چگونه مشکلات وای فای ویندوز ۱۰ لپ تاپ یا کامپیوتر را رفع کنیم؟

مشکلات وای فای در ویندوز ۱۰ ممکن است علل مختلفی داشته باشد که ما در این مقاله به راه حل هایی رایج برای رفع این مشکل میپردازیم. و برای رفع این مشکلات راه حل های کاربردی ارائه می دهیم.

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۲۶۶۱۲
  • گروه: شبکه و سرور

عدم اتصال به وای فای در انواع ویندوزها یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما با آن مواجه شده باشید. دسترسی به اینترنت برای اکثر افرادی که با کامپیوتر و یا لپ تاپ سرو کار دارند نیازی ضروری محسوب می شود. مشکلات اتصال به شبکه اینترنت (وای فای) در ویندوز 10 ممکن است علل مختلفی داشته باشد که ما در این مقاله به راه حل هایی رایج برای رفع این مشکل میپردازیم و در ادامه راه حل های کاربردی ارائه می دهیم.

عدم دسترسی به اینترنت پس از اتصال به وای فای

یکی از مرسوم ترین مشکلات وای فای ویندوز ۱۰ عدم دسترسی کاربران به اینترنت پس از اتصال موفق به وای فای است. به طور کلی می توان گفت در این شرایط کاربر به صورت موفق آمیز به وای فای متصل می شود اما به اینترنت دسترسی ندارد.

راه حل اول عدم اتصال به وای فای

دلایل مختلفی می تواند این مشکلات وای فای را باعث شوند. این دلایل ممکن است به علت استک معیوب TCP/IP یا آی پی آدرس های مشکل دار باشند. برای رفع این مشکل، ابتدا باید به سراغ ابزار «Network Troubleshooting» ویندوز بروید. جهت دسترسی به آن مسیر زیر را دنبال کنید. برای رفع این مشکل، ابتدا به سراغ ابزار «Network Troubleshooting» ویندوز بروید. مسیر ارائه شده به صورت زیر است:
Settings > Update and security > Troubleshoot > Internet connections

راه حل دوم عدم اتصال به وای فای 

اگر پس از عیب یابی «Network Troubleshooting» نتیجه ای حاصل نشد، پنجره «Command Prompt» را با ز و سپس  دستورات زیر را به ترتیب اجرا کنید. لازم است پس از تایپ هر دستور کلید اینتر را فشار دهید.
۱) netsh winsock reset
۲) ipconfig /release
۳) netsh int ip reset
۴) ipconfig /renew
۵) ipconfig /flushdns


آموزش آپدیت ویندوز ۱۰


Windows 10 can’t connect to this network  (ویندوز ۱۰ به وای فای متصل نمی شود)

یکی دیگر از مشکلات وای فای ویندوز 10 مواجه شدن با پیغام «Windows 10 can’t connect to this network» است  در این صورت می توان گفت احتمالا مشکل از درایور آداپتور شبکه است.


رفع مشکلات وای فای ویندوز مربوط به آداپتور شبکه

رفع این مشکل وای فای خیلی دور از دسترس نیست. ساده ترین و راحت ترین راه حل برای این مشکل این است که درایور آداپتور شبکه را از روی سیستم پاک کنید و اجازه دهید که ویندوز 10 مجددا آن را نصب کند. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:
1.    استفاده از کلیدهای ترکیبی«Windows key + X»  و کلیک روی«Device Manager»  
2.    راست کلیک روی  «Network Adapter» و انتخاب «Uninstall» جهت حذف درایور
3.     اگر صفحه دیگری در مقابلتان ظاهر شد، روی «Delete the driver software for this device» کلیک کنید.
4.    سیستم را ری استارت کنید سپس اجازه دهید ویندوز درایو حذف شده را نصب کند.

رفع مشکل  «Wi-Fi Doesn’t Have a Valid IP Configuration»

در صورتی که با پیام «Wi-Fi Doesn’t Have a Valid IP Configuration» روبه رو شدید از راه حل اول عدم اتصال به وای فای استفاده کنید. اگر مشکل هم چنان پا برجا بود از دو راه حل زیر می توانید استفاده کنید:

تغییر نام و رمز عبور شبکه

این یکی از راه حل های پیش پا افتاده رفع مشکلات وای فای استفاده از تغییر نام و رمز عبور شبکه است. البته با اینکه تغییر نام و رمز عبور شبکه ربطی به ویندوز ۱۰ ندارد، اما به نظر می رسد به کمک این روش مشکل تعداد زیادی از افراد رفع شده است.

تغییر کانال ارتباطی شبکه

به بیان ساده می توان گفت روترها شبکه های خود را از طریق کانال های مختلف ارسال می کننداین مسائل باعث بروز مشکلاتی می شوند.  در صورتی که چند روتر کنار هم قرار بگیرند و از یک کانال مشخص برای ارسال اموج استفاده کنند. امواج موجود در هوا با هم تداخل پیدا می کنند و باعث بروز چنین مشکلاتی خواهد شد. بهترین راه حل برای این ار این است که  وارد پرتال روتر شوید و کانال ارسال موج آن را تغییر دهید.
حال می توانید چندین کانال را چک کنید و ببینید آیا قابل رفع هستند یا خیر. در صورتی که امکان این کار وجود داشت تنظیمات آن را روی حالت خودار قرار دهید  در این صورت روتر هر از گاهی کانال ارسال شبکه خود را تغییر می دهد.


چگونه مشکل بوت نشدن ویندوز ۱۰ را رفع کنیم؟


چطور رمز عبور وای فای را از طریق ویندوز ۱۰ پیدا کنیم؟

یکی از مشکلات وای فای  که ممکن است شما آن را جدی نگیرید مسئله فراموشی رمز عبور وای فای است . شما زمانی که رمز وای فای خود را فراموش کنید متوجه اهمیت این مشکل خواهید شد. در صورتی که نتوانستید رمز را بیابید مجبورید مودم را ریست و از نو به راه اندازی آن بپردازید.

پیدا کردن رمز عبور وای فای

برای دسترسی به رمز عبور وای فای طبق مراحل زیر باید مسیر را دنبال کرد:

1.روی آیکون شبکه موجود در تسک بار راست کلیک کنید.
2. مرحله بعدی روی «Open Network Internet Settings» کلیک کنید
3. در مرحله بعدی روی «Change adapter options» کلیک کنید و وارد آن شوید.
4.در مراحل بعدی روی «Wireless Properties» کلیک کنید.
5. در مرحله آخر وارد «Security» شوید و تیک «Show Characters» را بردارید تا رمز عبور برای تان نمایش داده شود.

مشکلات درایور ویندوز 10

غیر از موارد حذف و نصب درایور ویندوز جهت رفع مشکلات وای فای یک مورد دیگر با عنوان به روزرسانی درایور وای فای وجود دارد. برای به روزرسانی درایور طبق مراحل زیر جلو روید:


1.    روی منو استارت راست کلیک کنید و بین آن ها گزینه «Device Manager» را انتخاب کنید.
2.    در مرحله بعد از زیر مجموعه های «Network Adapters» درایور شبکه را انتخاب و روی آن راست کلیک کنید. در مرحله بعد از میان گزینه های به نمایش درآمده «Properties» را انتخاب و وارد  «Driver» شوید.
3.    یکی از گزینه های «Update Driver» یا «Roll Back Driver» را انتخاب کنید و منتظر آپدیت شدن درایور بمانید.
در صورتی که ویندوز قادر به آپدیت کردن نبود می توانید آن را از سایت های مربوطه دانلود و سپس نصب نمایید.


۱۱ راه برای افزایش سرعت کامپیوتر در ویندوز ۱۰


رفع مشکل عدم شناسایی شبکه های وای فای

اگر هیچ کدام یک از موارد بالا برای رفع مشکلات وای فای نتیجه نداد، بهتر است منطقه جغرافیایی آداپتور وای فای خود را تغییر دهید.برای تغییر منطقه جغرافیایی وای فای مراحل زیر را دنبال کنید:
1.    کلید R+ Windows  را با هم فشار دهید.
2.    در پنجره باز شده عبارت «devmgmt.msc» را تایپ و اینتر بزنید.
3.     از زیر مجموعه های «Network Adapters» روی نام درایور آداپتور شبکه خود راست کلیک کنید. سپس روی «Properties» کلیک کنید و وارد تب «Advanced» شوید.
4.     حالا منطقه مورد نظر خود را هایلایت کنید و تغییرات را با کلیک روی «OK» ثبت نمایید.
می توان گفت تمامی آداپتورهای شبکه دسترسی خاصی به این ویژگی ندارند و این گونه مناطق جغرافیایشان تغییر نمی کند.

مشکل قطع پی در پی اتصال شبکه وای فای توسط ویندوز ۱۰

یکی از مشکلات وای فای در ویندوز 10 قطع شدن پی در پی اتصال وای فای است یکی از دلایل این مشکل تنظیمات مدیریت انرژی ویندوز است. با تغییر تنظیمات می توان این مشکل را حل کرد. 
مراحل به صورت زیر است:
1.    راست کلیک روی استارت و انتخاب گزینه «Device Manager» شوید.
2.    انتخاب«Network Adapters» و پیدا کردن درایور شبکه در نتیجه کلیک راست روی آن در مرحله بعد از میان گزینه های به نمایش درآمده «Properties» را انتخاب کنید و وارد تب Power Management شوید.
3.     برداشتن تیک گزینه «Allow the computer to turn off this device to save power» در نتیجه حل شدن این مشکلات
 بلاک شدن شبکه توسط فایروال
یکی از عمده مشکلات فایروال (نرم افزاری که وظیفه محافظت از سیستم در برابر تهدیدهای خارجی دارد) بلاک کردن انواع شبکه های وای فای است. که از دسترسی کاربر به اینترنت جلوگیری می کند.

رفع مشکل بلاک شدن شبکه توسط فایروال

«Command Prompt» را در حالت «Administrator» اجرا و دستور «netsh advfirewall set allprofiles state off» را در آن تایپ کنید. بعد از اینتر زدن تغییرات اعمال خواهد شد.

مشکلات وای فای  توسط آنتی ویروس

علاوه بر مشکلات فایروال ویندوز، آنتی ویروس ها هم باعث بلاک شدن شبکه شوند. به این منظور بهتر است وارد تنظیمات آنتی ویروس شوید و  از آنجا مشکل را رفع و رجوع کنید.

 

  • ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۱۷:۱۹:۱۰
  • asas

خیلی آموزنده

  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما