دوربین مداربسته ۴k

اگر فکر می‌کنید سیستم نظارت HD قدم بزرگی روبه‌جلو است، جهت یک تحول بزرگ در استانداردها آماده شوید.از نمایشگاه‌های تجاری اخیر در سراسر جهان می‌توان متوجه شد که ملاک و معیار وضوح تصویر برای دوربین‌ مداربسته۴K خواهد بود.

 

دوربین مداربسته HD و Full HD توانسته‌اند اخیراً با تغییر دستگاه‌های تلویزیونی CRT به LCD، LED، پلاسما و افزایش رزولوشن، گام بزرگی را در جهت پیشرفت سیستم های نظارتی بردارند. فناوری دوربین مداربسته 4k مطابق نیاز مصرف‌کننده و با تطابق با بازار کار خود را شروع کرده و ادامه می‌دهد.
کیفیت و دقت نمایش جز به‌جز یک صفحه گسترده یا Wide جزء ویژگی‌های دوربین‌های مداربسته 4k است. درگذشته‌ای نه‌چندان دور سنسورهای تصویر دوربین‌های مداربسته 4k دارای حساسیت نوری مناسبی نبودند اما امروز دوربین‌های مداربسته 4k مدرن، تصاویری باکیفیت عالی حتی در روشنایی کم ارائه می‌دهند.
در کل می‌توان گفت اگر فکر می‌کنید سیستم نظارت HD قدم بزرگی روبه‌جلو است، جهت یک تحول بزرگ در استانداردها آماده شوید.
از نمایشگاه‌های تجاری اخیر در سراسر جهان می‌توان متوجه شد که ملاک و معیار وضوح تصویر برای دوربین‌های مداربسته 4K (ممکن است Ultra HD خوانده شود) خواهد بود.

وضوح دوربین مداربسته 4K

وضوح 8 مگا پیکسلی (2،160×3،840) و نسبت ابعاد 16:9، هم‌چنین سرعت فریم 30 FPS و به‌منظور وضوح رنگ‌ها پالت گسترده‌تری از رنگ‌ها، می‌توان نتیجه گرفت که دوربین مداربسته نظارت تصویری 4K می‌تواند استانداردهای سخت گیرانه ای را ارائه دهد تا کیفیت تصاویر حفظ شود.
سؤالی که باید از خود و دیگران بپرسیم این است که آیا نیاز است مصرف‌کنندگان آماتور چند صد دلار برای یک دوربین مداربسته Ultra HD و مانیتور 4K را خریداری کنند درصورتی‌که به نظر می‌رسد دوربین مداربسته مگا پیکسلی که وضوح بالایی را ارائه می‌دهند هم قادر هست کار خود را به‌خوبی انجام دهد؟


مقایسه دوربین‌های 4K و مگا پیکسلی

وضوح تصویر

اگر بخواهیم دوربین مداربسته 4K و مگا پیکسلی را با هم در وضوح تصویر مقایسه نماییم، دوربین مداربسته مگاپیکسلی از این نظر برتر خواهد بود. به‌طورکلی دوربین مداربسته 4K  قادر نخواهد بود تصویری باکیفیت بیشتر از 8 میلیون پیکسل ارائه دهد. درصورتی‌که دوربین مداربسته مگاپیکسلی توانایی ارائه تصویری با بیش از 20 میلیون پیکسل و حتی بیشتر را دارد. معنی این امر این است که در دوربین مداربسته مگاپیکسلی قادر خواهد بود تراکم پیکسلی را در مناطق موردنظر خود حفظ نمایید و از لنزهای زاویه باز برای پوشش گسترده‌تر استفاده نمایید.
می‌توان گفت در سیستم نظارت تصویری، حداکثر 18 پیکسل جهت شناسایی یک شیء یا یک شخص لازم است؛ اما نیاز به بیشتر از 8 میلیون پیکسل در سرویس‌های IP و نظارت‌های حساس بسیار کم است.
مشخصات ذکرشده هنگامی اهمیت پیدا خواهد کرد که شما قصد دارید بر روی یک ویدیوی ضبط‌ شده زوم کنید. می‌توان گفت زوم 2× دیجیتال با یک دوربین مداربسته 4K به شما امکان مشاهده تصویری باکیفیت 2MP را خواهد داد؛ اما دوربین مداربسته HD  هنگام زوم دیجیتال کیفیت " 4CIF را ارائه می‌دهد.

کیفیت و وضوح در دوربین مداربسته چقدر اهمیت دارد؟

وضوح و کیفیت در دوربین مداربسته همه‌چیز نیست؛ اما باید یک موتور دیجیتال موجود باشد تا به پردازش تصاویر بپردازیم. هم‌چنین یک دوربین مداربسته باید عدسی‌های باکیفیتی داشته باشد تا انسجام تصاویر به‌ویژه هنگام زوم کردن را حفظ نماید. علاوه بر آن اندازه سنسورهای کیفیتی که نویزها را محدود می‌کند کمتر از 1 تا 1.5 اینچ باشد تا دوربین قابل ارائه تصاویر باکیفیت عالی حتی در نور کم باشد.

نسبت ابعاد در دوربین مداربسته 4K

دوربین مداربسته مگاپیکسلی قادر است یک فرمت ثابت 4:3 را به نمایش بگذارد. درصورتی‌که HD با فرمت 16:9 پوشش نظارت تصویر را افزایش می‌دهند.
باید توجه کرد که استفاده از مانیتور با نسبت ابعاد 4:3 برای نصب دوربین مداربسته 4K بسیار بی‌معنی است. یک صفحه‌نمایش با ابعاد 16:9 قادر خواهد بود به‌آسانی تصاویر سایز D-1 با مقیاس 4 در 4 را نمایش دهد این موضوع جهت نمایش هم‌زمان چندین تصویر دوربین مداربسته کاربردی است.

رنگ کاربرپسند

هنگامی‌که بحث رنگ کاربرپسند است، دوربین مداربسته  4kدر این مورد بسیار بهتر از دوربین مداربسته مگاپیکسلی است.
در سنسورهای دوربین مداربسته دیجیتال پیکسل‌ها در رنگ‌های آبی، سبز، قرمز به صورت هم‌زمان ضبط خواهد شد؛ یعنی در هر طرح‌بندی شبکه‌ای دو پیکسل سبز، یک پیکسل قرمز و یک پیکسل آبی خواهد بود. رنگ‌ها بری هر چهار پیکسل با یک رنگ هنگام بازپخش استفاده خواهند شد.
می‌توان به این نکته پی برد که در دوربین مداربسته 4k پردازش سریعی از رنگ‌ها همراه با رفع الگوهای غلط بر روی صفحات نمایش ارائه می‌دهد. باید توجه کنید رنگ ارائه‌شده برای موقعی که شما درصدد جمع‌آوری شواهد و مدرک قانونی از فیلم ضبط‌ شده توسط دوربین مداربسته هستید مناسب است.

سرعت فریم دوربین مداربسته 4K

یکی از بزرگ‌ترین مزایای نصب دوربین مداربسته 4K سرعت بالای فریم FPS30 آن‌هاست. دوربین‌های مداربسته پیکسلی معمولاً سرعت فریم‌هایی کمتر از این مقدار را ارائه می‌دهد. این موضوع یعنی سوژه موردنظر حتی بدون این‌که قادر باشید شواهد عمل او را به دلیل سرعت فریم پایین ضبط کنید، از مکان موردنظر شما خارج شود. از مزایای بی‌نظیر و مشخص دوربین مداربسته 4K سرعت بالای آن است؛ یعنی شما قادر خواهید بود به‌صورت پیوسته و با سرعت‌بالا تصاویر مدنظر را ضبط نمایید.
لازمه دوربین مداربسته 4k وجود یک نمایشگر 4K است. باید در نظر داشت دوربین‌های 4k به ذخیره‌سازی بالا و پهنای باند بالا نیاز دارند.
در کل می‌توان نتیجه گرفت اگر دنبال امنیت هستید یک دوربین 20 مگا پیکسلی با سرعت فریم بسیار پائین تر می‌تواند به شما کمک کند. درنتیجه اگر شما مردد هستید که دوربین مداربسته 4K انتخاب کنید یا یک دوربین مگاپیکسلی، به عملیات و آنالیزی که می¬خواهید با حساسیت نوری پایین‌تر انجام دهید (به دلیل تعداد بالاتر پیکسل‌ها) و ذخیره‌سازی بالا بستگی دارد.
 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما