آیا استفاده از لپ تاپ در زمان شارژ اشتباه است؟

در واقع وجود باتری چنین قابلیتی را برای لپ تاپ فراهم کرده است. یکی از سؤالاتی که برای کاربران به وجود می‌آید این است که آیا استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ اشتباه است یا خیر؟

آیا استفاده از لپ تاپ در زمان شارژ اشتباه است؟

همانگونه که می‌دانید لپ تاپ به عنوان یک سیستم رایانه‌های قابل حمل و نقل شناخته شده است که این امکان را فراهم می‌کند شما بتوانید بدون نیاز به جریان برق برای چند ساعت از سیستم رایانه استفاده کنیم. در واقع وجود باتری چنین قابلیتی را برای لپ تاپ فراهم کرده است. یکی از سؤالاتی که برای کاربران به وجود می‌آید این است که آیا استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ اشتباه است یا خیر؟ با توجه به اینکه این سؤال به وفور در بین کاربران دیده می‌شود، ما تصمیم گرفتیم در این مطلب در مورد این موضوع صحبت کنیم. به هر حال برای همه ما مهم است که با روش درست از سیستم‌های رایانه‌ای لپ تاپ استفاده کنیم تا طول عمر دستگاه افزایش پیدا کند.

Use the laptop while charging


اهمیت عدم استفاده از لپ تاپ هنگام شارژ

در ابتدا اجازه دهید این موضوع را بیان کنیم که به هیچ عنوان نباید اجازه دهید شارژ باتری شما به صفر برسد چون در این صورت زمانی که می‌خواهید لپ تاپ را شارژ کنید، فشار زیادی به باتری وارد شده و در نتیجه طول عمر مفید آن کاهش پیدا می‌کند. زمانی که باتری به زیر ۳۰ درصد نرسیده است، آن را به جریان برق وصل کنید. اما نکته لازم به ذکر این است که زمانی که قرار است لپ تاپ شما به جریان برق وصل شود و باتری آن شارژ گردد، بهتر است آن را خاموش کنید چون استفاده کردن از لپ تاپ در هنگام شارژ مشکلاتی را به همراه دارد که در ادامه پیرامون آن‌ها صحبت می‌کنیم:

  • طول عمر باتری لپ تاپ شما کاهش پیدا می‌کند.

برخی از افراد عادت دارند به محض روشن کردن لپ تاپ، بدون توجه کردن به میزان شارژ باتری، سیستم را به جریان برق وصل می‌کنند. توجه داشته باشید اگر باتری لپ تاپ شما به صورت مداوم شارژ و دشارژ شود، طول عمر مفید آن بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد ما بر این است که اجازه دهید شارژ باتری به حالت ۲۰ تا ۳۰ درصد برسد. در آن زمان سیستم را خاموش کنید و به جریان برق وصل نمایید تا دوباره شارژ باتری انجام گیرد.

بیشتر بخوانید : تعمیر لپ تاپ را آموزش ببین

  • ظرفیت باتری نیز کم می‌شود.

باید بگوییم که متصل بودن دائمی لپ تاپ به جریان برق باعث می‌شود ظرفیت باتری شما کاهش پیدا کند. این وضوع در مورد برخی از برند‌های لپ تاپ بیشتر اتفاق می‌افتد. فرض کنیم که شما اجازه دادید شارژ باتری لپ تاپ حالت ۱۰۰ درصد برسد. باید سریعاً آن را از جریان برق جدا کنید و اجازه دهید که سیستم از جریان باتری استفاده کند. اما اگر همچنان لپ تاپ را به جریان برق متصل کنید، زمانی که کمی از شارژ باتری کاهش پیدا می‌کند، لپ ‌تاپ مجدداً شروع به استفاده از جریان برق کرده و همین موضوع باعث می‌شود که باتری ظرفیت خود را به مرور زمان از دست بدهد.

  • دمای باطری لپ تاپ بیش از حد زیاد می‌شود.

در مورد برخی از برند‌های لپ تاپ اگر سیستم به صورت مداوم به جریان برق وصل باشد، دمای باتری بیش از اندازه افزایش پیدا می‌کند. برای مثال برند لنوو چنین مشکلی را دارد. به همین دلیل است که نباید اجازه دهید سیستم بیش از اندازه به جریان برق وصل باشد. افزایش دمای باطری لپ تاپ نه تنها بر روی عمر مفید آن تأثیر می‌گذارد بلکه باعث آسیب‌های سخت‌افزاری جدی به سیستم شما نیز خواهد شد.

آیا لازم است لپ تاپ هنگام شارژ خاموش باشد؟

ما نمی‌توانیم با قطعیت در این مورد صحبت کنیم چون بسیاری از مهندسین و متخصصان در طول روز به صورت مداوم از سیستم لپ تاپ خود استفاده می‌کنند و اگر بخواهند یک تا دو ساعت آن را برای شارژ باتری خاموش کنند، قطعاً شرایط کاری آن‌ها دچار مشکل خواهد شد. از طرف دیگر جنس باتری و در واقع کیفیت برند‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و این موضوع بر روی نحوه شارژ باتری لپ ‌تاپ تأثیر می‌گذارد.

به هر حال زمانی که ما شروع به استفاده از لپ تاپ می‌کنیم با گذر زمان قدرت باتری به تدریج کاهش پیدا می‌کند. بنابراین همین مسأله نیز باعث می‌شود ما نتوانیم با قطعیت در مورد این موضوع که آیا خاموش کردن لپ تاپ هنگام شارژ شدن کار درستی است یا خیر، صحبت کنیم. به عنوان جمع‌بندی نهایی باید بگوییم که خوشبختانه کیفیت باتری‌ها در لپ تاپ‌های جدید به حدی ارتقا پیدا کرده است که اگر شما در زمان استفاده از لپ تاپ آن را به جریان برق وصل کنید، آسیب جدی به آن وارد نمی‌شود. حتی اگر باتری به صورت صد درصد شارژ گردد، جریان برق به صورت خود به خود قطع شده و به هیچ عنوان لپ تاپ به سراغ استفاده از جریان مستقیم برق ‌نمی‌رود.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما