مقایسه لنزهای دوربین مداربسته

جهت متصل کردن لنزها ی دوربین لازم است از نگهدارنده لنز (Lens Mount) استفاده نماییم. انواع مختلفی از نگهدارنده لنز دوربین وجود دارد که انواع مختلف آن CS و Bayonet و C وجود دارند. در این محتوا به مقایسه انواع لنزها می پردازیم.


قبل از خرید و اقدام به نصب دوربین مداربسته باید نکاتی را در نظر گرفت ازجمله این‌که لنز دوربین مداربسته را نمی‌توان با ساختار چشم انسان مقایسه نمود. تفاوت چشم انسان و دوربین‌های مداربسته در زاویه دید و فوکوس اشیاء بسیار زیاد است. عمده‌ترین مثالی که برای مقایسه لنزهای دوربین مداربسته با چشم انسان می‌توان زد این است که چشم انسان با سرعت زیادی خود را با تمامی محیط‌ها تطابق می‌دهد علاوه بر آن فوکوس خود را از اشیاء دور به نزدیک تغییر می‌دهد. در محیط‌های مختلف تنظیم می‌شود علاوه بر آن به علت داشتن عمق بالا می‌تواند به صحنه‌های دور یکجا فوکوس کند. از دیگر مقایسه لنزهای دوربین مداربسته و چشم می‌توان به این نکته اشاره نمود که چشم انسان در جهت‌های مختلف به علت متصل بودن به مغز که به‌عنوان یک مانند یک هارد عمل می‌کند بسیار متمایز از لنز دوربین است.

جزئیات مقایسه لنزهای دوربین مداربسته با چشم انسان

مغز یک سیستم غیرارادی است که پس از پردازش زاویه و فوکوس مناسب خود را انتخاب می‌کند و هنگام مشاهده صحنه‌ای با کنتراست بالا می‌تواند به قسمت‌های خاص توجه کند و تنظیمات را روی آن قسمت‌ها انجام دهد. لنزهای دوربین با زاویه دید ثابت قادر می‌باشند که روی قسمت‌های مشخصی فوکوس داشته باشند و بعد از فوکوس بقیه نقاط از دسترس عدسی خارج خواهند شد و قابل‌کنترل نمی‌باشند.

اتصال لنز دوربین مداربسته

جهت متصل کردن لنزها به دوربین لازم است از نگهدارنده لنز (Lens Mount) استفاده نماییم. انواع مختلفی از نگهدارنده لنز دوربین وجود دارد که انواع مختلف آن CS و Bayonet و C هستند. برای مقایسه لنزهای دوربین مداربسته می‌توان گفت نوع C و CS آن ازنظر قطر و عملکرد مشابه هستند. تفاوت آن‌ها در فاصله بین سطح خارجی آن و CCD دوربین است. در نوع C برابر با 526/17 میلی‌متر و در نوع CS آن 5/12 میلی‌متر است. در کل می‌توان این مقایسه لنزهای دوربین مداربسته را در رابطه با نوع C و cs به کاربرد که نوع C ابعاد کوچک‌تری نسبت به CS دارد؛ اما باید توجه کرد که مزیتی که نوع C دارد این است که می‌توان آن را بر روی دوربین‌های نوع CS با نصب یک آداپتور اضافی استفاده کرد.


جهت پشتیبانی دوربین مداربسته می توانید درخواست خود را در رایابان ثبت کنید. 


مقایسه لنزهای دوربین مداربسته ازنظر فاصله کانونی

لنزهای دوربین مداربسته ازنظر فاصله کانونی را می‌توان در سه دسته بزرگ جای داد:

لنز ثابت

در لنزهای ثابت تغییر فاصله کانونی کمتر امکان پذیر است. معنی این جمله این است که زاویه دید با این لنزها در دوربین مداربسته همیشه ثابت خواهد ماند.

لنز وریفوکال

می‌توان گفت در این نوع لنزها امکان تغییر فاصله کانونی به‌صورت دستی وجود خواهد داشت.

لنز زوم یا موتور دار

در لنز زوم یا موتوردار امکان تغییر فاصله کانونی وجود خواهد داشت. این امکان به علت موتور نصب شده روی لنز موجود است.

مقایسه انواع لنز دوربین مداربسته ازنظر نوع قرارگیری بر روی دوربین

لنز داخلی

مقایسه لنزهای دوربین مداربسته ازنظر قرارگیری بر روی زمین کمی پیچیده به نظر می‌رسد اما در عمل این‌گونه نیست. لنز داخلی دسته‌ای از لنزهای دوربین مداربسته را شامل می‌شود که بدون باز کردن آن امکان تغییر آن وجود ندارد. تعویض این لنزها توصیه نمی‌شود زیرا احتمال این وجود دارد که کیفیت تصویر دوربین مداربسته کاهش یابد. لذا در صورت نیاز به استفاده از لنزی خاص بهتر است از دوربین‌های باکس که امکان نصب لنز خارجی دارند استفاده نمایید.

لنز خارجی

نصب دوربین مداربسته دارای لنز خارجی کمی راحت‌تر است. عموماً در دوربین‌های مداربسته دارای لنز خارجی به‌صورت باکس مورداستفاده قرار می‌گیرند، که می‌توان به‌راحتی آن‌ها را باز و تعویض نمود.

چگونه لنز مناسب را انتخاب کنیم؟

اول باید به این نکته اشاره‌کنم برای انتخاب عدسی مناسب حتماً باید اندازه CCD خود را داشته باشید. اندازه CCD یک عدد کوچک‌تر از 1 است که عمدتاً در واحد اینچ عنوان می‌شود. بیشتر دوربین‌های عادی از CCD های  1/3” و به‌طور محدودتر 1/4" استفاده می‌کنند. CCD های با اندازه‌های متفاوت از این دو اندازه تنها در کاربردهای خاص استفاده می‌شود.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما