انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته برای هر کسب و کار و سازمانی مهم و ضروری است. انواع دوربین مداربسته در بازار  باید بر اساس مکان و کاربری، انتخاب و خریداری شوند. دوربین های مداربسته ویژگی ها، انواع و تنظیمات مختلفی دارند. از این رو انتخاب نوع متناسب با کاربری موردنظر بسیار مهم است با رایابان همراه باشید.


معرفی انواع دوربین مداربسته و کاربرد آن‌ها

دوربین مداربسته دام

دوربین های مداربسته دام یا گنبدی، بیشترین استفاده را در نظارت و امنیت فضاهای بسته دارد.نام این دوربین ها از شکل نیم دایره ی پایه ای که دوربین روی آن قرار می گیرد، گرفته شده است این نوع پایه ها و شکل ظاهری برای جلب توجه کمتر دوربین به کار می رود. البته هنگام نصب دوربین مداربسته دام این پوشش ها دوربین را مخفی نمی کنند. پایه های نیم دایره ای شکل، زاویه دید دوربین را مخفی می کنند؛ از این رو سارقان نمی توانند زاویه مناسب برای دور ماندن از دید دوربین را تشخیص دهند.
اکثر این دوربین‌ ها لنزهایی wide با فاصله کانونی کوچک (۳،۶ یا ۴ میلیمتر) دارند. قسمت هایی از دوربین مداربسته که امکان چرخش، گردش و زوم سریع را فراهم می کند، “اسپید دام” نامیده می شوند.
دوربین های مداربسته دام امکان حرکت دوربین را برای اپراتور فراهم می آورد. برخی از این دوربین ها نیز قابلیت زوم و چرخش خودکار را در فاصله های زمانی مشخصی دارند. این دوربین ها می توانند فضایی بیشتری را تحت پوشش قرار داده و حتی در نور کم نیز کار می کنند.


 انواع دوربین مداربسته



دوربین مداربسته بولت

دوربین های مدار بسته بولت دارای شکلی استوانه ای و مخروطی هستند که شکلی مشابه با گلوله تفنگ دارند. این دوربین ها برای مشاهده فاصله های  طولانی استفاده می شوند. این دوربین ها معمولا تنظیمات گردش، چرخش و زوم را ندارند و برای ضبط تصاویر از یک مکان ثابت و منطقه خاص کاربرد دارند.
دوربین مداربسته بولت قابلیت نصب بر روی دیوار و سقف را دارند و هم برای مکان بسته و هم برای فضای باز کاربرد دارند. دوربین های مداربسته بولت اگر در پوششی محافظ قرار بگیرند، ضد آب می شوند. این پوشش، دوربین را از گردوغبار، بارش برف و باران، تگرگ و دیگر عناصر تخریب کننده محافظت میکند .

 

انواع دوربین مداربسته و کاربرد آن
  



این نوع از دوربین‌ ها قابلیت دید در شب (بااستفاده از مادون قرمز) دارند و می‌توانند در شرایط نوری بسیار تاریک به راحتی تصویربرداری کنند.


دوربین مداربسته C-Mount

دوربین مداربسته C-Mount امکان تعویض و جابجایی لنز را دارد. این قابلیت باعث می شود که این دوربین ها کاربری های متفاوتی داشته باشند. لنزهای استاندارد دوربین مداربسته می توانند فاصله ۳۵ تا ۴۰ فوتی را پوشش دهند. دوربین های مداربسته C-Mount امکان استفاده از لنزهای خاص را دارند که امکان پوشش دهی مسافت های بیشتر از ۴۰ فوت را نیز فراهم می آورند.


بیشتر بخوانید: ۵ نکته مهم در خرید دوربین مداربسته دید در شب



دوربین مداربسته روز وشب

این نوع از دوربین ها در محیط های معمولی و همچنین کم نور، کارکرد بهتری دارند. این دوربین ها از نور مادون قرمز استفاده نمی کنند ولی در شرایط مختلف نور و تاریکی تصاویر با کیفیتی ثبت می کنند. دوربین های روز و شب برای نظارت بر امنیت فضاهای باز مناسب هستند. در مکان هایی که دوربین های مادون قرمز عملکرد خوبی نداشته باشند، از دوربین های روز و شب استفاده میکنند. این دوربین ها در مقابل تابش مستقیم نور خورشید مقاوم اند و به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته کاربرد دارند.

انواع دوربین مداربسته و کاربرد آن



دوربین مداربسته دید در شب یا فرو سرخ

دوربین های دید در شب از LED مادون قرمز استفاده می کنند و مناسب فضاهای باز و کم نور هستند. با به کارگیری دوربین‌ های دید در شب می‌ توان در تاریکی شب، یک شخص را از فاصله ۱۸۳ متری ببینیم. تکنولوژی به کار رفته در این دوربین ها به دو روش کار میکنند:
۱ – آشکارسازی تصویر: در قسمت پایینی طیف نوری مادون قرمز نور کمی وجود دارد که جمع شده و طوری تقویت می‌ شود که ما بتوانیم آن را ببینیم.
۲ – تصویربرداری حرارتی: در این حالت طیف نوری مادون قرمز در قسمت بالایی جمع شده و طیف به صورت نور منعکس نشده بلکه به صورت گرما منتشر می‌ شود. اجسام گرم این نور را به اجسام سردتر مثل میز یا یک ساختمان متصاعد می‌ کنند.

انواع دوربین مداربسته حرارتی

دوربین مداربسته شبکه ای و IP

این دوربین ها هم ازنوع بی سیم و هم از نوع با سیم وجود دارد. نوع اینترنتی آن ها تصاویر را از طریق اینترنت و پهنای باند انتقال می دهند.
نصب دوربین مداربسته  IP آسان تر از دوربین های آنالوگ است، زیرا نیاز به کابل کشی جداگانه وتقویت منبع تغذیه ندارند و تصاویر را در مسافت های طولانی انتقال می دهند.

انواع دوربین مداربسته شبکه ای

دوربین مداربسته بی سیم

همه دوربین های بی سیم از تکنولوژی IP استفاده نمی کنند. این نوع از دوربین ها می توانند تکنولوژی های بی سیم و جایگزین دیگر را نیز به کارگیرند. صرف نظر از نوع انتقال تصاویر، مزیت اصلی این دوربین ها انعطاف پذیربودن آن در نصب است.

دوربین مداربسته با کیفیت HD

این دوربین ها برای مکان های حساس مثل بانک ها کاربرد دارند. این دوربین ها از قابلیت زوم کردن روی تصاویر با وضوح بسیار بالا را دارا هستند.

دوربین مداربسته hd

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

انواع دوربین مداربسته گردان ptz

این دوربین ها شبیه دوربین های اسپید دام هستند و دارای قابلیت گردش در جهت های مختلف و زوم کردن در یک زاویه خاص را دارند. همچنین این دوربین ها دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند. یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است. این پریست ها به شما این امکان را می دهد که دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه ریزی و زمان بندی شده، محل هایی مشخص را به ما نمایش دهد.

علاوه بر انواع دوربین مداربسته که در مقاله بالا اشاره شد، تقسیم بندی های دیگری نیز بر اساس نوع کاربرد آن ها وجود دارد که رایج ترین نوع دوربین مداربسته، دوربین مدار بسته ahd می باشد.


در صورتی که نیاز به خرید، پشتیبانی و تعمیر دوربین مداربسته دارید میتوانید از خدمات دوربین مداربسته رایابان در محل خود استفاده کنید. 



 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما