معرفی ۵ قابلیت مهم دوربین‌های مدار بسته هوشمند

زمانی که برای اولین بار مفهوم دوربین‌های مداربسته AI معرفی شد و به دنبال آن به سرعت جای خود را در منازل هزاران نفر باز کرد من توسط یکی از همکاران با کاربردهای دوربین مداربسته هوشمند آشنا شدم که در این مقاله قصد داریم به شرح آن بپردازیم.

آیا تاکنون درباره‌ی دوربین‌های مداربسته AI شنیده‌اید؟

صادقانه بگویم، زمانی که درباره دوربین‌های مداربسته‌ی AI و همچنین در مورد تکنولوژی AI اطلاعات بیشتری کسب کردم واقعا تحت‌تأثیر عملکرد این دوربین‌ها قرار گرفتم، و بنابراین مشتاق شدم تا این اطلاعات را با شما به اشتراک بگذارم تا با نحوه‌ی عملکرد دوربین‌های مداربسته AI و این‌که تا چه اندازه این دوربین‌ها می‌توانند امنیت منزل شما را ارتقاء دهند، آشنا شوید.

اساساً، 2 موضوع عمده درباره‌ی دوربین‌های مداربسته AI وجود دارد که قابل اهمیت است:

چه چیز خاصی درباره این دوربین‌ها وجود دارد؟

دوربین مداربسته هوشمند چطور کار می‌کنند؟

در ادامه، موارد ذکر شده فوق در مورد دوربین‌های مداربسته AI را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 شناسایی انسان و حیوان با دوربین

چه چیز خاصی درباره دوربین‌های مداربسته AI وجود دارد؟

یک دوربین مداربسته AI از بسیاری جهات هوشمند است و در اینجا ویژگی‌هایی را ذکر می‌کنیم که این دوربین‌ها را برای ما جذاب و جالب می‌سازد:

1. شناسایی افراد و حیوانات خانگی

شگفت انگیزترین ویژگی و می‌توان گفت مهمترین عامل جذب مشتری در مورد دوربین‌های مداربسته AI این است که این دوربین‌ها قادرند تفاوت‌های بین عناصر طبیعی، حیوانات خانگی و انسان‌ها را تشخیص دهند.

و بنابراین شما تنها زمانی هشدار خطر را دریافت می‌کنید که یک مزاحم واقعی وارد محوطه‌ی منزل شما شده باشد و مزاحمتی از جانب هشدارهای خطر کاذب که دوربین‌های مداربسته‌ی قدیمی‌تر ایجاد می‌کردند، دریافت نمی‌کنید، اگرچه برخی از دوربین‌های با کیفیت‌ مانند، Reolink Argus 2، با استفاده از حسگرهای حرکتی PIR تا حد زیادی هشدارهای خطر کاذب را کاهش داده است.

2. تشخیص چهره

امتیاز دیگر دوربین‌های مداربسته AI که شما احتمالا برای امنیت منزل خود مجذوب آن خواهید شد، عملکرد تشخیص چهره است، به این معنی که دوربین قادر است چهره‌های جدید و چهره‌های آشنا را تشخیص دهد. بنابراین شما می‌توانید ترتیبی دهید که تنها درصورت مشاهده چهره‌های ناآشنا به شما پیام هشدار داده شود.

بعلاوه، دوربین‌های مداربسته AI قادرند تا شخص قابل توجهی را به خاطر بسپارند، برای مثال شخصی که دزدکی وارد منزل شما شده است، و زمانی که دوباره آن شخص خودش را نشان دهد بلافاصله چهره او را تشخیص می‌دهند.

 3. تشخیص حرکت

برخی از دوربین‌های مداربسته AI پشرفته‌تر حتی قادرند حرکات خاصی،  مانند حرکت اشیا بخصوصی از یک مکان به مکان دیگر، را شناسایی کنند. این عملکرد می‌تواند حقیقتا برای نظارت بر کسب و کار، مانند فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، بسیار سودمند باشد تا بتوان دزدان مغازه‌ها که معمولا اقلام کوچک را در جیب خود می‌گذارند را در حین ارتکاب عمل گیر انداخت.

 4. ردیابی اشیا

برای اولین بار، دوربین‌های مداربسته AI امکان ردیابی و تحلیل اجسام متحرک را فراهم می‌کنند.

به عنوان مثال، اگر یک چهره جدید وارد منزل شما شود، دوربین مداربسته AI به صورت خودکار روی هدف زوم کرده و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد، و یک تصویر واضح یا ویدیوی ضبط شده از شخص رویت شده به شما ارائه می‌دهد، بنابراین اگر شخصی دزدکی در اطراف اموال و ملک شما پرسه بزند، شما بلافاصله متوجه خواهید شد.

 5. تشخیص صدا

دوربین‌های مداربسته AI علاوه بر اینکه توانایی درک تصویر مشاهده شده را دارند می‌توانند صدای شنیده شده را نیز متوجه شوند، و به‌نوعی همانند دستیار شخصی Google Alexa از شما دستور بگیرند.

به این ترتیب شما می‌توانید مستقیما با دوربین مداربسته AI صحبت کرده و بگویید که در جستجوی چه چیز هستید، مثلاً چیزی شبیه زمانی که فرزند کوچک شما دیروز از مدرسه به خانه برگشت. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که در کوتاه‌ترین زمان و به آسانی قطعه فیلم‌های ویدیویی مورد نظر خود را از میان فایل‌های ضبط شده طولانی پیدا کنید.

 

 نصب دوربین مداربسته هوشمند

دوربین مداربسته هوشمند

 دوربین مداربسته با هوش مصنوعی

طرز کار دوربین‌های مداربسته AI چگونه است؟

چطور دوربین‌های مداربسته AI می‌توانند آنقدر باهوش باشند که بتوانند آنچه در اطراف ما در حال اتفاق افتادن است را متوجه شوند و درصورت بروز خطری واقعی به ما هشدار دهند؟

درحقیقت، همه چیز به سخت افزار و حسگر به کار رفته در این نوع دوربین‌ها بستگی دارد.

دوربین‌های مداربسته AI می‌توانند یک مدل سه بعدی به‌روز شده از منطقه تحت نظارت خود تولید کنند. بنابراین فقط حرکت سه‌ بعدی که توسط انسان یا حیوان ایجاد می‌شود، می‌تواند هشدار خطر را در دوربین‌های مداربسته AI به کار بیاندازد.

دوربین‌های مداربسته AI به همراه تکنولوژی یادگیری عمیق ماشین قادرند بزرگسالان، بچه‌ها، حیوانات خانگی و چهره‌های ناآشنا را در طول زمان تشخیص ‌دهند و فقط هنگامی که خطر واقعی یا رویداد بخصوصی اتفاق می‌افتد به شما هشدار می‌دهند.

با هدف شناسایی حرکات بخصوص، برای دوربین‌های مداربسته AI رفتارهایی مشکوک، مانند برداشتن چیزی و قرار‌دادن آن در جیب، از پیش تعریف شده‌است. به‌طور‌کلی، دوربین داده‌های بدست آمده را با حرکات از پیش تعریف‌شده مطابقت داده و زمانی که مورد قابل توجهی شناسایی شود، هوشمندانه هشدار خطر را به‌کار می‌اندازد.

منبع: فرافن مارکت

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما