بهترین cpu سی پی یو برای گیمینگ

بهترین cpu سی پی یو برای گیمینگ | اگر به دنبال خرید بهترین پردازنده برای سیستم خود هستید، اما نمی‌دانید چه مدل و یا سری سی پی یو بخرید، ما در این مقاله پاسخ تمامی سوالات شما را می‌دهیم.

امروزه بازی‌های کامپیوتری و گیمینگ طرفداران بسیاری پیدا کرده است. به همین خاطر داشتن یک سیستم کامپیوتری حرفه‌ای برای گیمرها و افرادی که علاقه‌ی بسیاری به بازی کردن دارند، تجربه‌ی لذت بخشی را ایجاد می‌کند. سی پی یو یا همان پردازنده نقش مهمی در کیفیت کارایی سیستم برای گیمرها دارد و در سرعت کلیه پردازش‌ها نقش مهمی دارد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بهترین سی پی یو برای گیمینگ و ویژگی‌های آن صحبت کنیم. پس اگر به دنبال خرید بهترین پردازنده برای سیستم خود هستید، اما نمی‌دانید چه مدل و یا سری سی پی یو بخرید، ما در این مقاله پاسخ تمامی سوالات شما را می‌دهیم.

بهترین سی پی یو برای گیمینگ

نقشCPU  در بازی

اگر به دنبال خرید سیستم کامپیوتری مناسب برای گیمینگ هستید، مطمئنا بارها شنیده‌اید که سعی کنید کامپیوتری را خریداری کنید که پردازنده خوبی داشته باشد. در غیر این صورت هیچ لذتی از بازی کردن نمی‌برید. CPUها نقش مهمی در سرعت پردازش‌ها در حین کار با سیستم دارند. تمامی داده‌هایی که در لحظه روی حافظه رم ذخیره می‌شود، توسط پردازنده دریافت و عملیاتی جهت پردازش روی آن انجام و در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. این سرعت عمل در پردازش باعث می‌شود کاربر تمامی فعالیت‌های کامپیوتری خود را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد.


تعمیر رایگان


 

خرید اینترنتی بهترین لپ تاپ استوک گیمینگ


با انواع cpu آشنا شوید:

وقتی قرار است یک لپ تاپ خریداری کنیم ، باید در مورد برخی از قطعات سخت‌افزاری آن با وسواس بیشتری عمل نماییم. برای مثال cpu یا پردازنده لپ تاپ یکی از مهمترین قطعات سخت‌افزاری است که بر سرعت سیستم شما تأثیر چشمگیری می‌گذارد به همین دلیل کارشناسان فروش از شما سؤال خواهند کرد که قرار است از این لپ‌تاپ برای چه موردی استفاده کنید.

 

برای مثال کسانی که با لپ تاپ خود کار‌های مهندسی، گرافیکی و آنالیز‌های آماری را انجام می‌دهند باید یک cpu با قدرت بسیار بالا را انتخاب کنند. در صورتی که چنین قطعه‌ای برای یک لپ تاپ با کارایی معمولی اصلاً نیاز نخواهد بود. همه ما دوست داریم با قسمت‌های مختلف یک لپ‌ تاپ آشنا شویم به همین دلیل ما در این مطلب در مورد انواع cpu با شما صحبت خواهیم کرد.

 

معرفی انواع  cpu

اگر روند معرفی انواع سی پی یو را دنبال کنید، متوجه می‌شوید که در یک دهه اخیر پردازنده‌های core i3،  core i5 و core i7، به بازار جهانی معرفی شده و استفاده بسیار زیادی در انواع سیستم‌ها دارند. جالب است بدانید که اغلب مردم تصور می‌کنند هر چه عدد cpu بزرگتر باشد قدرت آن بیشتر خواهد بود.

در صورتی که این گونه نیست. درست است که پردازنده‌ core i7 از core i5 و پردازنده core i5 از core i3 قوی‌تر است ولی این به دلیل شماره‌گذاری نیست. این اعداد تنها توان نسبی سی پی یو در پردازش اطلاعات را برای شما بیان خواهند کرد. به طور کلی طبقه‌بندی انواع سی پی یو براساس تعداد هسته، سرعت پردازنده، میزان حافظه Cache  و تکنولوژی آن تعریف می‌شود که در ادامه در مورد هر کدام از آن‌ها صحبت می‌کنیم:

 

 • انواع cpu براساس تعداد هسته

در واقع آنچه که تعیین‌کننده مدت زمان پردازش اطلاعات توسط cpu و در نتیجه سرعت آن خواهد بود، تعداد هسته‌هایی است که در داخل آن وجود دارد چون تعداد هسته در core i3 کمتر است و تنها دو هسته در داخل آن وجود دارد، طبیعی است که قدرت آن نسبت به core i5 و core i7 کمتر باشد.

 

 • انواع cpu براساس حافظه Cache 

قبل از اینکه به بررسی طبقه‌بندی سی پی یو براساس حافظه Cache   پردازیم اجازه دهید در مورد این حافظه با شما صحبت کنیم. مسلما همه ما بر روی سیستم رایانه‌ای خود اطلاعات تکراری نیز داریم. وظیفه پردازنده این است که به محض مواجه شدن با اطلاعات مشابه که قبلاً پردازش شده‌اند، آن‌ها را در حافظه Cache   خود ذخیره کند. با این ذخیره‌سازی، این امکان را فراهم می‌کند که سرعت cpu افزایش پیدا کند.

 

بنابراین سرعت سیستم شما نیز افزایش خواهد بود. در واقع حافظه Cache  پردازنده‌ها به اندازه حافظه رم که در لپ تاپ مورد استفاده قرار گرفته است، بر روی سرعت تأثیر می‌گذارد و هر دو این قابلیت را دارند که اطلاعات تکراری را در خود نگه دارند اما حافظه رمز سرعت بالاتری دارد. اگر حافظه Cache  سی پی یو از قدرت کافی برخوردار نباشد، پردازنده مجبور خواهد بود که برای پردازش اطلاعات، مستقیماً به سراغ هارد دیسک برود و این کار باعث طولانی‌تر شدن پردازش اطلاعات خواهد شد.

 

بنابراین در زمان انتخاب cpu ، براساس هدف کاری خود، حتماً به سراغ‌ انواعی بروید که حافظه Cache  آن‌ها با نوع کاربرد سیستم برای شما تطابق داشته باشد. برای مثال افرادی که برای امور مهندسی، گرافیک و تحلیل‌های آماری از لپ تاپ استفاده می‌کنند باید حافظه Cache  سی پی یو آن‌ها بیشتر از لپ تاپ هایی با کارایی معمولی باشد.

 

 • تقسیم ‌بندی انواع cpu براساس نوع تکنولوژی

در یک تقسیم‌بندی دیگر، انواع cpu براساس نوع تکنولوژی‌هایی که در آن‌ها وجود دارد، معرفی می‌گردد. برای مثال اگر در cpu  تکنولوژی Intel Turbo Boost به کار رفته باشد میزان سرعت سی پی یو افزایش پیدا می‌کند. لازم است این نکته را بیان کنیم که اگر چه این تکنولوژی می‌تواند سرعت سی پی یو را بالا ببرد ولی مسلماً تعداد هسته‌های فعال در داخل پردازنده، میزان انرژی مصرف شده، دمای سی پی یو و جریان نسبی مصرفی نیز بر روی کارایی این تکنولوژی تأثیر خواهد گذاشت.

 

 نوع دیگری از تکنولوژی که در داخل برخی از cpu  وجود دارد تحت عنوان تکنولوژی Hyper Threading شناخته می‌شود. در انواع قدیمی سی پی یو، تعداد هسته‌های که در داخل cpu  وجود داشت تعیین‌کننده تعداد تکنولوژی Thread پردازش شده توسط سی پی یو بود. به این معنا که اگر cpu  یک هسته‌ای باشد تنها به پردازش یک Thread مشغول خواهد شد اما اگر در داخل سی پی یو دو هسته وجود داشته باشد می‌تواند در یک لحظه دو Thread را پردازش کند. اما از زمانی که تکنولوژی Hyper Threading معرفی شده است،  حتیcpu  یک هسته‌ای می‌تواند همزمان چند تکنولوژی Thread را پردازش کند.

cpu gaming

مشخصات بهترین سی پی یو برای گیمینگ

پیدا کردن سی پی یو مناسب برای بازی و گیمینگ کار چندان ساده‌ای نیست. اگر به دنبال خرید بهترین سی پی یو برای سیستم خود هستید، فاکتورهایی است که عدم توجه به آن باعث می‌شود، پردازنده‌ای را خریداری کنید که از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد و شما را با دغدغه‌های بسیاری روبرو می‌کند. از جمله مشخصاتی که باید در حین خرید بهتری cpu  برای گیمینگ به آن توجه کنید، شامل مواردی از جمله:

 • قدرت پردازش
 • تعداد هسته‌ها
 • میزان فرکانس
 • تعداد رشته‌ها
 • توان مصرفی
 • حافظه کش

است که در ادامه به معرفی 5 نمونه از بهترین سی پی یوهای گیمینگ می‌پردازیم.

بهترین cpu برای بازی 2020

بهترین cpu برای بازی 2022

پردازنده‌های گیمینگ باید از قدرت پردازش مناسبی برخوردار باشد که مشخصات و قابلیت‌های cpu تعیین کننده میزان قدرت آن‌هاست. در این قسمت به معرفی 5 پردازنده‌ه‌ای می‌پردازیم که می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.


بیشتر بخوانید: آموزش نصب ویندوز 11


پردازنده مرکزی اینتل مدل Core i9-9900K

فناوری به کار رفته در ساخت پردازنده Core i9-9900K آن را تبدیل به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خرید سی پی یو گیمینگ کرده است و در چند سال اخیر به یکی از cpuهای پرطرفدار گیمرها تبدیل شده است. از جمله مشخصات فنی این cpu عبارت است از :

 • تعداد هسته: 8
 • تعداد رشته: 16
 • توان مصرفی: 95 وات
 • فرکانس ورودی: 3.6 گیگاهرتز
 • حافظه کش: 16 مگابایت

پردازنده مرکزی ای ام دی مدل Ryzen 5 3600

پردازنده Ryzen 5 3600 یکی از قدرتمندترین cpu ها برای بازی است که تکنولوژی به کار رفته در طراحی و ساخت آن به صورت است که سرعت پردازش را به طور چشمگیری افزایش داده است. دارا بودن 6 هسته و 12 رشته از جمله ویژگی‌هایی است که این سی پی یو را نسبت به دیگر مدل‌ها متمایز کرده است. از جمله مشخصات فنی این سی پی یو عبارت است از :

 • تعداد هسته: 6
 • تعداد رشته: 12
 • توان مصرفی: 65 وات
 • فرکانس ورودی: 3.4 گیگاهرتز
 • حافظه کش: 16 مگابایت

 

پردازنده مرکزی اینتل مدل Core i5-9400F

اگر چه در سال 2020 پردازنده مرکزی اینتل مدل Core i5-9400F جز یکی از بهترین پردازنده ها برای بازی شناخته شده است اما نسبت به دیگر مدل‌ها از سرعت پردازش پایین‌تری برخوردار است و البته قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد. بنابراین اگر گیمر هستید و بازی‌های مورد علاقه‌ی شما حجم زیادی و یا به قول معروف سنگین نیست، خرید این سی پی یو می‌تواند یکی از گزینه‌های انتخابی شما باشد. از جمله مشخصات فنی این CPU  عبارت است از :

 • تعداد هسته: 6
 • تعداد رشته: 6
 • فرکانس ورودی: 2.9 گیگاهرتز
 • توان مصرفی: 65 وات
 • حافظه کش: 9 مگابایت

 

پردازنده مرکزی ای ام دی مدل Ryzen 7 3700X

این سی پی یو با دارا بودن 8 هسته و 16 رشته یکی از مناسب‌ترین پردازنده‌های گیمینگ است که علاوه بر کارایی خوب، قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد. از جمله مشخصات فنی این CPU  عبارت است از :

 • تعداد هسته: 8
 • تعداد رشته: 16
 • فرکانس ورودی: 3.6 گیگاهرتز
 • توان مصرفی: 65 وات
 • حافظه کش: 32 مگابایت

بیشتر بخوانید: ارتقاء پردازنده لپ تاپ


سی پی یو Ryzen 9 3900X

پردازنده Ryzen 9 3900X یکی از جدیدترین سی پی یوهای کمپانی AMD  است که با 12 هسته و 24 رشته نامزد انتخاب بهترین CPU  برای گیمرها شده است. قابلیت نصب بر روی مادربردهای اقتصادی، توان مصرفی، اورکلاک و حافظه کش عظیم از جمله ویژگی‌هایی است که ان را نسبت به دیگر مدل‌ها متمایز کرده است. مشخصات فنی این سی پی یو شامل مواردی از جمله:

 • تعداد هسته: 12
 • تعداد رشته: 24
 • فرکانس ورودی: 3.8 گیگاهرتز
 • توان مصرفی: 105 وات
 • حافظه کش: 70 مگابایت

است که به دلیل امکانات و قابلیت‌های حرفه‌ای که دارد، قیمت بیشتری نسبت به هم نوعان خود دارد  اما تجربه‌ی شیرینی از بازی کردن را برای گیمرها به وجود می‌آورد. شاید این قیمت به لذت بخش بازی کردن با چنین سیستمی ارزش داشته باشد!!

قیمت سی پی یو گیمینگ

قیمت cpu گیمینگ

قیمت سی پی یو هایی که برای بازی مناسب است، به تناسب نوع قابلیت‌ها، برند سازنده و نوسانات بازار متفاوت است. قیمت سی پی یو core i7  طبیعتا با قیمت سی پی یو core i9  متفاوت است و برای آنکه بتوانید قیمت دقیقی از پردازنده‌ها به دست آورید، در ابتدا ببینید چه سی پی یو ای با چه ویژگی‌هایی می‌خواهید و سپس قیمت پردازنده مورد نظر را جویا شوید.


خرید آنلاین کبس استوک


خرید سی پی یو گیمینگ

در این مقاله سعی کردیم به بررسی نکات ویژه‌ای برای خرید بهترین سی پی یو گمینگ بپردازیم. البته همیشه هم سی پی یو یک سیستم ایده ‌آلی برای گیمرها به وجود نمی‌آورد. داشتن یک کارت گرافیک خوب در کنار پردازنده‌ی مناسب نیز از جمله عواملی است که بر کیفیت سیستم‌های گیمینگ تاثیر می‌گذارد. سرعت پردازش و وضوح صفحه نمایش مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که گیمرها به دنبال آن هستند و خرید مطمئنی را برایشان ایجاد می‌کند. شما چه پردازنده‌های دیگری برای بازی می‌شناسید؟ به نظر شما یک سی پی یو برای بازی باید از چه مشخصات ویژه‌ای برخوردار باشد؟

 


جهت تعمیر کامپیوتر در اصفهان و نیز تعمیر لپ تاپ در اصفهان با کارشناسان رایابان در ارتباط باشید.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
 • نام و نام خانوادگی
 • آدرس ایمیل
 • نظر شما