تأثیر گردوغبار و گرما بر لپ‌ تاپ

گردوغبار و حرارت دشمن لپ تاپ است و ممکن است باعث از کار افتادن لپ تاپ شود. در این مقاله قصد داریم روش های جلوگیری از خرابی لپ تاپ در اثر گرما یا حرارت را آموزش دهیم با ما همراه باشید.

تأثیر گردوخاک و رطوبت و دمای محیط بر روی کامپیوتر بسیار روشن و بدیهی است. از آنجایی‌که تأثیر هوای بیش‌ازحد گرم بر روی عملکرد رایانه و اجزای آن بسیار بیشتر از تأثیر هوای سرد است و در فصل گرما هستیم سعی داریم مطالبی در این زمینه ارائه دهیم. ازآنجایی‌که کامپیوترهای شخصی ازجمله لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها روی هوای گرم بسیار حساس هستند و اجزای الکترونیکی که در این نوع کامپیوترهای تعبیه‌شده است جریان برق با ولتاژ پایینی را از خود عبور می‌دهند و درواقع ساختار آن‌ها به‌گونه‌ای مناسب با این میزان ولتا جریان الکتریسیته طراحی‌شده است در این مقاله قصد داریم مطالبی در این زمینه ارائه دهیم.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های لپ‌تاپ که نیاز دارد تا همیشه تمیز بماند، هیت سینک ( Heatsink ) است. یکی از عوامل مهم مرگ لپ‌تاپ‌ها حرارت است.

حرارت از عوامل خاموشی بیش‌تر لپ‌تاپ‌ها است. گرما تنها عامل خاموشی نیست، اما می‌تواند گرما ممکن است تنها علت خاموشی لپ‌تاپ نباشد اما ممکن است باعث آسیب جدی به لپ‌تاپ و حتی خاموشی آن شود. به‌خصوص زمانی که این سیستم از گردوخاک پرشده باشد.


تعمیر کامپیوتر

تعمیر لپ تاپ در اصفهان


لپ‌تاپ و گردوخاک

عملکرد لپ‌تاپ بسیار مشابه با جاروبرقی است. این سیستم از یک سمت هوا را می‌مکد و از سمت دیگر خارج می‌نماید.اما متأسفانه در لپ‌تاپ‌ها فیلتری تعبیه نشده است تا گرد و غبار را به خود بگیرد. بعد از گذشت چند ماه هیت سینک و فن پوشیده از گردوخاک می­شوند و اگر تمیز نشوند عملکرد فن و هیت سینک آن‌قدر کاهش می‌یابد تا به صفر برسد.

برای دستگاه‌های کامپیوتری و pcهااین فرایند بسیار آرام انجام می‌شود.دلیل این امر این است که در کامپیوترها گردش هوا بیشتر و cpu و هیت سینک بزرگ‌تری دارند.و کامپیوترهای شخصی نسبت به لپ‌تاپ فن‌های زیادتری دارند.

یک آزمایش ساده برای تست کردن این امر این است. اگر دست خود را در یک اینچی لامپ 100 وات برای زمانی نزدیک به 5 دقیقه قرار دهید (از لمس لامپ خودداری کنید) تقریباً به‌اندازه حرارتی است که داخل لپ‌تاپ‌های جدید و قدرتمند تولید خواهد شد.

راه‌حل

از بهترین کارهایی که می‌توان در جهت جلوگیری از خرابی لپ‌تاپ استفاده کرد استفاده از پمپ هوا است که قادر است گردوخاک را از فن و هیت سینک پاک کند. مدت‌زمان تقریبی برای استفاده از پمپ هوا هر دو ماه یک‌بار بعد از استفاده از لپ‌تاپ است.از هوای فشرده می‌توان برای از بین بردن گردوخاک‌های بین کیبورد هم استفاده نماییم.

برای از بین بردن گردوخاک هیت سینک هوای فشرده کمک چندانی به ما نمی‌کند.اگر بیشتر از یک سال است از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید تابه‌حال تمیز نکرده‌اید.به‌احتمال بسیار زیاد فن و هیت سینک پوشیده از خاک است. تنها راه‌حل در چنین وضعیتی باز کردن هیت سینک ،سپس تمیز کردن و نصب دوباره آن است. بهتر است این کار را به متخصصین و تعمیرکاران لپ‌تاپ رایابان بسپارید که تجربه بیش‌تری در این کاردارند. برخی لپ‌تاپ‌های جدید پشت خود کاور دارند که از آن می‌توان راحت‌تر به هیت سینک دسترسی داشت.اما در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها لازم است پشت سیستم باز شود.

 مشکلات دیگر و راه‌حل‌های آن

یکی از دیگر مشکلات لپ‌تاپ هنگام گرم شدن بیش‌ازحد آن  خمیر حرارتی بین هیت سینک و CPU است که با درجه حرارت بالا سخت می‌شوند. در صورت حرارت دیدن بیش‌ازحد هیت سینک به cpu خواهد چسبید و جدا کردن این‌ها از هم سخت می‌شود.

برای نصب مجدداً آن لازم است خمیر حرارتی را تمیز نمایید و دوباره آن را حرارت دهید. گذاشتن لپ‌تاپ روی مبل یا پتو یا سطح نرم باعث می‌شود فن به‌درستی کار نکند و حرارت بالایی را متحمل شود. بهتر است لپ‌تاپ روی یک سطح محکم یا سخت قرار بگیرد.

می‌توان نتیجه گرفت حرارت بزرگ‌ترین دشمن لپ‌تاپ تاپ است. شما با خنک نگه‌داشتن طول عمر لپ‌تاپ افزایش‌خواهید داد.

 جهت تعمیر کامپیوتر در اصفهان و نیز تعمیر لپ تاپ در اصفهان با کارشناسان رایابان در ارتباط باشید.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما