نصب دوربین مداربسته در آسانسور

آسانسور ساختمان‌ها یکی از راه‌های دسترسی متداول به طبقات مختلف آن هست و به همین دلیل نصب دوربین مداربسته در آسانسور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است با رایابان همراه باشید برای اطلاع از جزئیات مربوط به این نوع دوربین ها.

یکی از مکان‌هایی که در ساختمان‌های بزرگ و مراکز عمومی مردم مورد سوءقصد قرار می‌گیرند آسانسورها هستند. احتمال سرقت، مزاحمت و دیگر مسائل این‌چنینی در آسانسورها بالاست. به همین علت نصب دوربین مداربسته در آسانسور حائز اهمیت است. علاوه بر موارد ذکرشده، با توجه به اینکه آسانسورها را می‌توان راه‌های ورودی اصلی ساختمان‌ها و طبقات مختلف آن‌ها دانست، نصب دوربین مداربسته در آن‌ها می‌تواند از ورود افراد مشکوک به ساختمان و در پی اقدامات خرابکارانه یا سرقت در شناسایی این افراد و عوامل مؤثر باشد. همچنین استفاده از دستگاه‌های نظارت تصویری دوربین مداربسته در آسانسورها می‌تواند رفت آمدهای ساکنین و عموم مردم به سیستم را نیز کنترل نماید و از بروز مشکلات احتمالی در داخل آسانسور یا حتی بیرون آن جلوگیری نماید.

انواع دوربین مداربسته مورداستفاده در آسانسور

با توجه به پیشرفت فرایند دوربین‌های امنیتی انواع مختلفی از این دوربین‌ها را می‌توان جهت نصب دوربین مداربسته در آسانسور انتخاب نمود. اولاً می‌توان برحسب نیاز، بودجه و … یکی از انواع دوربین مداربسته آنالوگ (Analog) یا تحت شبکه (IP) را برگزید.جهت مشاوره می توانید با رایابان تماس حاصل فرمائید.

 سیستم‌های تحت شبکه با توجه به هزینه زیاد می‌توانند عملکرد بهتر و قابلیت‌های بیشتری را ارائه دهند. همچنین نوع خود دوربین نیز حائز اهمیت است. انواع دوربین‌ها عبارت‌اند از:

دوربین‌های مکعبی

دوربین‌های دام یا اسپید دام

دوربین‌های بولت

دوربین‌های دید در شب

دوربین‌های ۳۶۰

و …

در انتخاب نوع دوربین جهت نصب دوربین مداربسته در آسانسور لازم است مواردی رعایت شوند، ازجمله دوربین‌هایی که می‌توان برای نصب در آسانسور استفاده کرد می‌توان به دوربین‌های سه‌گوش (مثلثی) مخصوص آسانسور اشاره نمود.

نصب دوربین مداربسته و سیستم نظارت تصویری در آسانسور کار زمان‌بر و پیچیده‌ای می‌باشد. در این مکان می‌توان از سیستم‌های مداربسته مختلف استفاده نمود.

با توجه به نیاز می‌توان از یکی از سیستم‌های مداربسته آنالوگ HD و تحت شبکه استفاده نمود.

بعضی از آسانسورها دارای محلی از پیش طراحی‌شده در کابین برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور توکار در کابین می‌باشند. دوربین‌های مداربسته توکار معمولاً در دیواره آسانسور و بالاتر از دکمه‌های طبقات قرار می‌گیرند.

در دوربین‌های مداربسته توکار فقط قسمت لنز دوربین توسط کاربر قابل‌مشاهده می‌باشد و از یک پوشش نشکن برای محافظت لنز استفاده می‌شود.

البته حتی اگر در کابین فضایی به‌منظور نصب دوربین‌های مداربسته توکار به‌صورت پیش‌فرض در نظر گرفته نشده باشد باز می‌توان از دوربین مداربسته توکار مخصوص آسانسور به همراه محفظه نگه‌دارنده برای نصب در سقف یا دیواره آسانسور استفاده نمود.

ازجمله دوربین‌های مداربسته دیگری که در آسانسورها استفاده می‌شود، دوربین مداربسته سه‌گوش مخصوص آسانسور، دوربین مداربسته دام، مکعبی و مخفی می‌باشد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از دوربین‌های مداربسته در دسترس مانند مکعبی به دلیل کوتاه بودن ارتفاع سقف احتمال سرقت یا قطع شدن آن‌ها توسط افراد بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از نکاتی که باید در خرید دوربین برای آسانسور به آن دقت نمود استفاده از لنز واید برای پوشش کل فضای آسانسور می‌باشد.

روش نصب دوربین مداربسته در آسانسور

روش نصب دوربین مداربسته در آسانسور

در آسانسور می‌توان از روش های مختلفی برای نصب دوربین و انتقال تصاویر به دستگاه ذخیره کننده استفاده کرد. به‌طورکلی می‌توان از دو روش کابلی و بیسیم برای انتقال اطلاعات به دستگاه ذخیره کننده یا پخش‌کننده تصاویر استفاده نمود.

برای تأمین انرژی برق موردنیاز دوربین هم می‌توان از برق خود کابین آسانسور استفاده نمود.

تجهیزات موردنیاز جهت نصب دوربین مداربسته در آسانسور

برای نصب دوربین مداربسته در آسانسور فهرستی از لوازم، دستگاه‌ها و تجهیزات لازم است که عبارت‌اند از:

فرستنده (Transmitter)

گیرنده (Receiver)

 دوربین (Camera)

منبع تغذیه (Power Supply)

 کابل ها (Cables)

نصب دوربین مداربسته در آسانسور توسط کابل

یکی از راه‌های انتقال تصویر در آسانسورها استفاده از کابل می‌باشد. بسته به نوع سیستم مداربسته می‌توان از کابل کواکسیال یا شبکه برای انتقال اطلاعات استفاده کرد.

طول کابل انتقال تصویر باید به‌اندازه طول مسیر حرکت آسانسور باشد. می‌توان برای باز و جمع شدن بهتر سیم از سیم‌جمع‌کن هم استفاده کرد.

البته یکی از معایب این روش وجود نویزهایی مانند وجود برق ۳ فاز و نویزهای دیگر در محل عبور کابل‌ها می‌باشد که باعث وارد شدن نویز به کابل می‌شود.

با توجه به محل قرارگیری دستگاه ضبط کننده تصاویر می‌توان از یکی از روش‌های زیر برای کابل‌کشی و نصب دوربین مداربسته در آسانسور استفاده کرد:

۱- قرار دادن کابل انتقال تصویر در بالای آسانسور:

درصورتی‌که دستگاه ضبط کننده تصاویر در اتاق آسانسور قرار دارد می‌توان کابل را به‌اندازه طول مسیر حرکت آسانسور اندازه گرفت و آن را از اتاق آسانسور به کابین برساند.

بعضی از نصب کنندگان دوربین مداربسته در این روش کابل را توسط بست به کابل تراول خود آسانسور وصل می‌کنند.

یکی از معایب این روش کابل‌کشی، احتمال قطعی و فرسوده‌شدن زودهنگام کابل هست.

۲- قرار دادن کابل انتقال تصویر در زیر آسانسور:

در این روش مشکلات احتمالی روش پیش به‌شدت کاهش می‌یابد. به دلیل قرار گرفتن سیم در قسمت زیر آسانسور احتمال قطعی و فرسوده‌شدن زودهنگام کابل به‌شدت کاهش می‌یابد.

در این روش کابل به‌اندازه طول مسیر آسانسور در نظر گرفته‌شده و از قسمت کنار آسانسور به سقف آن انتقال پیدا می‌کند و به دوربین متصل می‌شود.

کابل با حرکت رو به بالا از قسمت چاله آسانسور به بالا رفته و هنگام پایین آمدن در آنجا جمع می‌شود.

۳- استفاده از تراول کابل آسانسور:

تراول کابل آسانسور وظیفه انتقال سیگنال‌ها را در آسانسور به عهده‌دارند. این کابل‌ها در دو نوع گرد و فلت تولید می‌شوند. می‌توان از طریق سیم‌های خالی موجود در این کابل برای انتقال تصاویر بدون استفاده از کابل جداگانه استفاده کرد.

فرستنده و گیرنده بیسیم مداربسته

نصب دوربین مداربسته در آسانسور توسط فرستنده و گیرنده بیسیم

یکی از راه‌های انتقال تصویر به دستگاه ضبط تصاویر یا سرور در آسانسور استفاده از فرستند و گیرنده به یسیم (ترانسمیتر و رسیور) می‌باشد. در این روش دوربین مداربسته توسط کابل به دستگاه فرستنده بیسیم در زیر آسانسور نصب می‌گردد.

دستگاه فرستنده سیگنال را به سمت دستگاه گیرنده که در قسمت چاله آسانسور نصب‌شده فرستاده، سیگنال‌ها از طریق کابل به دستگاه ضبط کننده تصاویر ارسال می‌کنند.

در هنگام خرید این دستگاه‌ها به برند و قدرت فرستنده و گیرنده دقت کافی کنید تا تصاویر شما دچار مشکل نگردد.

نصب دوربین مداربسته شبکه (IP) در آسانسور توسط اتصال بیسیم P2P

یکی از روش‌های دیگر انتقال تصویر استفاده از آنتن یا رادیو وایرلس Point To Point در ساختمان‌هایی با ارتفاع و تعداد طبقات بیشتر می‌باشد. در این روش یک رادیو وایرلس در زیر آسانسور نصب گردیده و رادیو دیگر در چاله آسانسور رو به هم و به‌صورت P2P قرار می‌گیرد.

رادیوای که در زیر آسانسور نصب‌شده توسط کابل شبکه به دوربین مداربسته IP وصل شده و رادیوای که در چاله آسانسور قرار دارد از طریق کابل شبکه به دستگاه NVR متصل می‌گردد و از این طریق تصاویر به سرور مرکزی انتقال می‌شود.

نصب دوربین مداربسته آسانسور

استفاده از دوربین مداربسته بیسیم تحت شبکه

یکی از روش‌های دیگر نصب دوربین مداربسته در آسانسور استفاده از دوربین IP باقابلیت wifi می‌باشد. این روش می‌تواند در ساختمان‌های کوچک با تعداد طبقات کم استفاده شود.

به دلیل ضعیف بودن فرستنده این نوع دوربین‌ها پیشنهاد می‌گردد در صورت نیاز به استفاده از دوربین تحت شبکه بیسیم در ساختمان‌های بزرگ، از رادیوهای وایرلس برای جلوگیری از مشکلات احتمالی مانند افت سیگنال مورداستفاده قرار گیرد.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما