مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز

با گسترش فناوری‌های بصری مانند دوربین‌ها حریم خصوصی همواره در معرض خطر بوده است. ازاین‌رو برای حفظ حریم خصوصی در قانون مجازات نصب دوربین مداربسته تعریف‌ شده است.

زمانی که نخستین دوربین‌های مداربسته در خانه‌ مردم نصب شد یک ترس مانند ترس از ضبط کردن و یا گوش دادن به صداها وجود داشت. عده‌ای از افراد معتقدند که نصب دوربین مداربسته در منزل باعث نقض حریم خصوصی آنان خواهد شد، عده‌ای از مردم عکس این مورد فکر می‌کنند که امنیت آنان را دوربین مداربسته فراهم می‌کند. سؤالی که ممکن است برای اکثر افراد پیش بیاید این است که مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز در اماکن دولتی یا خصوصی چیست؟

همه‌گیر شدن دوربین

این روزها دوربین‌ها در نقاط مختلف و به شکل‌های مختلف و با کارکردهای مختلف فراگیر شده است. چیزی که در نقطه‌به‌نقطه شهر حتی بر سر دکه‌ها نصب شده تا شهروندان و یا مجرمان در معرض دید قرار بگیرند. در حدود یک دهه پیش شهروندان با دیدن یک دوربین به تماشا می‌ایستادند تا تصویر خود را ببینند، اما با همه‌گیر شدن این تجهیزات این دستگاه آن‌قدر برایشان عادی است که در بسیاری از موارد روی خود را برمی‌گردانند تا شکار دوربین‌های مداربسته نشوند.


آیا نصب دوربین مداربسته جرم است؟

مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز چیست؟ آیا نصب دوربین جرم است؟ سؤالی که درزمینهٔ دوربین مداربسته مطرح می‌شود این است. ما قصد داریم در این مطلب به منع قانونی نصب دوربین مداربسته بپردازیم به‌صورت کلی می تون گفت که نصب دوربین مداربسته توسط مراجع قانونی آنچنان بد نیست بلکه این امر ممکن است مورد استقبال نیز قرار گیرد. باید توجه کرد که با توجه به بازدارندگی شدید نصب دوربین مداربسته، در شرایط خاص و استثنایی استفاده از دوربین مداربسته ازلحاظ قانونی ممنوع شده است.

 محل‌های متفاوت نصب دوربین مداربسته ازنظر قانون

نصب دوربین مداربسته در محیط عمومی

نصب دوربین مداربسته در محیط‌های عمومی در حال حاضر هیچ‌گونه محدودیتی ندارد. این محدودیت‌ها در صورتی به وجود خواهد آمد و مجازات نصب دوربین مداربسته غیر مجاز شامل می‌شود که این محیط اطراف مکان‌های حساس مانند پادگان‌ها، پایگاه‌های هوایی و... باشد.

نصب دوربین مداربسته در اماکن خصوصی

نصب دوربین مداربسته در محل‌های خصوصی که جز حریم شخصی محسوب می‌شود دارای حساسیت است. محیط‌های خصوصی شامل محیط‌هایی است که به حریم شخصی افراد مرتبط است. محیط‌هایی مانند (محیط داخلی منزل، اتاق‌خواب افراد، اتاق رخت‌کن و …) است و مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز در این موارد سنگین است. به‌طورکلی جهت نصب دوربین مداربسته در محیط‌های خصوصی باید مجوز رسمی اخذ نمایید.

نصب دوربین مداربسته در محیط مشاعات

نصب دوربین در مشاعات یا همان حیاط ساختمان، پارکینگ، راه‌پله و غیره … نیاز به تائید کتبی اعضای ساختمان دارد؛ بنابراین درصورتی‌که اعضای مجمع تائید نمایند نصب دوربین مداربسته این نظر بر نظر منفرد ساکنین ارجحیت خواهد داشت. در مسیر گرفتن تائید مجمع اعضای ساختمان می‌توانید از طریق دریافت مجوز کتبی اقدام به نصب دوربین در این محیط‌ها نمایند.


جهت خرید دوربین مداربسته می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در رایابان ثبت کنید. 


نصب دوربین مداربسته مخفی

مجازات نصب دوربین مداربسته غیرمجاز (نصب دوربین مخفی ) بسیار سنگین است. درصورتی‌که یک فرد به‌واسطه نصب دوربین مخفی حتی در منزل خود فرد شکایت کند، این امر منجر به پرداخت جریمه سنگین یا تعقیب قضایی خواهد شد.


چطور برای دریافت مجوز نصب دوربین مخفی یا دوربین در محیط‌های شخصی اقدام کنیم؟

برای دریافت مجوز جهت نصب دوربین مداربسته غیرمجاز، پس از ارائه شکایت به دلایل تخریب، تهدیدات یا خطرات امنیتی ضمن مطرح نمودن ضرورت نصب دوربین مداربسته به نیروی انتظامی یا مراجع قضایی قادر خواهید بود در رابطه با دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته در محل اقدام نمایید.

 • ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ - ۱۹:۳۱:۰۷
 • مهرداد

سلام برای دریافت مجوز نصب دوربین در پارکینگ منزلی (اپارتمان ۶ واحدی که تمایلی به پرداخت حق السهم خود را ندارند )که مورد سرقت قرار گرفته به کجا باید مراجعه و درخواست مجور نصب گرفت

 • ۱۳۹۸/۰۶/۰۸ - ۱۱:۴۷:۱۴
 • فرشید فرهادی

م همسایه ما بدون این که کسی در جریان باشه در راه پله و بیرون یعنی داخل کوچه دوربین نصب کرده و فقط خودش میبینه،البته بیشتر جنبه فوضولی داره،حالا چطور میتونم ازش شکایت کنم

 • ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ - ۱۱:۳۹:۰۰
 • ADMIN

طبق قانون اگر مایل باشید در ملک شخصی خود دوربین مداربسته نصب کنید، موظف هستید تمامی همسایگان یا افرادی که مرتبا در اطراف ساختمان در رفت‌وآمد هستند را از وجود دوربین مطلع سازید که این کار به‌راحتی با نصب یک یا چند تابلو کوچک امکان‌پذیر است. در غیر این صورت جرم محسوب می شود و از طریق قانون قابل بررسی است.

 • ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ - ۱۳:۳۰:۲۹
 • بهرام

همسایه ما بدون این که کسی در جریان باشه در راه پله و بیرون یعنی داخل کوچه دوربین نصب کرده و فقط خودش میبینه،البته بیشتر جنبه فوضولی داره،حالا چطور میتونم ازش شکایت کنم

 • نام و نام خانوادگی
 • آدرس ایمیل
 • نظر شما