معایب و مزایای دوربین مداربسته حرارتی

رایابان در این مقاله قصد دارد نگاهی عمیق‌ به قابلیت‌های دوربین‌های مداربسته حرارتی یا ترمال انداخته و موارد استفاده و نصب این نوع دوربین را ارائه دهد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چگونه این نوع دوربین‌ها باعث بهبود کارایی سیستم‌های امنیتی خواهند شد.

دوربین مداربسته حرارتی یا Thermal نوعی از دوربین هستند که توانایی تشخیص ماهیت تهدید و هشدارهای خطا را دارند. این نوع دوربین‌ها تصاویر را از طریق انرژی گرمایی که با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده نیست، ثبت می‌کنند. این نوع از دوربین‌ها هر چیزی در تصویر رنگی گرما ساتع می‌کند حتی تکه‌های یخ را می‌تواند نشان دهد. روش کار دوربین‌های مداربسته حرارتی به این صورت است که انرژی مادون‌قرمز ناشی از یک جسم را توسط لنزها بر روی یک آشکارساز مادون‌قرمز متمرکز می‌کند.

این آشکارساز قادر است اطلاعات را جهت پردازش تصویر به الکترونیک‌های سنسور ارسال کند. این سیستم اطلاعات به‌دست‌آمده از آشکارساز را به تصویری بر خواهد گرداند که می‌توان آن را بر روی یک مانیتور ویدئویی استاندارد یا صفحات LCD یا هرجایی بر روی یک کامپیوتر تحت شبکه مشاهده نمود.

رایابان در این مقاله قصد دارد نگاهی عمیق‌ به قابلیت‌های دوربین‌های مداربسته ترمال انداخته و موارد استفاده و نصب این نوع دوربین را ارائه دهد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که چگونه این نوع دوربین‌ها باعث بهبود کارایی سیستم‌های امنیتی خواهند شد.


سفارش نصب دوربین مداربسته


کاربردهای دوربین‌های حرارتی

استفاده از دوربین‌های حرارتی در کاربردها و پروژه‌هایی که در آن دقت بسیار مهم است یعنی به نحوی تشخیص برای آن‌ها حیاتی محسوب می‌شود استفاده می‌شوند. در ادامه به برخی از آنان اشاره خواهیم نمود.

استفاده از دوربین مداربسته حرارتی جهت نظارت و کنترل بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

حفاظت محیطی و امنیتی در مکان‌هایی مانند فرودگاه و نیروگاه‌ها

جهت کنترل تجهیزات و نحوه عملکرد آن‌ در بسیاری از اماکن صنعتی و کارخانه‌ها

و سایر موارد

 نصب دوربین مداربسته حرارتی جهت کنترل و نظارت
 

شناسایی پنهان

ویژگی منحصربه‌فرد دوربین مداربسته حرارتی این است که این دوربین تصاویر را بر اساس گرمایی که از افراد و اشیاء ساطع‌شده ثبت می‌کند. به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت در این نوع دوربین میزان روشنایی و دید محیط بر ضبط وقایع تأثیر چندانی نخواهد گذاشت؛ یعنی در حالت استتار سوژه یا در محیط‌های تاریک و شرایط مه‌آلود و ابری بسیار دقیق عمل خواهد کرد و قادر به مشاهده یک طرح کلی از تصاویر بالقوه هستند. از این قابلیت می‌توان در منطقه‌های دورافتاده و خطرناک که هیچ نوری در شب وجود ندارد استفاده کرد.

با استفاده از فناوری‌های تجزیه‌وتحلیل این نوع دوربین‌های حرارتی کاربران می‌توانند تمام خطرات و تهدیدات بالقوه را شناسایی کنند و از بین آنان به‌صورت اتوماتیک همه عوامل غیرضروری که خطری ایجاد نمی‌کنند را کنار بگذارند و سریع‌تر تیم امنیت را جهت تمهیدات لازم باخبر سازند.

مثالی از تشخیص خطر توسط دوربین مداربسته حرارتی

به‌طور مثال، یک دوربین حرارتی قادر هست حرکت یک شئ به سمت مناطق ممنوعه را تشخیص دهد، حتی قادر است تشخیص یک حرکت معمولی از یک حرکت تهدیدآمیز را متمایز سازد.

می‌توان گفت حرکت یک حیوان به سمت مکان موردنظر ممکن است تهدید محسوب نشود، اما هنگامی‌که یک شخص و یا ماشین به منطقه حساس نزدیک شود تهدید محسوب می‌شود و نیاز به توجه مبرم دارد. مورد دوم را می‌توان به یک نگهبان اطلاع‌رسانی کرد تا وضعیت بررسی شود.

به‌صورت کلی می‌توان گفت تشخیص موارد غیرضروری در بسیاری از موارد تهدید محسوب نمی‌شوند؛ و این نوع تشخیص‌ها از سمت دوربین حرارتی، باعث صرفه‌جویی زیادی در زمان، منابع و به‌صورت کلی کاهش هزینه‌ها و بررسی هشدارهای خطا ارسال‌شده توسط دوربین‌های معمولی خواهند شد.

نصب دوربین مداربسته حرارتی در نیروگاه‌های برق خورشیدی

 دوربین مداربسته حرارتی (Thermal) علاوه بر آن‌که امکان دیدن در تمام شرایط نوری و جوی را به‌دلیل امکان ترکیب و همکاری آن‌ها با نرم‌افزارهای تجزیه‌وتحلیل برای کاهش هشدارهای خطا (آلارم‌های اشتباه) می‌دهد، می‌توانیم آن‌ها را جهت پوشش مناطق وسیعی که استفاده از انسان به‌عنوان نگهبان امکان‌پذیر نیست و یا غیرممکن است را نصب و راه‌اندازی کرد.

برای نمونه پارک خورشیدی Castello d’Argile کشور ایتالیا در اطراف شهر بولونیا و در فضایی باز، دور از دسترس و بدون روشنایی واقع شده است.

توان برق خروجی از این نیروگاه خورشیدی حدوداً دو مگاوات بوده و برق تولیدی از این سیستم مستقیماً به سیستم برق ملی تزریق خواهد شد. لزوم نصب دوربین حرارتی در این مکان جلوگیری از نفوذ و خرابکاری در این سیستم است.

گذشته از این موضوعات، ماهیت مزارع و یا نیروگاه‌های خورشیدی به نحوی است که سیستم باید کنترل دقیق‌تر و مؤثرتر کل محیط را در روز و شب تضمین کند.

دوربین مداربسته حرارتی

تشخیص حیوان از انسان توسط دوربین‌های حرارتی

با استفاده از دوربین‌های حرارتی تحت شبکه جهت نظارت بر محیط مکان موردنظر که امکاناتی مانند نرم‌افزارهای تجزیه‌وتحلیل ویدیوئی را دارا می‌باشند این نیروگاه قادر به تشخیص حیوان از انسان و یا اشیاء با بیشترین دقت چه در شرایط نوری مناسب و چه در تاریکی محض حتی در فاصله‌های بسیار طولانی می‌باشد.

دوربین‌های مداربسته دارای زنگ خطر می‌باشند، این دوربین‌ها ضمن به صدا درآوردن زنگ خطر تصویر و تحرکی که منجر به فعال کردن زنگ خطر می‌شود را نیز نمایش می‌دهند. این امر موجب خواهد شد که نگهبان یک نگاه کلی به وضعیت محیط بیاندازد و براساس آن حتی از راه دور، واکنش متناسب و به‌موقع از خود نشان دهید.

محفوظ بودن حریم خصوصی افراد با استفاده از دوربین‌های مداربسته حرارتی

یکی از مزایای دوربین‌های حرارتی در جامعه‌ای که برای حریم خصوصی افراد حرکت قائل هستیم این امکان است که تصاویر ارائه‌شده توسط دوربین‌های حرارتی سندی برای تشخیص هویت افراد نیستند. به‌طورکلی این نوع دوربین‌ها جزئیات چهره و ویژگی‌های ظاهری افراد را ضبط نخواهند کرد.

استفاده از این نوع دوربین مداربسته به‌خصوص برای مقابله با مقررات ارائه‌شده درزمینهٔ حفظ حریم خصوصی افراد بسیار مفید خواهد بود.

پس به‌صورت کلی می‌توان گفت دوربین‌های حرارتی ضمن حفظ حریم خصوصی افراد، به افزایش امنیت فرد و محیط و همچنین مقابله با تهدیدات بالقوه کمک زیادی خواهد کرد.

مثالی از حفظ حریم خصوصی دوربین‌های مداربسته حرارتی

برای مثال با استفاده از دوربین Thermal در بیمارستان‌ها بدون از بین بردن حریم خصوصی بیماران و با تصویربرداری 24 ساعته از بیماران، می‌توان به کنترل و آگاهی از اتفاقاتی که نیاز به توجه دارد (مانند افتادن از تخت) بپردازیم.

درصورتی‌که محل نصب دوربین مداربسته حرارتی برای این نمونه اتفاقی رخ دهد، پرستاران و پزشکان بیمارستان می‌توانند به‌سرعت عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دهند و به بیمار کمک‌رسانی کنند.

با استفاده از دوربین‌های حرارتی نه‌تنها میزان آلارم های اشتباه را از طرف دوربین مداربسته کاهش می‌دهیم بلکه با کاهش مراجعه به بیماران بیمارستان مانع از ایجاد مزاحمت برای بیمار خواهیم شد؛ چیزی که در طول دوره بهبود بیماران، امری حیاتی و ضروری محسوب می‌شود.

دوربین مداربسته حرارتی

نظارت دما از راه دور

یکی از کاربردهای ویژه دوربین مداربسته حرارتی سنجش گرما و نظارت بر نواحی‌ای که دارای دمای خاصی می‌باشند است. آن‌ها قادر می‌باشند اطلاعات حرارتی را به تصویر موردنظر اضافه نموده و از این طریق امکان نظارت بر فرآیندها و تشخیص رفتار غیرعادی هنگام تغییر دما را فراهم نمایند چیز عجیبی که می‌توان به آن اشاره نمود این است پیدا کردن نقطه انتقال گرما در ساختمان و یا این‌که در ساعت‌ها قبل ماشینی روشن بوده باشد به‌راحتی توسط این نوع دوربین‌ها قابل‌تشخیص است.

استفاده دیگر از دوربین‌های ترمال در کسب‌وکارها استفاده از آن‌ها در اتاق سرور برای اطمینان از این‌که دستگاه‌ها بیش‌ازحد مجاز گرم نشوند.

در این سناریو نیز با استفاده از تکنولوژی‌های تجزیه‌وتحلیل، درصورتی‌که سروری بیش‌ازحد گرم شود، با ارسال هشدار به تیم IT و با عکس‌العمل صحیح و به‌موقع، می‌توان ازکارافتادن سرور و دیگر مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.

 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما