اجرای شبکه کامپیوتری

شبکه کامپیوتری در هر موسسه ، شرکت و یا ادارات جز الزامات محسوب می شوند رایابان قصد دارد در این مقاله به پروسه اجرای شبکه و ملزومات مورد نیاز آن بپردازد.

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۱۷۶۸
  • گروه: شبکه و سرور

اگر از شبکه های کامپیوتری استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که اجرای شبکه کامپیوتری مفهومی است که تمامی سیستم های رایانه ای را یکپارچه خواهد کرد. تقریبا تمامی کسب و کارها و یا ادارات به یک شبکه امن و پایدار نیاز دارند. این نیاز جز یکی از مهم ترین نیازهای هر سازمان است لذا امنیت و بازدهی و مدیریت شبکه های کامپیوتری جز مسائل مهمی است که در این حوزه اهمیت دارد. شما با این کار علاوه بر انجام خدمات اجرای شبکه کامپیوتری خدمات پشتیبانی شبکه و همچنین مشاوره و مدیریت را انجام می دهید.

لزوم اجرای شبکه کامپیوتری

اجرای درست شبکه کامپیوتری نیازمند برخورداری از دانش و تجربیات کافی در این زمینه است. بنابراین علاوه بر فراهم نمودن شرایط مناسب و پایدار زمینه‌های لازم جهت توسعه کسب‌وکاربه وجود خواهد آمد. بنابراین در جهت کارایی بهتر در این زمینه در طول اجرای شبکه کامپیوتری تمامی پیشنهادات، تعاریف و راه‌حل‌های بکار رفته و مستندات سازی‌ها در اختیار آن مجموعه قرار خواهیم داد.

اجرای شبکه داخلی در تمامی سازمان‌ها از طریق شبکه بی‌سیم یا ترکیبی از آن‌ها به‌راحتی قابل‌اجرا است. لذا آنچه امروز اهمیت دارد شبکه خارجی و توسعه سازمان‌ها و کسب‌وکارها و ارائه شعبه‌های خارج از مرکز است لذا  آن سازمان نیازمند پیاده‌سازی شبکه بزرگ‌تری به نام WAN است. ارائه چنین ساختاری به مؤلفه‌های سرعت ، امنیت و دقت نیاز دارد لذا ساختار باید صحیح و درست پیاده‌سازی شود.به‌صورت کلی جهت اجرای یک شبکه WAN به بستر اینترنت نیاز خواهیم داشت و علی رقم وجود چالش درزمینهٔ امنیت و کیفیت نیازمند یک پیاده‌سازی و استراتژی باکیفیت و امن خواهیم بود.

مراحل طراحی و اجرای شبکه کامپیوتری

همان‌طور که گفتیم اجرای شبکه کامپیوتری دارای حساسیت و چالش‌های فراوانی است در زیر قصد داریم درزمینهٔ مشاوره و طراحی شبکه فعالیت‌های خود را شرح دهیم:

شناسایی محیط

اولین اقدامی که باید انجام دهیم شناسایی محیط برای طراحی شبکه است و دومین اقدام این است که مشخص کنیم دنبال چه اهدافی هستیم. ازآنجایی‌که شبکه یک زیرساخت ارتباطی برای اجرای برنامه‌های کاربردی است طبعاً نباید بدون درک درست از ویژگی ها و نیاز و کاربردهای آن هیچ طرحی را پیشنهاد داد. دانش و تجربه به‌صورت هم‌زمان لازمه اجرای یک طرح صحیح و درست است.

سخت‌افزار و نرم‌افزارهای لازم جهت اجرای شبکه‌های کامپیوتری

برای این‌که یک شبکه کامپیوتری بتواند به‌خوبی اجرا شود نیازمند ادوات مختلف سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است.راه‌اندازی و اجرای سخت‌افزارهای شبکه توسط مجموعه ارائه‌دهنده خدمات انجام خواهد شد.تجهیزات موردنیاز یک شبکه مانند سرور، سوئیچ، روتر و...نیازهای سخت‌افزاری یک شبکه می‌باشند.این تجهیزات سخت‌افزاری می‌بایست کیفیت‌های لازم را دارا باشند و هزینه اضافی روی دست شرکت یا سازمان نگذارد.همچنین سعی کنیم از تجهیزات غیرضروری استفاده نکنیم.

در ادامه این محتوا قصد داریم در خصوص محل نصب تجهیزات چند نکته را موردبررسی قرار دهیم:

امنیت تجهیزات

اولین نکته‌ای که باید هنگام اجرای شبکه کامپیوتری در نظر گرفت امنیت تجهیزات است.ادوات و تجهیزات باید دور از دسترس عموم و در محل امنی قرار گیرد. هم‌چنین این تجهیزات باید درجایی نصب شوند که از بروز حادثه برای آن جلوگیری شود. مکان‌هایی که بیشتر در معرض نفوذ آب یا آتش‌سوزی هستند جز مناطق پرخطر محسوب می‌شوند. نکته مهم دیگر نزدیکی به محل ورود کابل‌ها است قرار دادن تجهیزات در محلی که سبب کاهش کابل‌کشی می‌گردد هزینه‌ها را کاهش خواهد داد.

خدمات اکتیو شبکه

به تجهیزات نرم‌افزاری شبکه جهت راه‌اندازی سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای شبکه خدمات اکتیو شبکه گفته می‌شود.در بخش نرم‌افزاری شبکه اجرای پروژه‌ها و نصب و پیاده‌سازی شبکه تا حد زیادی به این امر بستگی دارد. رایابان در بخش خدمات اکتیو شبکه تمامی سرویس‌هایی که شرکت‌ها جهت پیشبرد اهداف خود نیاز دارند را انجام می‌دهد. این سرویس‌ها و نرم‌افزارها نیازهای مجموعه را درجهت بالا بردن راندمان کاری و همچنین افزایش کیفیت و کمیت کار برآورد می‌کند.

بخشی از خدمات اجرای شبکه رایابان

نصب و پیکربندی سرورهای ویندوزی و لینوکسی

نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارهای کاربردی تحت شبکه ( نرم‌افزارهای حسابداری و اداری و … )

راه‌اندازی و اجرای شبکه کامپیوتری

نصب و راه‌اندازی سرویس‌های ارتباطی تحت شبکه VOIP ،Microsoft Lync ،Skype for Business و …

نصب و راه‌اندازی ویندوز سرور

نصب و پیکربندی سوئیچ‌ها و روترها، میکروتیک و …

نصب و راه‌اندازی سرویس‌های مجازی‌سازی سرور و مجازی‌سازی کلاینت  Hyper-V ، Vmware ESXi و …

نصب و راه‌اندازی سرویس‌های مانیتورینگ، کنترل و مدیریت اینترنت و پهنای باند ( کریو کنترل و … )

نصب و راه‌اندازی سرویس‌ های شبکه بر روی سرورها، مانند: Active Directory ،DHCP ،DNS و …

نصب و راه‌اندازی فایروال‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری  Kerio Control ، Mikrotik ، UTM و …

نصب و راه‌اندازی سیستم‌های پشتیبان‌ گیری و بک ‌آپ ‌گیری اتوماتیک  Veeam Backup و Backup Exec و …

نصب و راه‌اندازی سرویس‌ها و نرم‌افزارهای خودکارسازی اداری

خدمات رایابان

با توجه به التزام و نیازهای سازمان‌ها و مجموعه‌ها جهت انجام تنظیمات موردنیاز بر اساس نیازمندی‌ها، رایابان در بخش نرم‌افزارهای شبکه خدمات گسترده‌ای را ارائه می‌دهد. برحسب نوع سرویس سازمان سرویس‌ها و تنظیمات شبکه روی تجهیزات نرم‌افزاری باهم متفاوت می‌باشند. درنتیجه هدف از انجام خدمات اکتیو و پسیو شبکه در این مجموعه افزایش راندمان و کارایی شبکه‌های مشتریان خود است.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما