مشکلات رایج مودم وای فای و چگونگی رفع آن ها

این روزها با توجه به پشرفت علم و تکنولوژی، اینترنت جایگاه ویژه ای در میان مردم پیدا کرده است. این دستگاه هم ممکن است مانند سایر لوازم الکترونیکی از کار بیفتد یا دچار اختلال شود ولی این مشکل برای کاربران اینترنت می تواند معضل بزرگی به حساب آید

مشکلات رایج مودم وای فای و چگونگی رفع آن ها

متا: مشکلات رایج مودم وای فای و چگونگی رفع آن ها، معرفی راه کارهای کاربردی که باعث می شود شما به یک متخصص در زمینه خرابی های مودم تبدیل شوید.

این روزها با توجه به پشرفت علم و تکنولوژی، اینترنت جایگاه ویژه ای در میان مردم پیدا کرده است. کاربران اینترنت برای دریافت سرویس از مودم استفاده می کنند.این دستگاه هم ممکن است مانند سایر لوازم الکترونیکی از کار بیفتد یا دچار اختلال شود ولی این مشکل برای کاربران اینترنت می تواند معضل بزرگی به حساب آید.

ما در این مقاله قصد داریم روش های تشخیص خرابی و رفع مودم و همچنین نشانه های سوختن آن را به شما آموزش دهیم.

راهنمای ضروری در مورد چگونگی رفع خرابی مودم

حل مشکل کار نکردن مودم با ریبوت

بعضی اوقات کابل های مودم نمی‌توانند اتصال درست را حفظ کنند و اتصال شما به اینترنت قطع می شود. راه اندازی مجدد مودم، روشی برای بازگزداندن به حالت قبلی آن می باشد. زمانی که آن ها به طور مداوم کار کنند ممکن است خطایی رخ دهد ولی با ریبوت کردن آن ها مجددا باعث می شود که به خوبی و بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهند.

برای ریبوت کردن مودم باید دکمه ریست را به مدت 10 تا 15 ثانیه فشار دهید. توجه کنید که با ریبوت کردن مودم رمز عبور و تمامی تنظیمات آن پاک می شود و به حالت کارخانه بر می گردد.

اتصال‌ مودم قطع می‌شود؟ کابل‌ها را بررسی کنید

مودم های اینترنتی دارای کابل اتصال مودم به خط تلفن، آداپتور و سایر کابل‌های می باشد. در صورت قطعی اینترنت می بایست این کابل ها را چک کنید. بهتر است اتصال کابل ها به مودم را یک بار قطع کنید و مجددا وصل کنید.

ممکن است خطا از ارائه‌ دهنده اینترنت شما باشد

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای کاربران بوجود بیاد خطا در سرویس دهی شرکت های ارائه دهنده خدمات می باشد. برخی اوقات شرکت های ارائه دهنده خدمات نمی توانند خدمات صحیح ارائه دهند. برای این مشکل بهتر است با آن ها تماس بگیرید تا مشکل را بررسی کنند. اگر هم مشکل از خدمات آن ها نباشد می توانند برای پیدا کردن خطا شما را راهنمایی کنید.

آیا مودم اینترنت سوخته است؟

دلیل اصلی خراب شدن مودم می تواند استفاده طولانی مدت یا نوسانات برق باشد. ممکن است قطع شدن تدریجی اینترنت یکی از نشانه های سوختن مودم باشد. حتی بهترین مودم ها می توانند دچار مشکلاتی از جمله قطع شدن تدریجی اینترنت یا حتی سوختگی شوند.

اگر مودم شما بیش از حد گرم می شود بهتر است جای آن را عوض کنید. لزوما قطع شدن اینترنت نشان دهنده خرابی مودم نیست بلکه ممکن است مشکل از لپ تاپ، تلفن هوشمند، تبلت یا کامپیوتر خانگی باشد.

مشکلات رایج مودم وای فای و چگونگی رفع آن ها

مشکل خاموش و روشن شدن چراغ وای فای مودم

یکی دیگر از مشکلاتی که برای مودم وای فای ممکن است اتفاق بی افتد خاموش و روشن شدن چراغ مودم می باشد. که دلیل اصلی این خرابی می تواند مشکل در سخت افزار مودم باشد.

عدم اتصال به مودم وای فای توسط گوشی و تبلت

از جمله مشکلات رایج که برای کاربران اینترنت بوجود می آید عدم اتصال به مودم از طریق گوشی یا تبلت می باشد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که چراغ های مودم روشن باشد ولی اجازه دسترسی نداشته باشید. در این حالت می بایست نام کاربری و پسورد را چک کنید و آن را به درستی وارد کنید.

مشاهده اطلاعات مودم و اینترنت برای رفع مشکلات مودم
قبل از چک کردن تنظیمات مودم باید اصطلاحات زیر را بدانید:

Upstream  میزان سرعت اتصال مودم به اینترنت در ارسال اطلاعات یا سرعت آپلود

Downstream  میزان سرعت اتصال مودم به اینترنت در دریافت اطلاعات یا همان سرعت دانلود

اولین مرحله چک کردن دو گزینه Upstream و Downstream می باشد که باید این مقادیر مطابق با سرعت دریافتی از شرکت‌های ارائه دهنده سرویس ها باشد.

عدم اتصال مودم وای فای توسط گوشی و تبلت

مراحل عیب یابی مودم

برای عیب یابی مودم مراحل زیر را انجام دهید:

  • اولین کار برای عیب یابی مودم، چک کردن اتصالات می باشد.(مطمئن شوید به درستی متصل شده اند)
  • اکنون نوبت آن رسیده است که چراغ ADSL را چک کنید اگر خاموش باشد سرویس اینترنتتون فعال نیست. (اول مطمئن بشوید که چراغ های مودم به درستی کارکنند)
  • در مرحله سوم بهتر است به این نکته دقت کنید که اگر مودم خود را تعویض کرده اید، ممکن است شرکت های ارائه دهنده خدمات تنظیمات آن را قبول نکرده باشند و نیاز است که یکبار دیگه تنظیمات مودم خود را از اول انجام دهید.
  • اگر بعد از تنظمات مودم چراغ اینترنت روشن می شود ولی اینترنت وصل نمی شود. باید اتصالات آن را چک کنید. مطمئن شوید کابل ها سالم باشند و همچنین کارت شبکه به درستی نصب شده باشد.
  • در این مرحله ی عیب یابی مودم، آیتم Dial On Demand را چک کنید اگر این گزینه فعال باشد در صورت عدم استفاده مودم خود به خود قطع می شود. برای زمان هایی استفاده می شود که اتصال به اینترنت در صورت حساب مشتری اثر داشته باشد. در صورت فعال بودن این گزینه چراغ مودم هم خاموش می شود و ممکن است شما رو به اشتباه بیندازد.
  • نویز های تلفن و صداهای ناهنجار خش خش تلفن می تواند یکی دیگر از مشکلات مودم باشد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است یک نویز گیر در مسیر قرار دهید که در صورت تماس تلفنی نویز ایجاد نشود. به این نکته دقت فرمایید که فاصله کابل ها با دستگاه مودم نیز بیش از حد زیاد نباشد.
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما