OnVIF چیست ؟

Onvif کوتاه شده ی عبارت Open Network Video Interface Forum به معنی انجمن ارتباط باز ویدیو (نظارت تصویری) تحت شبکه است. این سازمان به عنوان رابطی بین دوربین های IP با سیستم های مدیریت تصویر VMS شناخته شده است .

در سال ۲۰۰۸ دو شرکت تجاری ONVIF و  PSIA با هدف مشترک ارائه ی استانداردهای تبادل داده مورد نیاز در سیستم های  حفاظت فیزیکی تاسیس شدند.

در حالی که PSIA زودتر شروع به کار کرد اما ONVIF پشتیبانی قویتری دربین تولیدکنندگان پیشتاز دوربین مدار بسته دارد که آنها را به طرز دست نیافتنی در ارائه تولیداتی که از مشخصه آنها پشتیبانی می کند پیش انداخت.

چرا ONVIF ؟

یکپارچه سازی دوربین ها ی IP و سیستم های VMS هزینه بر و زمان بر است . ضمن آن که دربازار بزرگی مانند نظارت تصویری با صدها تولیدکننده و محصولات متنوع ، کار یکپارچه سازی مشکل تر نیز خواهد شد . حتی برای تولیدکنندگان بزرگ VMS  هم مدیریت و اجرای تعداد زیادی فرآیند زمان بر کار دشواری است .

مشکل دیگر این است که تولیدکنندگان جدید به علت عدم یکپارچه سازی با VMS های متداول با موضوع کندی در گرفتن سهم خود از بازار مواجه می شوند . در سازمان ONVIF هدف این است که هر تولید کننده (چه دوربین و چه VMS) فقط یکبار در ONVIF ثبت شود و پس از آن بتواند با هر محصولی در طرف دیگر یکپارچه سازی شود .

ONVIF چه می کند ؟

ONVIF با جزئیات مشخص می کند که چگونه ارسال کننده های تصاویر تحت شبکه می توانند با کلاینت های تصاویر تحت شبکه مانند VMS و  NVR یکپارچه شوند .

ONVIF مشخص می کند که کلاینت ها چگونه می توانند تعیین هویت شوند ، آدرس IP  خود را تغییر دهند ، ضبط تصاویر را مشاهده کنند ، دوربین ها را به چرخش در آورند و یا زوم کنند و وقایع را ارسال کنند.


چه دوربین مداربسته ای بخرم؟


حیطه عملکرد ONVIF:

ONVIF از رنج گسترده ای از عملکردها پشتیبانی می کند. نقشه جزئیات آنها خدمات گسترده ای که ONVIF پشتیبانی مانند روشن و خاموش کردن دستگاه ، کنترل PTZ ، ضبط ، تحلیل ویدئو و … دو مشخصه اصلی آن تهیه عکس و تصویر است که اجازه تنظیم و تغییر پارامترهای های دوربین ها و تصاویر را می دهد .

عملکرد هایی که یک تجهیز ONVIF از آن پشتیبانی می کند:

در حالی که ONVIF  از گستره ی وسیعی از عملکردها پشتیبانی می کند اما این به معنا نیست که هر ابزاری از همه آنها پشتیبانی میکند . در سالهای گذشته ONVIF  یک پروفایل S پیشرفته داشت که تضمین می کرد یک تجهیز از رنج گسترده ای از کارکردها پشتیبانی می کند .

ONVIF در برابر PAL/NTSC:

                                                                                                                                                                      

در تفکر عامیانه ONVIF  همسان NTSC/PAL است در حالی که در دوربین های IP ، ONVIF  کارکردهای بسیار پیشرفته تر و با پیچیدگی بیشتری را ارائه می دهد . NTSC/PAL هم جهت هستند و یک رشته تصاویر یک شکل ارائه می دهند .این ویژگی به همراه ۵۰ سال سابقه استفاده از آنها را بسیار ساده و قابل اطمینان کرده علی رغم این که رزولیشن و سرعت فریم ها قابل تغییر نیستند و هیچ گونه کنترلی امکان پذیر نیست. اگر شما می خواستید PTZ ها را کنترل کنید ، از I/O یا پردازش تصویر استفاده کنید و یا پارامترهای دوربین را تغییر دهید مجبور بودید این کار را به صورت جداگانه ای انجام دهید چون این ها جزو مشخصه هایی نبودند که در استاندارد پاسخ مناسبی داشته باشند. در سطوح بالا ، ONVIF  یک جایگزین است اما  با خود مزایا و معایب بسیاری را به همراه می آورد .

مزایای استاندارد نامحدود (باز ) ONVIF:

۱- قابلیت همکاری :

محصولات تولیدکنندگان مختلف میتوانند در یک شبکه به کار گرفته شوند و یا به عبارتی با یک زبان مشترک صحبت کنند.

۲- آینده نگری :

استاندارد ها خاطر نشان میکنند که محصولات سازگاری در بازار وجود دارند در آینده نیز قابل استفاده خواهند بود و بالعکس محصولاتی که در آینده به بازار خواهند آمد با محصولات قدیمی تر سازگاری نسبی خواهند داشت.

پروفایل های ONVIF:

 

پروفایل

توضیحات

پروفایل S

مخصوص سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه

ارسال و دریافت صدا و تصویر – کنترل PTZ – خروجی رله- تغییر پارامترهای تصویر – Multicast

پروفایل C

مخصوص  ترکیب سیستم های کنترل تردد و دوربین مدار بسته تحت شبکه

تنظیمات و اطلاعات سایت –  مدیریت هشدار و رویداد –  کنترل دسترسی

پروفایل G

مخصوص  بهینه سازی و همکاری بین تصاویر زنده و تصاویر ضبط شده

بازپخش صدا و تصویر – جست و جو در بین تصاویر ضبط شده و وقایع ذخیره شده – کنترل ضبط و تغییر پارامترهای آن

پروفایل Q

دارای  قابلیت های جدید به منظور آسان سازی و تسریع در ارتباط دستگاهها با یکدیگر

جست و جوی آسان تجهیزات – راه اندازی و تنظیم پارامترها – یک پارچه سازی داده ها و Privacy

پروفایل A

یک پارچگی کامل تر بین سیستم کنترل تردد و دوربین مدار بسته تحت شبکه

تغییر اولویت ها ، زمان بندی روزانه ، تخصیص و ابطال سطح دسترسی

 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما