۱۱ راه برای افزایش سرعت کامپیوتر در ویندوز ۱۰

اگر می خواهید سرعت کامپیوتر را افزایش دهید، این نکات را امتحان کنید. تا سیستم شما کمتر دچار مشکلات شود.

اگر می خواهید سرعت کامپیوتر را افزایش دهید، این نکات را امتحان کنید. تا دستگاه شما کمتر دچار مشکلات شود.

1.تغییر تنظیمات صرفه جویی در انرژی

اگر شما از برنامه صرفه جویی در انرژی استفاده می کنید، این برنامه عملکرد کامپیوتر شما را کاهش می دهد تا انرژی صرفه جویی کند.

برای تغییر تنظیم قدرت صرفه جویی، وارد کنترل پنل شوید، سپس در قسمت Power Options معمولا دو گزینه را می بینید: Balanced (تعادل- توصیه شده) و Power saver (صرفه جویی در انرژی)

صرفه جویی در انرژی، همانطور که باعث کاهش مصرف برق و باتری می شود ممکن است کارایی و سرعت سیستم را کاهش دهد. کاربران کامپیوتر هیچ دلیلی برای انتخاب صرفه جویی در انرژی را ندارند. حتی کاربران لپتاپ باید گزینه Balanced را برای عملکرد بالا هنگام اتصال به منبع برق در نظر بگیرند.

2 . غیر فعال کردن برنامه هایی که در هنگام راه اندازی اجرا می شوند.

یکی از دلایلی که ممکن است سرعت کامپیوتر شما را کم کند، برنامه های زیادی است که در پس زمینه اجرا می شوند. برنامه هایی که ممکن است هرگز استفاده نکنید یا تنها به ندرت استفاده کنید.

گوشه پایین سمت راست صفحه خود راست کلیلک کنید و گزینهStart Task Manage را انتخاب کنید.

با شروع کار Task Manager شروع کنید: Ctrl-Shift-Esc  را فشار دهید یا گوشه پایین سمت راست صفحه خود را راست کرده و Task Manager را انتخاب کنید. ما قصد داریم تنها برنامه های غیر ضروری که در هنگام راه اندازی اجرا می شود را غیرفعال کنیم.

برای توقف برنامه روی آن کلیک راست کرده و "غیرفعال" را انتخاب کنیداین کار برنامه را به طور کامل غیر فعال نمی کند و فقط از اجرای آن در هنگام راه اندازی جلوگیری می کند. شما همیشه می توانید برنامه را پس از راه اندازی اجرا کنید. همچنین، اگر بعدا تصمیم بگیرید که می خواهید آن را در هنگام راه اندازی اجراکنید، می توانید به قسمت Task Manager بروید، روی برنامه کلیک راست کرده و گزینه "Enable" را انتخاب کنید.

هنگامی که برنامه هایی را که می خواهید در هنگام راه اندازی غیر فعال کنید را انتخاب کردید، بار دوم که کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی می کنید، سیستم بسیار کمتر با برنامه های غیر ضروری مواجه خواهد شد.

  3.   OneDrive را از  Synching متوقف کنید.

ذخیره سازی فایل OneDrive مبتنی بر cloud مایکروسافت، ساخته شده در ویندوز 10 می باشد.

این ابزار فایل ها را همگام سازی کرده و بر روی تمام رایانه های شخصی شما به روز نگه می دارد. فایده این ابزار پشتیبان به طوری است که اگر هارد دیسک مشکل یافت، هنوز هم می توانید تمام فایل های خود را دست نخورده و در انتظار بازگرداندن آنها داشته باشید.

در اینجا نحوه خاموش Synched OneDrive را به طور موقت بررسی می کنیم تا ببینیم آیا عملکرد سیستم را افزایش می دهد یا خیر.

این کار دائما همگام سازی فایل ها بین کامپیوتر شما و ذخیره سازی ابر انجام می شود. چیزی که می تواند سرعت کامپیوتر شما را کم کندبه همین دلیل یک راه برای سرعت بخشیدن به کامپیوتر شما این است که synching را متوقف کنید.

 قبل از اینکه آن را به طور دائم خاموش کنید، می خواهید بررسی کنید که آیا در واقع سرعت کامپیوتر شما به این دلیل کم شده است. برای انجام این کار، روی آیکون OneDrive در قسمت اعلان در سمت راست نوار ابزار راست کلیک کنید.  از صفحه نمایش ظاهر شده که ظاهر می شود، روی «توقف همگام سازی» کلیک کنید و هر 2 ساعت، 8 ساعت یا 24 ساعت را انتخاب کنید، بسته به اینکه چه مدت زمانی می خواهید آن را متوقف کنیددر آن زمان اندازه گیری کنید که آیا افزایش سرعت قابل توجهی را مشاهده می کنید.

اگر چنین است و واقعا بخواهید synching را خاموش کنید، روی آیکون OneDrive کلیک راست کرده و از پنجره انتخاب Settings >  Account را انتخاب کنید. روی « Unlink account» کلیک کنید.

 

 4 .   فهرست سازی جستجو (search indexing) را غیرفعال کنید.

برای به دست آوردن حداکثر مزایای در ویندوز 10، باید مستقیما windows search را خاموش کنید.  برای انجام این کار، ابتدا service را در کادر جستجوی منوی Start انتخاب کرده و بر روی نتایج سرویس کلیک کنید و به فهرست سرویسها برویدروی windows search دوبار کلیک کنید و از روی صفحه ای که ظاهر می شود روی Stop کلیک کنید. 

در اینجا نحوه غیر فعال کردن windows search در ویندوز 10 را خواهید دید.

اگر می خواهید، فهرست سازی را فقط برای فایل ها در مکان های خاص غیرفعال کنید. برای انجام این کار ابتدا از منوی Start  بر روی گزینه Indexing Options کلیک کنید. در قسمت start menu  بر روی دکمه modify کلیک کنید و یک لیست از مکان هایی که در حال فهرست سازی هستند، مانند مایکروسافت  ، فایل های شخصی خود و غیره مشاهده خواهید کردکادرهای کنار هر مکان را علامت بزنید و غیرفعال کنید.

5 .  هارد دیسک خود را پاک کنید

هارد دیسک پر شده با فایل هایی غیرضروری، می توانید سرعت کامپیوتر شما را کم کندپاک کردن آن می تواند باعث افزایش سرعت سیستم شما شودویندوز 10 دارای ابزار شگفت آور مفید برای انجام این کار به نام Storage Sense استبه بخش  Settings  >  System  >  Storage بروید و در بالای صفحه - در بخش Storage Sense – را فعال کنیدهنگامی که این کار را انجام می دهید، ویندوز به طور مداوم روی رایانه شما را نظارت می کند و فایل های قدیمی تر را که دیگر لازم نیست حذف می کند

 از صفحه ای که ظاهر می شود، می توانید چگونگی تغییر ذخیره سازی فایل ها (هر روز، هر هفته، هر ماه یا زمانی که ویندوز تصمیم می گیرد) را تغییر دهید. شما همچنین می توانید حافظه ذخیره سازی را برای پاک کردن فایل ها در پوشه دانلود خود، باتوجه به گذشت چه مدت زمانی را مشخص کنید.

در اینجا نحوه سفارشی کردن شیوه Storage Sense که نسخه های قدیمی ویندوز را حذف کند.

شما همچنین می توانید نسخه های قدیمی ویندوز را حذف کنید که ممکن است فضایی را اشغال کننددر پایین صفحه Storage Sensation ، کادر کنار " Delete previous versions of Windows" را علامت بزنید.  اگر این کار را انجام دهید،دیگر نمی توانید به نسخه قدیمی ویندوز برگردید.ادامه مطلب 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما