۱۱ راه برای افزایش سرعت کامپیوتر در ویندوز ۱۰

هنگامی که یک برنامه را حذف می کنید، تنظیمات آن برنامه همیشه در رجیستری پاک نمی شود. بنابراین در طول زمان منجر به کاهش سرعت سیستم می شود.

6.  رجیستری خود را پاک کنید.

هنگامی که یک برنامه را حذف می کنید، تنظیمات آن برنامه همیشه در رجیستری پاک نمی شودبنابراین در طول زمان منجر به کاهش سرعت سیستم می شود.

 برای انجام این کار، شما نیاز به تمیز کننده رجیستری Auslogics Registry Cleaner  دارید. 

قبل از استفاده از Auslogics یا هر تمیز کننده رجیستری دیگر، باید برای رجیستری خود پشتیبان بگیرید تا بتوانید آن را بازگردانی کنید. برای تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری خود، regedit.ext  را در کادر جستجو تایپ کنید، سپس Enter را فشار دهید. از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید از روی صفحه ای که ظاهر می شود، مطمئن شوید که گزینه "All" را در بخش پایین صفحه انتخاب کنیدسپس یک محل فایل و نام پرونده را انتخاب کنید و روی ذخیره کلیک کنیدبرای بازگرداندن رجیستری، ویرایشگر رجیستری را باز کنید، Import را از منوی File انتخاب کنید، سپس فایل ذخیره شده خود را باز کنید.

اکنون Auslogics Registry Cleaner را دانلود، نصب و اجرا کنیددر سمت چپ صفحه، شما می توانید انواع موارد رجیستری را که می خواهید پاک کنید را انتخاب کنید.

 برای انجام این کار، روی "Scan Now" کلیک کنید و از یک منوی کشویی اسکن را انتخاب کنیداین به شما امکان می دهد ابتدا مشکلات رجیستری را که می بینید بررسی کنید. اگر به جای "Scan and Repair" را انتخاب کنید، اصلاحات را بدون اینکه شما آنها را چک کنید، انجام می دهد.

7 .  انیمیشن ها و جلوه های بصری را غیر فعال کنید

ویندوز 10 دارای برخی از سایه ها، انیمیشن ها و جلوه های بصری استدر رایانه های سریع و جدیدتر، این ها معمولا بر عملکرد سیستم تاثیر نمی گذارداما در رایانه های قدیمی تر، سرعت سیتم را کم می کند. بهتر است که آن ها را خاموش کنید.

در جستجوی ویندوز10 کلمه  sysdm.cpl را تایپ و Enter کنید. روی تب  System Propertiesکلیک کنید و روی «تنظیمات»  در بخش عملکرد کلیک کنیدکه به شما یک لیست متنوع از انیمیشن ها و جلوه های ویژه خواهید دید.

 این انیمیشن ها و جلوه های ویژه ای هستند که احتمالا می خواهید آنها را خاموش کنید، زیرا آنها بیشترین تاثیر را در عملکرد سیستم دارند:

  • Animate controls and elements inside windows
  • Animate windows when minimizing and maximizing
  • Animations in the taskbar
  • Fade or slide menus into view
  • Fade or slide ToolTips into view
  • Fade out menu items after clicking
  • Show shadows under windows

 احتمالا بسیار ساده تر است که فقط " Adjust for best performance" ​​را در بالای صفحه انتخاب کنید و سپس روی OK کلیک کنید.

8 . راه اندازی ابزارهای رفع مشکل ویندوز

ویندوز 10 ابزار بسیار مفید و شناخته شده ای دارد که می تواند مشکلات عملکرد را حل کند. برای راه اندازی آن در کنترل پنل وارد  Troubleshootingشوید و در قسمت system  maintenance  یک صفحه به نام " Troubleshoot and help prevent computer problems " ظاهر خواهد شدروی Next کلیک کنید.

هر کارایی و دیگر مسائل مربوط به سیستم را که خودتان مشخص کنید، به شما گزارش می دهد. سپس آنها را تعمیر کنید. توجه داشته باشید که ممکن است یک پیغام دریافت کنید: " Try troubleshooting as an administrator "  بر روی آن کلیک کنید و ابزار رفع مشکلات را راه اندازی و انجام دهید.

9 . دریافت کمک از Performance Monitor

  یک ابزار عالی در ویندوز 10 به نام Performance Monitor وجود دارد که می تواند، در میان سایر موارد، یک گزارش عملکرد دقیق در مورد رایانه شما ایجاد کند. جزئیات سیستم و مشکلات مربوط به عملکرد و پیشنهادات رفع را توضیح دهد.

برای دریافت گزارش، perfmon /report را در قسمت جستجو تایپ کنید (اطمینان حاصل کنید که فاصله بین perfmon  و علامت اسلش وجود دارد) و Enter کنید. منبع و عملکرد مانیتور اطلاعات را در مورد سیستم شما راه اندازی و جمع آوری می کند.

 

شما اطلاعات زیادی در گزارش خواهید یافت. بهترین نتیجه این است که برای اولین بار به بخش Warning نگاه کنید، که جزئیات مهمترین مسائل (در صورت وجود) در رایانه شما را پیدا می کند، مانند مشکلات در ویندوزو غیرههمچنین به شما می گوید که چگونه هر مشکل را رفع کنید.

همچنین اگر که به قسمت Overview بروید و در آنجا تجزیه و تحلیل کنید که چگونه پردازنده، شبکه، دیسک و حافظه شما عملکرد خوبی داشته باشدهر نتیجه رنگی دارد، سبز به معنای هیچ مشکلی نیست، زرد به معنای مسائل بالقوه است، و قرمز نشان دادن یک مشکل است.

 10 .  پاک کردن ویندوز از بدافزار یا ویروس

گاهی اوقات بزرگترین عامل کاهش سرعت کامپیوتر شما، خود ویندوز 10 نیست، ویروس ها و یا بدافزارها نیز باعث کاهش سرعت سیستم می شوند.

ابتدا Windows Defender  را در کادر جستجو تایپ کنید، Enter  کنید، سپس روی Scan Now کلیک کنید. Windows Defender به دنبال نرم افزارهای مخرب و حذف هر گونه آن می یابد.

Malwarebytes Anti-Malware  یک برنامه کاربردی مفید برای رفع مشکلات ویندوز 10 است.

 

11  . ویندوز را خاموش و یا ریست کنید.

برای عیب یابی و سرعت بخشیدن به کامپیوتر آن را خاموش کنید و مجددا راه اندازی کنید. انجام این کار هرگونه استفاده بیش از حد از RAM را پاک می کند. همچنین فرایندهایی را که ممکن است شما دیگر نیازی به آن نداشته باشید، و در حال اجرا هستند وباعث کاهش سرعت سیستم می شود را متوقف می کند.مطالب قبل

اگر با هیچ‌یک از راه های فوق سرعت سیستم شما افزایش نیافت، بهتر باشد به فکر ارتقاء سخت‌افزاری رایانه‌ی خود باشید. در این خصوص با متخصصان رافیکس در ارتباط باشید.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما