وظایف یک کارشناس پشتیبان شبکه

پشتیبان شبکه شخصی است که وظایفی چون پشتیبانی سرورها، سیستم‌ها و با تجهیزات شبکه و نرم‌افزارها را به عهده دارد این فرد باید سیستم‌ها را طوری مدیریت کند که به سازمان‌ها اجازه ارتباط با نقاط داخل و خارج بر بستر فناوری اطلاعات را بدهد.

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۳۱۷۹
  • گروه: شبکه و سروررایابان قصد دارد وظایف کارشناس پشتیبان شبکه را شرح دهد و می‌خواهد توضیح دهد یک پشتیبان شبکه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا استخدام شود. با ما همراه باشید.

خصوصیات کارشناس پشتیبان شبکه چیست؟

وظیفه پشتیبانی شبکه آن‌چنان ساده نیست؛ زیرا یک مهندس پشتیبان شبکه با توجه به مسئولیت خود علاوه بر دارا بودن روابط عمومی بالا که جزء بدیهیات اکثر شغل‌هاست باید مهارت‌های خاص را هم داشته باشد.
با توجه به سطح مسئولیت کارهایی چون نصب یک سیستم جدید و یا ارتقاء زیرساخت ارتباطات شرکت وظیفه پشتیبان شبکه است. باید خاطرنشان کرد که پروژه‌های خاص بر اساس نوع کسب و کارمتفاوت خواهند بود. برای مثال می‌توان به یک شرکت اشاره کرد که برای راه‌اندازی یک لینک وایرلس جهت راه‌اندازی یک شعبه جدید در بستر امن به شعبه مادر متصل گردد. یا در یک شرکت دیگر با راه‌اندازی سیستم شبکه‌ای و نرم‌افزاری جدید نمونه‌های خوبی از وظایف این مهندس است.


جهت دریافت خدمات حرفه ای شبکه و وایرلس می توانید درخواست خود را در رایابان ثبت کنید. وظایف کارشناس پشتیبان شبکه چیست؟

یک متخصص پشتیبانی شبکه باید تخصص و تجربه کافی درزمینهٔ پشتیبانی و از بین بردن مشکلات مربوط به شبکه کامپیوتری را باید دارا باشد. برای کارشناس پشتیبانی شبکه لازم است قدرت تحلیل بیشتری در حل مشکلات دارا باشد و تسلط بیشتری در برنامه‌ریزی‌های دوره‌ای برای نظارت تجهیزات شبکه‌ای داشته باشند. می‌توان گفت این موارد بعضی از اصلی‌ترین وظیفه‌های یک پشتیبان شبکه می‌باشد.
جدای از نوع کسب‌وکار، یک مهندس پشتیبانی شبکه مسئول طراحی، نصب و نگهداری ارتباطات، اشتراک فایل و کلیه منابع اطلاعاتی مورداستفاده در سازمان است. لازم است پشتیبان شبکه این اطمینان را به مشتری مدنظر بدهد که شبکه داخلی توانایی پاسخ‌دهی به‌تمامی نیازها مانند ورود کاربران به شبکه با رمز و نام کاربری خاص خود باشند.
هم‌چنین این اطمینان بدهند که شبکه موردنظر قابلیت حمل داده‌ها و رسانه‌ها را دارد. (بعضی از کسب‌وکارها، مانند دفاتر معماری، به برای کارکرده به این عمل تأکید دارند).

لزوم وجود پشتیبان شبکه

با گسترش استفاده از شبکه کامپیوتری در اصفهان و تأثیر زیاد آن در پیشرفت کسب‌وکار، وضعیت شغلی متخصصان شبکه هم پیشرفت کرد. درصورتی‌که چند کامپیوتر به هم شبکه باشند کارشناس پشتیبانی شبکه هم باید حضورداشته باشد. مهندسان این رشته عمدتاً از فارغ‌التحصیلان رشته‌های سخت‌افزار، نرم‌افزار، IT و برق هستند. این افراد به‌طورمعمول دوره‌های آموزش پشتیبانی شبکه را در آکادمی‌های گوناگونی دیده‌اند. عمده‌ترین وظایف این اشخاص عیب‌یابی و از بین بردن خرابی‌ها است. یک متخصص پشتیبان شبکه باید آشنایی کلی با تجهیزات شبکه داشته باشد تا بتوانید این قبیل مشکلات را حل و آنان را ارتقاء دهد.

وظایف پشتیبان شبکه

مهندس پشتیبان شبکه دارای وظایف گوناگونی است. ازجمله وظایف یک مهندس پشتیبان شبکه را در زیر بیان می‌نماییم:
آشنایی با تجهیزات شبکه، نصب، مقایسه و راه اندازی شبکه
ارائه گزارش‌های جامع و کامل از اوضاع کیفی شبکه داخلی و یا خارجی
مستندسازی تجهیزات و زیرساخت های شبکه
ارائه خدمات به سریع و به‌موقع و در دسترس بودن در هر زمانی
بازرسی دوره‌ای تجهیزات و سرویس‌ها و مطلع شدن از سلامت تجهیزات
شناسایی و حل مشکلات مربوط به شبکه
ارائه پیشنهاد و مشاوره جهت حفظ امنیت
سرویس‌های نرم‌افزاری و تجهیزات همچنین برنامه‌ریزی برای نگهداری شبکه
کارشناسان پشتیبانی در رایابان تمام مسئولیت‌های خود را با معیارهای بالا انجام خواهند داد.

افراد مناسب برای کارشناس شبکه

برای انتخاب یک حرفه مناسب عوامل گوناگونی مانند عوامل شخصیتی، ارزشی، علایق و مهارت و شرایط خانوادگی را باید در نظر بگیرید. علاقه و شخصیت برای این حرفه بسیار اهمیت دارد. یکی از اصلی‌ترین این عوامل شخصیتی است. شناخت درست و صحیح شخصیت هر شخص فرآیندی پیچیده‌ای است و احتیاج به تخصص و زمان دارد. البته باید در نظر گرفت هر شخص باید خصوصیات ویژه خود را داشته باشد، حتی اشخاصی که به‌نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، لازم به ذکر است در برخی موارد اشتراکی بین آن‌ها نخواهیم یافت.
 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما