دوربین مخفی یا دوربین مداربسته جیبی چیست؟

حتماً داستان های زیادی در مورد دوربین مداربسته مخفی موجود در اتاق پرو یا اماکن دیگر شنیده‌اید. فارغ از صحت داشتن یا نداشتن این مسائل، آشنایی با اقدامات پیشگیرانه کار درستی است. در این مقاله به انواع دوربین مداربسته جیبی و مخفی و راه های شناسایی آن میپردازیم.

دوربین مداربسته جیبی

دوربین مداربسته جیبی نوعی از دوربین مخفی است که حمل و استفاده از آن بدون مجوز جرم محسوب می‌شود. کاربرد این نوع دوربین مداربسته بیشتر جهت جاسوسی و شنود می‌باشد که اغلب این نوع سیستم دارای امکاناتی چون ضبط صدا و تصویر می‌باشد.
استفاده از این دوربین‌ها در تمام کشورها و تمام قوانین ممنوع است. رایابان پیرو تماس‌های کاربران مبنی بر خرید دوربین مداربسته جیبی بر آن شد تا نکاتی را در مورد دوربین مداربسته جیبی به کاربران گوشزد کند.

احتیاط کنید

هنگامی‌که وارد مکان‌هایی می‌شوید و قصد دارید مدتی را در آنجا اقامت گزینید. سعی کنید از عدم وجود این ابزارهای جاسوسی اطمینان حاصل کنید. این ابزار ممکن است در هتل‌ها و اتاق‌های پرو به‌کاربرده شوند. بسیاری از افراد گرفتار تصاویر این دوربین‌ها شده‌اند و پس از انتشار این فیلم‌ها در فضاهای مجازی آسیب زیادی دیده‌اند.
باید دقت داشته باشید که فضای زندگی شخصی هر فردی دارای حریم خصوصی آن شخص است و تنها در آن چارچوب احساس راحتی می‌کند. پس تا جایی که می‌توانید وارد حریم خصوصی افراد نشوید و با استفاده از ابزارهای جاسوسی این حریم را تخریب نکنید.
باید به این نکته توجه کرد که هنگام استناد به تصاویر این دوربین‌ها ممکن است فرد به‌عنوان مجرم در نظر گرفته شود.

دوربین مداربسته جیبی

دوربین‌های مداربسته مخفی را بیشتر بشناسید

دوربین‌های مخفی دارای شکل ظاهری و ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. ما در این مطلب قصد داریم در مورد دوربین‌های مداربسته پینهول یا مینیاتوری به‌عنوان دوربین مداربسته مخفی یا جاسوسی صحبت کنیم.

دوربین مداربسته پینتهول

دوربین مداربسته پینهول یا مینیاتوری

دوربین مداربسته پینهول یا مینیاتوری نوعی دوربین‌هایی در ابعاد بسیار کوچک هستند. ابعاد کوچک این دوربین‌ها باعث می‌شود بتوانیم آن‌ها را به‌راحتی در هر مکانی مخفی کنیم. این نوع دوربین‌ها به‌گونه‌ای هستند که می‌توان در اشیائی مانند گلدان، پشت ساعت دیواری و تابلو یا وسایل تزئینی به‌خوبی جاسازی نمود.

آیا دوربین مداربسته جیبی یا دوربین‌های مخفی امکان دید در شب دارند؟

در اکثر دوربین‌های مداربسته امکان دید در شب وجود دارد. ازآنجایی‌که این عملیات توسط نور مادون‌قرمز اتفاق می‌افتد بنابراین امکان مخفی سازی این نورها که روشن می‌شوند وجود ندارد زیرا مخفی کردن این نوع نور کمی دشوار به نظر می‌رسد.

آیا نصب دوربین مداربسته مخفی نیاز به مجوز دارد؟

بله حتی در صورت اثبات جرم فردی که در آن مکان از آن فیلم‌برداری شده است این اقدام جرم محسوب می‌شود برای این اقدام می‌توانید از نیروی انتظامی مجوزهای لازم را اخذ نمایید. بدون اخذ مجوز نصب دوربین مداربسته مخفی جریمه یا پیگرد قانونی خواهد داشت.

دوربین مخفی پیچی

مزایای دوربین مداربسته مخفی

نصب دوربین مداربسته جیبی یا همان دوربین مخفی در اماکنی مانند بیمارستان‌ها یا مهدهای کودک به‌منظور کنترل رفتار پرسنل گاهی انجام می‌شود. دوربین مداربسته مخفی مزایای زیر را داراست:

پیشگیری از وقوع جرم:

اگر شما دوربین مداربسته را به‌صورت علنی و واضح در محل نصب نمایید باعث می‌شود سارقین از وجود اشیاء باارزش در محل مطمئن شوند و دست به این اقدام بزنند.

جلوگیری از خرابکاری:

اگر شما دوربین مداربسته را به‌صورت واضح و علنی نصب کنید سارق سعی در قطع کردن سیم‌ها یا خراب کردن دوربین برای انجام راحت‌تر اقدام خود دارد.

دوربین مداربسته مخفی


نشانه‌های محلی که دارای دوربین مخفی است چیست؟

حتماً  داستان های زیادی در مورد دوربین مداربسته مخفی موجود در اتاق پرو یا اماکن دیگر شنیده‌اید. فارغ از صحت داشتن یا نداشتن این مسائل، آشنایی با اقدامات پیشگیرانه کار درستی است.
راه‌های زیادی برای تشخیص دوربین مداربسته جیبی در محل وجود دارد. یکی از این اقدامات پیگیری و بررسی سیم‌کشی‌های محل است؛ زیرا برای تأمین برق نیاز به سیم‌کشی دارد. حال ممکن است سیستم دوربین شما وایرلس باشد حال چاره چیست؟
یک روش عام وجود دارد که البته صحت آن مورد تائید بنده نیست. این روش به این صورت می‌باشد که ابتدا چراغ‌ها را خاموش می‌کنیم یک کاغذ را لوله می‌کنیم و سپس روی یک چشم خود می‌گذاریم و چشم دیگر را می‌بندیم. در مرحله بعد چراغ‌قوه یا نور گوشی را روشن نموده و به بررسی محل می‌پردازیم. اگر چشممان به نور ضعیف و درخشانی خورد احتمالاً محل مجهز به دوربین مداربسته جیبی است.

تشخیص دوربین مخفی با استفاده از اپلیکیشن

برای تشخیص وجود یا عدم وجد دوربین مخفی یا دوربین مداربسته جیبی در محل یک روش عمده بسیار مفید و کاربردی به نام تشخیص با استفاده از اپلیکیشن ها وجود دارد.
با استفاده از اپلیکیشن ها و نرم‌افزارهایی مانند Hidden Camera Detector که هم برای اندروید و هم برای ios موجود است، می‌توان به وجود دوربین مداربسته جیبی در محل پی برد. این نرم‌افزار از بهترین اپلیکیشن‌های موجود برای تشخیص دوربین مداربسته مخفی است که به‌صورت رایگان می‌توانید آن را دانلود کنید.
کارکرد این اپلیکیشن به این صورت است که بعد از دانلود و نصب آن را اجرا کنید. بعد از اجرا با استفاده از گوشی خود به بررسی محل موردنظر بپردازید. اگر نقطه‌ای قرمز رنگ در محل مشاهده کردید یعنی محل دارای دوربین مداربسته است.
این اپلیکیشن سایر دستگاه‌هایی که تولید اشعه می‌کنند را تشخیص داده و شناسایی می‌کند. اگر عدد موجود در وسط دایره در صفحه اپلیکیشن به ۱۰۰ نزدیک شود احتمال وجود دوربین مداربسته مخفی در مکان موردنظر بسیار بالا است. را ه حل دیگر استفاده از اپلیکیشن Glint Finder است با استفاده از انعکاس نور لنزها دوربین‌ها را تشخیص می‌دهد.
 

  • ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ - ۱۰:۲۱:۱۵
  • زهرا اکبری

بسیار آموزنده و عالی بود. امیدارم مردم بتونن از این مطالب جهت حفظ امنیت و حریم خصوصی خود استفاده کنند.

  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما