در صورت ریختن مایعات بر روی لپ تاپ چه کار کنیم؟

این اتفاق ممکن است برای هر کسی رخ بدهد که در زمان کار کردن با لپ تاپ، تبلت و نوت بوک، به طور ناگهانی دست شما به لیوان چای یا آبمیوه که در کنار لپ تاپ قرار گرفته برخورد کرده و مایعات بر روی سیستم بریزند

در صورت ریختن مایعات بر روی لپ تاپ چه کار کنیم؟

این اتفاق ممکن است برای هر کسی رخ بدهد که در زمان کار کردن با لپ تاپ، تبلت و نوت بوک، به طور ناگهانی دست شما به لیوان چای یا آبمیوه که در کنار لپ تاپ قرار گرفته برخورد کرده و مایعات بر روی سیستم بریزند.

قطعاً ورود مایعات به تجهیزات برقی باعث آسیب جدی به آن‌ها خواهد شد. با توجه به اینکه ریختن مایعات روی لپ تاپ یا هر سیستم رایانه‌ای دیگری می‌تواند باعث سوختن آن‌ها شود، بنابراین لازم دانستیم در این مقاله برای شما توضیح دهیم که بعد از ریختن مایعات روی لپ تاپ باید به چه صورت عمل کنید تا سیستم شما کمترین آسیب را متحمل شود.

ریختن مایعات بر روی لپ تاپ

اقدامات لازم بعد از ریختن مایعات بر روی لپ تاپ

شاید شما که در حال مطالعه این مطلب هستید با مشکل ریختن مایعات بر روی لپ تاپ مواجه شده و یا اینکه صرفاً جهت اطلاع از چگونگی برخورد با سیستم رایانه‌ای در زمان ریختن مایعات بر روی آن می‌خواهید این مطلب را مطالعه نمایید. چند نکته مهم را رعایت کنید تا سیستم شما دچار نقص جدی و حتی سوختگی نشود:

 

  • در صورتی که لپ تاپ شما به جریان برق متصل است سریعاً آن را از پریز برق جدا کنید چون مایعات می‌توانند اتصالات کوچک کوتاهی در تجهیزات الکتریکی ایجاد کرده و در نتیجه آسیب‌های جدی را به سیستم‌های برقی به خصوص سیستم‌های رایانه‌ای وارد خواهند کرد.

 

  • اما اگر شما از جریان مستقیم برق استفاده نمی‌کنید و لپ تاپ با باطری روشن است در صورت امکان باید باتری را از آن جدا کنید در لپ تاپ‌های امروزی امکان جدا کردن باطری از لپ تاپ وجود ندارد برای بیان سریعاً برای چند ثانیه دکمه پاور را نگه دارید تا لپ ‌تاپ شما خاموش شود.

 

  • در مرحله بعد باید از یک پارچه خشک برای جمع کردن مایعات روی سطح لپ ‌تاپ استفاده کنید. به هر حال وقتی آب و یا آبمیوه برای لپ تاپ می‌ریزد شما اولین گامی که باید بردارید این است که سطح لپ ‌تاپ را از مایعات پاک کنید تا میزان نفوذ آن در داخل سیستم رایانه‌ای کاهش پیدا کند.

 

  • وقتی مطمئن شدید که تمامی مایعات از روی سطح لپ تاپ برداشته شده‌اند اکنون باید از پنکه یا سشوار برای خشک کردن آن استفاده کنید. جریان هوا کمک می‌کند تا مایعاتی که به داخل سیستم نفوذ پیدا کرده‌اند، سریع‌تر خشک شوند. برخی افراد فکر می‌کنند که باید لپ تاپ نوت بوک و یا تبلت خود را در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهند. فراموش نکنید افزایش دما باعث سوختن پیکسل‌ها و سوختن باطری سیستم خواهد شد و در نتیجه به شما اکیداً توصیه می‌کنیم اگر کمی مایعات بر روی سیستم رایانه شما ریخته است، به هیچ عنوان آن را در معرض تابش نور خورشید نگذاشته و حتی سشوار را با فاصله از آن نگه دارید.

 

  • در مرحله بعد شما باید به نمایندگی‌های تعمیرات برای تعمیر لپ تاپ در اصفهان مراجعه کنید چون تمامی قطعات از جمله درایو هارد و رم باید از سیستم لپ تاپ شما جدا شوند و در هوای آزاد به مدت یک روز قرار گیرند تا به طور کامل خشک گردند. شما شخصا نمی‌توانید قطعات لپ تاپ را جدا کنید چون این کار به تخصصی نیاز دارد و با توجه به اینکه ورود مایعات به داخل سیستم رایانه‌ای باعث آسیب‌پذیر شدن آن می‌گرد، بنابراین اجازه دهید مهندسین کامپیوتر باز کردن قطعات لپ تاپ را برای خشک کردن آن انجام دهند.

 

  • پیشنهاد ما بر این است که برای خشک کردن قطعات نیز به هیچ عنوان از نور مستقیم خورشید و یا از سیستم‌های گرمایشی همانند بخاری استفاده نکنید. بلکه اجازه دهید در هوای آزاد و در سایه به آرامی خشک شوند. البته برخی از افراد معتقد هستند که اگر این قطعات را در داخل برنج سفید قرار دهید نیز رطوبت آن‌ها جذب برنج شده و در نتیجه سریع‌تر خشک می‌شوند.

 

  • در نهایت بعد از یک روز مهندسین کامپیوتر تمامی قطعات را به همدیگر وصل کرده و سیستم کامپیوتری شما را روشن می‌کنند. در صورتی که مشکلی بروز کرده باشد با بررسی قسمت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مطمئن خواهند شد که این عیب در کدام یک از قسمت‌ها بوده و سپس تعمیرات انجام می‌گیرد. اگر آسیب داخلی زیاد نباشد امکان تعمیر وجود دارد. اما گاهی اوقات مادربرد هارد و یا حتی باتری سوخته‌اند که در چنین شرایطی باید قطعات تعویض گردد.

 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما