت اینترنت را خواهد داشت. اگر دو دستگاه به این بخش معرفی کنید و یک اولویت روی Highest  و دیگری روی Low باشد واضح است که سرعت اینترنت دستگاه Highest نسبت به دستگاه دوم چند برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
حالا می‌توانید با وارد کردن تک تک دستگاه‌ها (با انتخاب شماره مختلف Rule Index) نحوه استفاده از پهنای باند مودم و اینترنت را اولویت‌بندی کنید. همچنین در برخی از مودم حتی شما می‌توانید با تعیین Up Floor یا Down Floor بالاترین و پایین‌ترین سقف دانلود و آپلود هر دستگاه را نیز مشخص کنید.
پیشنهاد می‌کنم درصورتی‌که از آی پی برای معرفی دستگاه خود استفاده می‌کنید در جدول DHCP مودم آی‌پی‌ها دستگاه‌ها را به‌صورت ثابت (Static) معرفی کنید زیرا ممکن است مودم بعد از مدتی آی پی دستگاه معرفی‌شده را تغییر دهید و دیگر اولویت‌بندی معرفی‌شده برای آن دستگاه عمل نکند.(نحوه تعریف آی پی ثابت به مودم در ویدیو زیر آموزش داده‌شده است)

  • ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ - ۲۲:۲۵:۳۹
  • مهدی حمیدی

سلام و ممنون از مطلب خوبتون یه سوال داشتم و میخواستم بدونم چجوری میشه همونایی که با مک ادرس از وای فای استفاده می کنند رو براشون محدودیت در حجم مصرفی بزاریم ممنون

  • ۱۳۹۸/۰۵/۰۸ - ۰۸:۴۳:۰۶
  • Emir Oyama

سلام،کارشناس من مودم مدل D_Link ۲۷۳۰U دارم میخواستم از امکانات QoS مودم بهره ببرم یعنی دامنه دانلود میهمان را محدود کنم.لطفا اگه ممکن است برای من از طریق ایمیل نحوه فعال سازی این گزینه را (QoS) برای من توضیح دهید.قبلا از زحمات جنابعالی تشکر می نمایم. موفق باشید

  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما