افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

قطعاً یکی از موضوعات بسیار مهم برای همه کسانی که لپ ‌تاپ دارند، افزایش طول عمر باطری لپ تاپ است. این سیستم این امکان را فراهم می‌کند که شما بدون نیاز به جریان مستقیم برق، تا چند ساعت بتوانید از لپ ‌تاپ خود در هر مکانی که هستید استفاده کنید.

اگر به دنبال افزایش طول عمر باتری لپ تاپ هستید، این مطلب را از دست ندهید:

قطعاً یکی از موضوعات بسیار مهم برای همه کسانی که لپ ‌تاپ دارند، افزایش طول عمر باطری لپ تاپ است. این سیستم این امکان را فراهم می‌کند که شما بدون نیاز به جریان مستقیم برق، تا چند ساعت بتوانید از لپ ‌تاپ خود در هر مکانی که هستید استفاده کنید. لذا افزایش طول عمر باتری لپ تاپ برای همه کاربران اهمیت بسیار زیادی دارد. قطعاً شما که در حال مطالعه مقاله هستید دوست دارید راهکارهایی را یاد بگیرید که به افزایش طول عمر و ماندگاری باتری لپ تاپ شما کمک می‌کند. حتما این مطلب را مطالعه کنید و تمام نکات گفته شده را با دقت اجرا نمایید.

laptop repair

 راهکارهای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

 •  باتری لپ تاپ را به موقع شارژ کنید.

 اولین و مهمترین ترفند برای افزایش طول عمر باطری لپ تاپ، شارژ کردن به موقع آن است. بعضی از افراد فکر می‌کنند زمانی باید لپ تاپ را به شارژ بزنند که باتری به طور کامل تمام شده است. این کار اشتباه است چون زمانی که باتری به صفر درصد رسیده باشد، فشار زیادی به آن وارد می گردد تا دوباره شارژ شود و همین موضوع طول عمر مفید آن را کم می‌کند. بنابراین زمانی که شارژ لپ تاپ به ۲۰ درصد رسید حتما آن را به شارژ بزنید.

 •  از داغ شدن بیش از اندازه باتری لپ ‌تاپ جلوگیری کنید.

متاسفانه هر کدام از قطعات لپ تاپ که داغ شوند دچار آسیب شده و در واقع طول عمر مفید آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.  لپ تاپ‌های جدید باتری لیتیومی دارند بنابراین اگر شما لپ تاپ را به آداپتور وصل کنید زمانی که باتری به طور کامل شارژ می‌شود، از ورود جریان برق به داخل باتری تمام شده و سیستم به صورت مستقیم از جریان برق استفاده می‌کند. بنابراین ذهنیتی که نسبت به لپ تاپ قدیمی داشتید را کنار بگذارید و با ذهنیت جدید از این سیستم استفاده کنید. بهتر است همیشه لپ تاپ خود را به آداپتور وصل کرده و نگرانی در مورد شارژ بیش از اندازه آن نداشته باشید. البته یکی دیگر از نکات مهم برای جلوگیری از داغ شدن بیش از اندازه باتری لپ ‌تاپ این است که حتماً در زمان کار کردن با نرم افزارهای بسیار سنگین در صورت امکان باتری را از لپ‌ تاپ جدا کنید تا فشاری به آن وارد نشود.

 • لپ تاپ را به حالت Hibernate در بیاورید.

کسانی که در طول روز زیاد از لپ تاپ استفاده می کنند برای اینکه هر از گاهی آن را خاموش کند، دو گزینه Hibernate و Sleep در پیش روی آن‌ها قرار دارد. به شما پیشنهاد می‌دهیم زمانی که برای مدت زمان کوتاهی به لپ تاپ نیاز نداشته و نمی‌خواهید برنامه‌ها را ببندید،  از Hibernate استفاده کنید تا طول عمر مفید لپ‌تاپ زیاد شود زیرا زمانی که شما از حالت Sleep استفاده می کنید چون تمامی برنامه‌ها و پنجره‌ها هنوز باز هستند باتری لپ تاپ، مصرف شده و شارژ آن کاهش پیدا می‌کند در نتیجه طول عمر باتری لپ تاپ کاهش پیدا خواهد کرد. اما در حالت Hibernate تمامی برنامه‌ها بر روی هارد ذخیره شده و به هیچ عنوان شارژ باتری مصرف نخواهد شد.

 •  میزان نور نمایشگر را کم کنید.

 زیاد بودن نور لپ تاپ علاوه بر اینکه به بینایی شما آسیب وارد کند و حتی باعث چروک شدن پوست و سیاهی دور چشم می‌شود، بر روی طول عمر قطعات خود سیستم نیز تاثیر می‌گذارد. زیاد بودن نور لپ تاپ به معنای افزایش مصرف شارژ باتری بوده و شما باید در کوتاه مدت آن را شارژ کنید. به عبارت دیگر هر اندازه میزان نور لپ تاپ زیاد باشد طول عمر مفید باتری کاهش پیدا می‌کند.

 

 در ادامه : موافقید نکاتی را یاد بگیرید که طول عمر باتری لپ تاپ را بازم هم لفزایش بدید ؟

باتری لپ تاپ

در استفاده از باتری لپ تاپ حتما چند نکته را در نظر بگیرید:

از زمانی که انواع سیستم لپ تاپ به دنیا معرفی گردید، تحول جدی در امور زندگی و کاری بشر اتفاق افتاد چون انسان‌ها می‌توانستند بدون هیچگونه محدودیت جغرافیایی، سیستم رایانه‌ای خود را به همراه داشته و حتی برای چندین ساعت بدون نیاز به جریان مستقیم برق از باطری لپ تاپ برای روشن کردن آن استفاده کنند. شاید شما و دوستتان همزمان یک لپ ‌تاپ ولی از دو برند متفاوت خریده‌اید که بعد از استفاده متوجه می‌شوید قدرت باتری لپ تاپ شما بیشتر از لپ تاپ دوستتان است چون مدت زمان بیشتری می‌توانید بدون جریان برق از سیستم رایانه خود استفاده کنید. برای اینکه طول عمر مفید باتری لپ تاپ افزایش پیدا کند، باید دستورالعمل‌هایی را رعایت نمایید که ما در این مطلب پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد.

instructions

دستورالعمل ‌های استفاده از باتری لپ تاپ

در زمان خرید لپ تاپ حتماً باید کیفیت و طول عمر مفید باتری را در نظر بگیرید. به خصوص اگر قرار است از لپ تاپ دست دوم استفاده کنید، حتماً باید سیستم را به یک مهندس کامپیوتر توانمند نشان دهید تا سلامت باتری لپ تاپ را کنترل کرده و مطمئن شوید که به ازای هزینه پرداختی، یک سیستم قدرتمند را در اختیار خواهید گرفت. برای اینکه طول عمر مفید باتری لپ تاپ افزایش پیدا کند حتماً باید چند نکته مهم را رعایت نمایید. در ادامه، این نکات را برای شما بیان خواهیم کرد:

نکته اول :

 • زمانی که شما لپ تاپ جدید می‌خرید و قرار است برای اولین بار آن را شارژ کنید، باید اجازه دهید که شارژ باتری لپ تاپ کامل تا ۳ درصد تخلیه شود و سپس آن را به شارژ وصل کنید. این کار برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ اهمیت بسیار زیادی دارد و به همین دلیل اولین بار که قرار است باتری لپ تاپ را شارژ کنید، حدود ۸ ساعت زمان نیاز خواهید داشت. ولی فراموش نکنید که شارژ باتری نباید به صفر درصد برسد یعنی همان بار اول نیز زمانی که شارژ به ۳ درصد رسید حتماً آن را به جریان برق وصل کنید. اگر باتری به طور کامل تخلیه شود فشار زیادی به آن وارد شده و همین موضوع لطمه بزرگی به سلامت آن وارد خواهد کرد.

نکته دوم :

 • ممکن است شرایط کاری شما به گونه‌ای باشد که مجبور باشید در طول روز چندین بار را باتری را شارژ کنید. برای این دسته از افراد اکیدا توصیه می‌کنیم که حداقل هر دو روز یک بار اجازه دهند شارژ باتری به طور کامل خالی شده و در زمانی که به 3 درصد رسید مجدداً آن را شارژ کنند.

نکته سوم :

 • هر بار که قرار است باتری لپ تاپ را شارژ کنید تنها تا ۹۵ درصد شارژ شدن کافی است. اجازه ندهید باتری به طور کامل پر شود.

نکته چهارم :

 • به هیچ عنوان سیستم لپ تاپ خود را در محیط‌های خیلی گرم یا خیلی سرد قرار ندهید. به طور کلی دمای بسیار زیاد و یا دمای بسیار سرد آسیب جدی به باتری لپ تاپ شما وارد خواهد کرد. بنابراین در طول کار دقت داشته باشید که محل قرار گرفتن لپ تاپ دور از پنجره و تابش نور خورشید باشد. از طرف دیگر حین کار کردن با لپ تاپ باید در زیر آن یک پد خنک‌کننده قرار دهید تا از این طریق سیستم لپ تاپ مدام خنک شده و از افزایش دمای باتری لپ تاپ جلوگیری گردد.

نکته پنجم:

 • برخی از افراد تصور می‌کنند اگر حین کار کردن با لپ تاپ آن را به جریان مستقیم برق نیز وصل ‌کنند، به سلامت باتری لطمه وارد خواهد شد. این قانون در مورد سیستم‌های قدیم صدق می‌کرد. در مورد لپ تاپ‌های جدید، اگر سیستم را به جریان برق وصل کنید، زمانی که شارژ باتری به طور کامل تمام می‌شود از ورود جریان برق به باطری جلوگیری شده و در نتیجه به سلامت آن آسیب وارد می‌شود. البته ما توصیه می‌کنیم اگر می‌دانید که باتری بخش عمده‌ای از شارژ خود را از دست داده و کار واجبی با لپ تاپ ندارید، بهتر است آن را خاموش کرده و به جریان برق وصل کنید. بهتر است در زمان شارژ شدن باتری، سیستم لپ تاپ خاموش باشد.

نکته ششم :

 • اگر قرار است برای مدت زمانی به سفر بروید، حتماً باتری لپ تاپ را به طور کامل یعنی تا ۹۵ درصد شارژ کنید و سپس سیستم خود را خاموش نمایید.
 • دقت داشته باشید اگر امکان جدا کردن باتری از لپ تاپ وجود دارد، زمانی که باتری در حال شارژ شدن است و  شارژ آن کامل نشده، به هیچ عنوان آن را از دستگاه جدا نکنید.

 

 سخن پایانی

  در راستای نگهداری از لپ تاپ شما باید نکات بسیار زیادی را یاد بگیرید تا بتوانید طول عمر مفید سیستم خود را افزایش داده و برای مدت زمان طولانی، بهترین کارایی را از آن به دست بیاورید. این موضوع در شرایط فعلی که اوضاع اقتصادی مملکت زیاد جالب نیست و برای خرید لپ ‌تاپ باید هزینه زیادی صرف کنید اهمیت بیشتری خواهد داشت.

 

باتری لپ تاپ های جدید از سیستم جدا نمی‌شود بنابراین طرز استفاده از سیستم بر طول عمر باتری تاثیر می‌گذارد ما در این مقاله سعی کردیم راهکارهایی را برای شما توضیح دهیم که قطعاً بر روی طول عمر مفید لپ تاپ شما و همچنین افزایش عمر باتری لپ‌تاپ تاثیر می گذارد. در نهایت باید خاطر نشان کنیم که اگر لپ تاپ شما بیش از حد داغ می‌شود حتما برای تعمیر لپ تاپ در اصفهان  و نیز تعمیر کامپیوتر در اصفهان به نمایندگی های معتبر مراجعه کنید تا تمامی قسمت‌ها را با دقت بررسی کنند.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
 • نام و نام خانوادگی
 • آدرس ایمیل
 • نظر شما