کارت گرافیک لپ تاپ من چه نوعی است؟

تشخیص کارت گرافیک لپ تاپ یا کامپیوتر روش های کاربردی دارد که رافیکس قصد دارد در این مقاله روش هایی مبنی بر تشخیص ویژگی هایی چون شرکت سازنده، اندازه و مشخصات دیگر کارت گرافیک ارائه دهد. با ما همراه باشید.

 

تشخیص مدل و نوع کارت گرافیک لپ تاپ

بسیاری از کاربران از این‌که نوع کارت گرافیک لپ تاپ شان چیست اطلاعی ندارند. لذا رافیکس بر آن شد تا در این مقاله اطلاعاتی در مورد تشخیص مدل و نوع کارت گرافیک لپ تاپ ارائه دهد.

 

درخواست تعمیر لپ تاپ در محل

تشخیص کارت گرافیک از روی ویندوز

عام‌ترین روش برای تشخیص مدل و نوع کارت گرافیک، تشخیص از روی ویندوز است. برای این منظور ابتدا در قسمت سرچ ویندوز خود DXDIAG را جستجو کنید. همچنین می‌توانید وارد قسمت RUN شوید و بعد از سرچ DXDIAG و فشردن کلید ENTER مانند بالا یک پیغام به شما داده می‌شود که بعد از فشردن YES یا NO صفحه‌ای مانند تصویر زیر باز می‌شود که بعد از باز شدن صفحه و وارد شدن به تب display می‌توانید از جزئیات مربوط به مقدار، نوع، مدل و شرکت سازنده کارت گرافیک سیستم خود مطلع شوید. اگر گرافیک AMD یا انوید داشته باشید آن را نمایش می‌دهد اگر هم اینتل باشد فقط یکی از آن ها را نمایش می‌دهد. (نمایش فقط یک نوع کارت گرافیک). روبه روی قسمت total memory می‌توانید از مقدار کارت گرافیک مطلع شوید.

نوع کارت گرافیک لپ تاپ


تشخیص مدل و نوع کارت گرافیک از کنترل پنل

اگر کارت گرافیک اصلی روی سیستم شما نصب شده باشد بعد از کلیک راست روی دسکتاپ با کنترل پنل مربوط با گرافیک مواجه خواهید شد.
برای کارت گرافیک انوید کلمه‌ای به‌صورت nvidia control panel و برای AMD کلمه crystal control panel یا AMD crystal control panel را مشاهده می‌نمایید. با کلیک روی آن می‌توانید وارد فضای کارت گرافیک موردنظر خود شوید. بعد از آن در پائین سمت چپ با کلیک روی گزینه system information می‌توانید از جزئیات مربوط به کارت گرافیک سیستم خود مطلع شوید.


بیشتر بخوانید: از صفر تا صد: راهنمای خرید رم (Ram) 

تشخیص کارت گرافیک با

آیا لپ تاپ من کارت گرافیک ارد؟

در کارت گرافیک AMD هم شما طبق همین روال و بعد از کلیک روی Hard ware جزئیات سخت‌افزاری کارت گرافیک لپ تاپ خود را مشاهده خواهید کرد.

کارت گرافیک amd


تشخیص مدل کارت گرافیک لپ تاپ با CMD

وارد محیط run کامپیوتر خود شوید یا هم‌زمان windows+run را کلیک کنید بعد از تایپ کلمه cmd و کلید enter دستور زیر را تایپ و اینتر بزنید.
Wmic path win32_video controller get name
بعد از انجام این کار از جزئیات مربوط به کارت گرافیک لپ تاپ یا کامپیوتر خود مطلع خواهید شد.

تشخیص کارت گرافیک با cmd


تشخیص مدل کارت گرافیک لپ تاپ از Device manager

بعد از کلیک راست روی my computer و گزینه propertiec وارد device manager شوید. بعد از آن با کلیک روی display adapters می‌توانید از نوع و تعداد کارت گرافیک خود مطلع شوید اما اگر standard display adapters را مشاهده نمودید یعنی کارت گرافیکی روی لپ تاپ شما نصب نیست.

تشخیص مدل گرافیک لپ تاپ divicemanager


تشخیص مدل کارت گرافیک لپ تاپ از system information

راه‌حل دیگر جهت اطلاع از مدل و نوع گرافیک کامپیوتر شما این است که وارد system information سیستم شوید. این کار را با سرچ انجام دهید. بعدازآن با ورود به قسمت components و انتخاب display می‌توانید از جزئیات مربوط به graphics card مطلع شوید.

اطلاعات کارت گرافیک ما


سخت افزار

یکی از راه‌های دیگر تشخیص نوع کارت گرافیک که توصیه نمی‌شود باز کردن سیستم و مشاهده برچسب روی کات گرافیک است. توجه داشته باشید در صورت عدم نصب درایور مربوطه هیچ‌کدام از راه‌های بالا جواب نمی‌دهد. وشما قادر به مشاهده ویژگی ها نخواهید بود و مجبورا باید کیس یا سیستم را باز نمایید.

کارت گرافیک لپ تاپ

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما