نحوه خنک نگه داشتن کامپیوتر بازی های کامپیوتری

بازی کامپیوتری یکی از سرگرمی های  بسیار محبوب است که روزانه میلیون ها نفر از آن لذت می برند. با این وجود به طور مداوم بازی های پر سرعت ، فشار زیادی به رایانه شخصی یا لپ تاپ شما وارد می کند. اگر دقت نکنید، کل سیستم را بیش از حد گرم می کنید و آسیب دائمی وارد می شود.

در محتوای زیر قصد داریم چند راهکار ساده نحوه خنک نگه داشتن کامپیوتر بازی های کامپیوتری را شرح دهیم با رایابان همراه باشید:

 

روش اول: تنظیم محیط مناسب

رایانه را روی سطح سخت و مسطح برای گردش بهینه هوا قرار دهید. قرار دادن رایانه روی یک سطح نرم مانند تخت یا پاهایتان می توانید دریچه ها را مسدود کرده و از فرار هوای گرم جلوگیری کند. اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر را روی سطح سخت مانند میز  نگه دارید ، به خصوص هنگامی که رایانه کارهای پیچیده ای مانند بازی انجام می دهد.

این بیشتر در مورد لپ تاپ ها صدق می کند. به احتمال زیاد شما نمی توانید یک میز کار را روی یک سطح نرم تنظیم کنید.

 

روش دوم: فضای مناسب برای تهویه هوا

در (5.1-7.6 سانتی متر) فضای پشت رایانه را برای هوای گرم برای فرار بگذارید. در بیشتر موارد PC ، هوای گرم از طریق دریچه های پشتی فرار می کند. برای حفظ جریان هوای مناسب ، این قسمت را آزاد بگذارید.

همچنین رایانه شخصی را به دیوار نچسبانید. آن را حداقل 2-3 اینچ (5.1-7.6 سانتی متر) دور نگه دارید تا منافذ مسدود نشوند.

اگر پرونده را در یک کشو یا کابینت نگه دارید ، مطمئن شوید که به اندازه کافی بزرگ باشد که پرونده حداقل 2-3 تا 3 اینچ (5.1-7.6 سانتی متر) فاصله داشته باشد. از طرفی می توانید از بدنه بدون پشت استفاده کنید تا منافذ مسدود نشوند.

 

دور کردن لپ تاپ از نور خورشید و گرما

کامپیوتر را از نور مستقیم خورشید یا منافذ گرما دور کنید. این هر دو می توانند دمای کامپیوتر را بالا ببرند ، حتی اگر طرفداران همه به خوبی کار کنند. مطمئن شوید رایانه در تابش مستقیم نور خورشید نیست ، بنابراین آن را از یک پنجره دور کنید یا از یک پرده برای جلوگیری از نور خورشید استفاده کنید. همچنین بررسی کنید که آیا منافذ گرما در این نزدیکی هست یا خیر ، کامپیوتر را از آنها دور کنید.

اطمینان حاصل کنید که منطقه جدید عاری از هرگونه موانع ورود هو است که مانع از منافذ هوا می شود.

با تهویه مطبوع ، فضای بازی خود را خنک نگه دارید. خنک نگه داشتن دمای کلی اتاق ، یک مشکل محیط مناسب برای رایانه گرم است. اگر در یک محیط گرم زندگی می کنید یا تابستان است ، یک اتاق خنک می تواند در گرمای بیش از حد رایانه شخصی کمک کند. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد آن در هوای گرم ، اتاق را در دمای حدود 70 درجه فارنهایت نگه دارید.

لازم نیست دمای اتاق خیلی خنک تر از چیزی باشد که معمولاً AC را تنظیم می کنید. دمای اتاق ایده آل برای عملکرد کامپیوتر 68-78 درجه فارنهایت (20-26 درجه سانتیگراد) است.

اگر معمولاً آن را گرم تر ترجیح می دهید ، مجبور نیستید که AC را همیشه روشن نگه دارید. وقتی بازی می کنید و رایانه شخصی شما سخت تر کار می کند ، آن را روشن کنید.

 

بهینه سازی عملکرد فن شما

کیس را بسته نگه دارید تا مانع گرفتگی گرد و غبار طرفداران نشوید. در حالی که برخی از گیمرها فکر می کنند که باز کردن کیس سیستم را خنک تر نگه می دارد ، این در واقع بی نتیجه است. این اجازه می دهد تا خاک به سیستم وارد شود ، که می تواند فن ها را مسدود کرده و دمای سیستم را افزایش دهد. تمام پوشها و روکش ها را همیشه بسته نگه دارید.

پوشش های پرونده خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام راه آنها بسته شده است. اگر حتی کمی باز باشند ، گرد و غبار می تواند وارد سیستم شود.

 

تمیز کردن فن ها

فن ها را تمیز کنید تا آنها را در شرایط بهینه نگه دارید. گرد و غبار و آلودگی طرفداران شما باعث می شود تا کندتر عمل کنند و کامپیوتر را خنک نمی کنند. تمیز کردن کامل می تواند آنها را در بهترین حالت حفظ کند. سیستم را خاموش کرده و کابینت را باز کنید. از یک قوطی هوای فشرده استفاده کنید و طرفداران را به سمت پایین اسپری کنید تا از گرد و غبار جمع شود.

همچنین می توانید با یک دستمال تمیز سایر سخت افزارهای موجود در کیس را تمیز کنید.

 

افزایش سرعت فن

در صورت امکان سرعت فن را افزایش دهید. اگر مدت طولانی بازی می کنید یا سیستم را سخت اجرا می کنید ، ممکن است سرعت پیش فرض فن شما نتواند فشار را تحمل کند. کنترل پنل سیستم خود را باز کنید و ببینید گزینه ای برای بالا بردن سرعت فن وجود دارد یا خیر. سرعت خود را کمی افزایش دهید تا سیستم خنک شود.

برخی از برنامه های خارجی نیز وجود دارند که به شما امکان می دهند اگر رایانه شما گزینه پیش فرض را نداشته باشد ، سرعت فن را تنظیم کنید. برای بالا بردن سرعت فن یکی از این موارد را بارگیری و اجرا کنید.

اجازه ندهید که طرفداران همیشه با سرعت بالاتر کار کنند یا می توانید آنها را بسوزانید. فقط سرعت را در حین انجام کارهای استرس زا مانند بازی افزایش دهید.

 

خودداری از overclock

برای جلوگیری از گرمای بیش از حد سیستم ، از اور کلاک خودداری کنید. اورکلاک زمانی است که میزان ساعت رایانه شخصی را بالاتر از حد توصیه شده توسط سازنده قرار دهید. برخی از گیمرها از این ترفند برای بازی های پر سرعت و عملکرد سریع تر استفاده می کنند. این کار سیستم را بسیار محکم می کند و خطر گرمای بیش از حد را بالا می برد. از نگه داشتن CPU در محدوده دمای ایمن خودداری کنید.

اگر اورکلاک می کنید ، اطمینان حاصل کنید که سیستم خنک کننده رایانه شخصی را به روز کرده اید و تمام فن ها را تمیز نگه داشته اید تا CPU بیش از حد گرم نشود.

 

ارتقاء سیستم

اسکن را انجام دهید تا دمای CPU شما بررسی شود. اگر شک دارید که رایانه شما بیش از حد گرم است ، می توانید بررسی کنید که کدام قسمتها بیشترین گرما را تولید می کنند. بعضی از رایانه ها این گزینه را به عنوان گزینه پیش فرض دارند، بنابراین صفحه کنترل خود را برای خواندن دما بررسی کنید. در غیر این صورت ، برنامه ای را برای تجزیه و تحلیل دمای CPU بارگیری و اجرا کنید.

اجرای یک اسکن بسیار مهم است زیرا حتی اگر طرفداران شما سخت کار کنند ، ممکن است رایانه در حال گرم شدن بیش از حد نباشد. این فقط ممکن است نحوه عملکرد طرفداران شما باشد. در صورت نیاز به تنظیم ، اسکن تأیید می شود.

برخی از برنامه ها در پس زمینه اجرا می شوند و دمای CPU را در زمان واقعی کنترل می کنند. اگر سیستم شما گاهی اوقات بیش از حد گرم می شود ، از یکی از این برنامه ها استفاده کنید. گزینه های محبوب Core Temp ، مانیتور سخت افزار Open و فن سرعت است.

فن های رایانه شخصی را با بزرگترها جایگزین کنید. به روز رسانی فن های سیستم محبوب ترین پیشرفتی است که بسیاری از گیمرها برای خنک نگه داشتن پردازنده های خود انجام می دهند. به دنبال طرفداران بزرگتر یا با عملکرد بالاتر نسبت به آنهایی باشید که با رایانه شما همراه هستند. طرفداران را برای سیستم خنک کننده مؤثر تر جابجا کنید.

اگر نمی دانید چگونه خود فن ها را تعویض کنید ، می توانید با رایابان تماس بگیرید یا به صورت آنلاین سفارش تعمیر لپ تاپ یا ارتقاء را ثبت نمایید.

اگر به مهارت های فنی خود اطمینان ندارید که بتوانید طرفداران قدیمی را تعویض کنید و موارد جدیدی را نصب کنید ، اجازه دهید تکنسین های موجود در فروشگاه این کار را برای شما انجام دهند.

 

آماده سازی کیس

فن های کیس را نصب کنید تا کل کیس خنک شود. علاوه بر  اضافه کردن فن در محیط جداگانه در اطراف CPU ، می توانید یک کیس بزرگتر را نیز اضافه کنید تا کل فضا خنک تر شود. برای بهترین تنظیمات ، یکی را در قسمت جلوی کیس نصب کنید تا هوای سرد وارد شود و دیگری در پشت برای بیرون کشیدن هوای گرم. اگر بازی های پر سرعت زیادی انجام می دهید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید از این گزینه استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که هر فن در تنظیمات یکسان در دقیقه تنظیم شده است. اگر طرفداران همگام سازی نشوند ، می تواند یک جیب هوای منفی ایجاد کند که CPU را بالا می برد.

 

سیستم خنک کننده با آب

اگر اقدامات ذکر شده شما باعث کاهش گرما نمی شوند ، سیستم خنک کننده آب را  انجام دهید. ممکن است آب داخل رایانه عجیب به نظر برسد ، اما این سیستم ها به خنک نگه داشتن رایانه های شخصی بسیار بالا کمک می کنند. یک پمپ آب را به گرم ترین قسمت های CPU می فرستد تا گرما از آن دور شود. اگر راه های بالا موجب می شود که کامپیوتر را از گرمای بیش از حد در هنگام بازی متوقف کند ، به دنبال یک بسته خنک کننده آب باشید. دستورالعمل های محصول را برای نصب دنبال کنید ، که پیچیده تر از نصب فن جدید نیست.

اگر غالباً کامپیوتر خود را اورکلاک کنید ، احتمالاً یک سیستم خنک کننده آب بهتر از موارد دیگر کار می کند.

سیستم های خنک کننده آب بسته به اندازه رایانه شما و پیچیدگی پمپ آب از 100 دلار تا بیش از 1000 دلار متغیر است.

نگران آسیب رساندن به رایانه خود نباشید. آب در یک سیستم بسته باقی می ماند.

 

ایجاد فضا برای کیس

سخت افزار خود را به یک جعبه کیس بزرگتر منتقل کنید. یک جعبه کیس شلوغ می تواند باعث افزایش گرمای CPU شما شود. برای جلوگیری از گسترش سخت افزار ، روی یک فضای بزرگتر سرمایه گذاری کنید. برای امن تر نگه داشتن سیستم ، تمام سخت افزارها را به داخل فضای کیس جدید تعویض کنید.

برای انتقال سخت افزار به  مهارت فنی نیاز دارد. اگر به توانایی خود در جداسازی و ساخت مجدد سخت افزار اطمینان ندارید ، آن را برای انجام به متخصصان رایابان محول کنید.


تعمیر رایگانجهت تعمیر کامپیوتر در اصفهان و نیز تعمیر لپ تاپ در اصفهان با کارشناسان رایابان در ارتباط باشید.


 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما