فایروال چیست و چگونه کار می کند؟

فايروال در بحث شبکه بسیار اهمیت دارد.فایروال یا دیواره آتش برای پشتیبانی و حفاظت از شبکه اهمیت زیادی دارد.

فایروال بستر امنیتی شبکه است. امنیت و پشتیبانی شبکه تا حد زیادی به فایروال بستگی دارد. نکته بسیار مهم این است که ممکن است این بسترها و یا سیستم ها مورد حمله ویروسی قرار گیرند لذا داشتن فایروال امری ضروری محسوب می شود.

فایروال یک سخت‌افزار یا نرم‌افزار است كه در قسمت دروازه (Gateway) قرار خواهد گرفت و منابع درون شبكه را از دسترسی غیرمجاز یا خرابی شبکه حفظ خواهد کرد.

روش کار فایروال چست؟

 يك فايروال يا ديواره آتش در قسمتی به نام junction point‌ شبكه يعني در بخشی از شبکه داخلی که به دیگر شبکه‌ها وصل می‌شوند قرار دارد و با دیگر شبکه‌ها اتصال برقرار می‌نماید که به این قسمت‌ها را Edge می‌نامند. این قسمت بسیار مهم است و از شبکه در برابر نفوذ مهاجمان و ابزارهای مخرب محافظت می‌شود. فایروال تمامی ترافیک‌هایی که هرکدام از طریق یک ورودی به شبکه‌های مختلف اتصال دارند را دریافت خواهد کرد و درنتیجه آن را با محدودیت‌های خود تطابق خواهد داد و بر اساس این معیارها تصمیم خواهد گرفت.

توانایی فایروال در مسیریابی و یا ردوبدل کردن بسته‌های دیتا بسیار حائز اهمیت است. فایروال توانایی فیلتر کردن ترافیک‌های ورودی و ترافیک خروجی را دارد. نرم‌افزارهای فایروال توانایی دسترسی عمومی از طریق شبکه‌های بیرونی یا اتوماسیون‌های اداری و همچنین مدیریت آن را دارند.

کمک به پشتیبانی شبکه توسط فایروال

یکی از کاربردهای فایروال کمک به پشتیبان شبکه است. فایروال قادر است درخواست‌های دسترسی به شبکه داخلی را log برداری کند. در صورت مشاهده هر مورد مشکوک با ارسال آلارم مدیرهای سیستم را در جریان قرار دهد.

ویژگی‌های یک فایروال چیست؟

فایروال‌های مناسب و قوی دارای ویژگی‌های زیر هستند:

توانایی ثبت و اخطار

یک فایروال خوب و مناسب توانایی ثبت وقایع را دارد. این ویژگی به مدیران شبکه این قابلیت را خواهد داد که حملات احتمالی را کنترل کنند. این اقدام به پشتیبانی شبکه و سرور بسیار کمک می‌کند. مدیران شبکه قادر هستند با کمک اطلاعات ثبت شده به کنترل ترافیک بپردازند. یک فایروال خوب توانایی آن را دارد که وقایع را در شرایط بحرانی ثبت نماید و علاوه بر آن هشدارهای لازم به مدیر شبکه را ارسال نماید.

ویژگی‌های فایروال خوب

بازدید از حجم بالایی از بسته‌های اطلاعات

از ویژگی‌های فایروال خوب توانایی آن در بازدید حجم بالایی از بسته‌ها بدون کم شدن از کارایی شبکه است. از ویژگی‌های مهم یک فایروال خوب حجم داده‌ای است که می‌تواند کنترل کند. یک فایروال قطعاً نباید به گلوگاه شبکه تحت حفاظتش تغییر کند. عوامل بسیار زیادی در سرعت پردازش اطلاعات توسط فایروال کاربرد دارند. محدودیت‌های زیادی از طریق پردازنده و بهینه نبودن کد نرم‌افزار بر کارایی فایروال تحمیل می‌شود. از دیگر عوامل محدودکننده می‌توان به کارت‌های واسط اشاره کرد که روی فایروال نصب می‌گردد. از بهترین و کاراترین فایروال‌ها می‌توان به‌نوعی از آن اشاره کرد که کنترل دستی url و بررسی وقایع ریز و همچنین گزارش خطاها را به دیگر نرم‌افزارها می‌سپارد و سرعت و کارایی خوبی دارد.

سادگی پیکربندی

یکی دیگر از ویژگی‌های یک فایروال خوب قابلیت راه‌اندازی سریع و همچنین مشاهده سریع خطاها و مشکلات است پیکربندی صحیح فایروال باعث می‌شود از مشکلات بعدی امنیتی تا حد زیادی در امان باشیم.

پیکربندی ساده و سریع فایروال امکان بروز خطاها را بسیار کم می‌کند. برای مثال امکان نمایش گرافیکی معماری شبکه و یا ابزاری را بتوانند به پیکربندی ترجمه کنند اهمیت دارد و برای این نرم‌افزار مهم است.

 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما