آیا بازیابی اطلاعات هارد دیسک خیس شده امکان‌پذیر است؟

اگر هارد اکسترنال یا اینترنال شما خیس شد و یا داخل آب افتاد نگران از دست دادن اطلاعات خود نباشید زیرا امیدی به بازیابی اطلاعات هارد دیسک خیس شده است.


 (کریس براس) مهندس ارشد بازیابی اطلاعات در درایوسیورز است. کریس براس مدعی این است که در صورت خیس شدن هارد امکان بازیابی اطلاعات هارد دیسک خیس شده وجود دارد. اگرچه ریکاوری اطلاعات این هاردها، کاربرانشان را مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگینی می‌کند. قابل‌ذکر است که بیشتر هارد درایوهای آسیب‌دیده قابل بازیابی هستند. البته لازم به ذکر است بازیابی و ریکاوری اطلاعات سطوح مختلفی را شامل می‌شود و گاه نیازمند جراحی هارد است.


 جهت تعمیر کامپیوتر در اصفهان و نیز تعمیر لپ تاپ در اصفهان با کارشناسان رایابان در ارتباط باشید.


هزینه بالای بازیابی اطلاعات هارد دیسک

هزینه‌های سنگین ریکاوری عمدتاً به دلیل تخصصی بودن خدمات مرتبط با هارد و ابزارآلات پیشرفته‌ای است که برای انجام این کار استفاده می‌شود و هرکسی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. بالا بودن هزینه ریکاوری اطلاعات تنها مربوط به کشور ما نیست و این هزینه در سایر کشورها نیز به همین میزان بالا است.
البته باید توجه داشت که هزینه بازیابی اطلاعات هارد دیسک خیس شده با توجه به نوع سرویس موردنیاز و سطح خرابی پیش آمده قابل تغییر است. به‌طور مثال هزینه بازیابی اطلاعات در هاردهای سوخته و دارای مشکل بد سکتوری بسیار بالاتر از هاردهای سالم است.
بد سکتوری بالا و هنگ کردن هارد، ایرادات ماژولی و دیتکت نشدن هارد، ریکاوری هارد فرمت یا حذف و دیلت شده، ریکاوری هارد صدا دار، بازیابی اطلاعات هارددیسک ضربه خورده، ضرورت جراحی هارد، تعمیر یا تعویض برد هارد سوخته، کند بودن و گیر کردن هارد اکسترنال و … بعضی موارد هستند که کار بازیابی اطلاعات هارد دیسک خیس شده را دشوارتر و به‌تبع آن هزینه بازیابی اطلاعات را بیشتر می‌شود.
نکته دیگر آن‌که تخصص و توانایی مرکزی که جهت بازیابی اطلاعات به آن مراجعه می‌شود نیز تأثیر شایانی در بالا یا پایین بودن هزینه بازیابی اطلاعات دارد. برای مثال هزینه بازیابی در مرکزی که از پیشرفته‌ترین تجهیزات ریکاوری نظیر pc3000 استفاده می‌کند با هزینه سایر مراکز که از دستگاه‌های ایمیج گیر چینی استفاده می‌کنند تفاوت بسیاری خواهد داشت.

 

هارد دیسک‌های خیس را خشک نکنید!

کریس براس مهندس ارشد بازیابی اطلاعات در درایوسیورز (DriveSavers)، به صاحبان کلیه هارد دیسک‌های غوطه‌ور شده در مایعات، توصیه می‌کند که هارد دیسک‌های خیس شده را هرگز خشک نکنند. ازنظر وی بدترین کاری که می‌توان در حق یک هارد درایو فرورفته در آب انجام داد، تلاش برای خشک‌کردن آن است.


کریس می‌گوید: «زمانی که هارد درایوها در مایع شناور می‌شوند، شانس بیشتری برای پاک شدن دارند تا اینکه آن‌ها را خشک کرد». شاید اظهارات کریس براس به نظر کمی عجیب برسد اما اظهارت دیوید موهیلا رئیس DTI Data مهر تأییدی بر تجربه و مهارت کریس است. رئیس DTI Data نیز بیان کرده که با این حرف کریس در ارتباط با بازیابی اطلاعات هارد دیسک موافق است.


او می‌گوید مشتریان می‌توانند هارد درایوهای خود را با آب تازه شستشو دهند، مخصوصاً اگر این هاردها در معرض آب شور قرار گرفته باشند. بعدازآن، هارد درایو خیس را باید در دستمال توالت قرار داده و در کیسه‌های پلاستیکی زیپ کیپ قرار داد و تمام هوای داخل آن را گرفت. توصیه او این است که از خشک کردن آن‌ها با سشوار به‌شدت خودداری کنید.

عیب‌یابی هارد دیسک

کاربران هارد دیسک توجه داشته باشند در صورت خیس شدن هارد، نباید آن را به کامپیوتر متصل کنند؛ اما درصورتی‌که اشکال پیش‌آمده در هارد به دلیل فشار الکتریکی باشد می‌توانند هارد درایوشان را بررسی نمایند که آیا به‌وسیله افزایش فشار الکتریکی آسیب‌دیده یا خیر. برای این کار، کافی است به نکات زیر توجه کنید:
صداهایی شبیه خراشیده شدن یا ساییده شدن در هنگام روشن کردن کامپیوتر اصلاً نشانه خوبی نیست. اگر این صداها را شنیدید، کامپیوتر را خاموش کرده و به یک شرکت تعمیرات لپ تاپ در محل مانند رایابان مراجعه کنید. اگر خود کامپیوتر آسیب دیده و بوت نمی‌شود، هارد درایو را به یک کامپیوتر سالم وصل کنید و سلامت هارددیسک خود را بررسی کنید.
توجه داشته باشید که می‌بایست از متصل کردن سخت‌افزارهایی که نشانه سوختگی، بوی سوختگی یا صدای عجیب‌وغریب در هنگام اتصال دارند، خودداری نمایید. در صورت اطمینان از خرابی هارد، در اولین فرصت هارد خود را به یکی از مراکز تعمیر کامپیوتر در حوزه بازیابی اطلاعات هارددیسک تحویل دهید تا سرویس‌های مورد نیاز نظیر جراحی هارد بر آن اعمال گردد.

 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما