۶ روش کاربردی و عملی قطع شدن صدای لپ تاپ (تصویری)

۶ روش کاربردی و عملی قطع شدن صدای لپ تاپ که به راحتی مشکل را برطرف میکنه (راهنمای تصویری) | ۶ روش رفع مشکل نداشتن یا قطعی صدا در لپ تاپ (ویندوز۷ و۸ و۱۰) / علت قطع شدن صدای لپ تاپ یا صدای لپ تاپم قطع شده


علت قطع شدن صدای لپ تاپ یکی از مشکلات آزاردهنده ای است که ممکن است هر کاربر کامپیوتر یا ویندوز با آن مواجه شود. این مشکلات عمدتا بعد از نصب  یا آپدیت ویندوز رخ می دهند. مفهوم این مشکل یعنی هیچ صدایی از کارت صدا پخش نمی شود. برای این مشکل لپ تاپ دلایل مختلفی را می توان تعریف نمود که قصد داریم در این مقاله به روش های حل مشکل قطعی صدا بپردازیم:


جهت تعمیر لپ تاپ می توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در رایابان ثبت کنید. 


راه حل ۱- رفع مشکل قطعی صدا در لپ تاپ با چک کردن اتصالات

ساده ترین مشکل ممکن است به علت mute بودن لپ تاپ شما باشد. بنابراین ابتدا آیکون صدای ویندوز که در کنار آیکون ساعت در سمت راست قرار گرفته است را چک کنید. شما از طریق این آیکون می توانید بی صدا بودن یا میزان صدا را کنترل نمایید. روی آیکون صدا در سمت راست کلیک نمایید بعد از آن دکمه اسپیکر  را که به صورت pop-up است را برای خروج از mute کلیک کنید. اگر این آیکون برای ویندوز شما ظاهر نمی شود و یا علامت ضربدر قرمز روی آیکون صدا دارید به احتمال زیاد درایور صدای شما نصب نمی باشد.قطع شدن صدای لپ تاپ

قطعی صدا در لپ تاپ

با چک کردن اتصالات هدفون یا اسپیکر و هم چنین اطلاع از صحت و سلامت کابل ها و کانکتورها می توانید خیال خود را از بابت این گزینه راحت کنید و مطلع شوید مشکل قطعی صدای لپ تاپ از این مورد نیست.

قطع صدا در لپ تاپ

برای سیستم های خانگی پورت های اتصال به اسپیکر را باید بررسی کنید. ابتدا مطمئن شوید که اسپیکر شما به پورت درستی وصل شده است.پورت سبز برای اسپیکرهای اکسترنال و پورت صورتی جهت میکروفن و نارنجی و سیاه برای احاطه و توالی صدا کاربر دارد.

قطعی صدا در لپ تاپ

کنترلرهای ولوم را چک کنید که به اندازه کافی چرخانده شوند به نحوی که صدا به گوش برسد. و مطمئن شوید اسپیکرها روشن هستند.

علت قطع شدن صدای لپ تاپ : 
برای اتصال لپ تاپ به تلوزیون توسط کابل  HDMIمشکل عمده ای که وجود دارد عدم وجود صدا است.ساده ترین راه حل جدا کردن و وصل کردن مجدد کابل HDMI است برای این کار باید از دستگاه playback device استفاده کرد تا به طور پیش فرض به دستگاه HDMI سوئیچ کند.


تعمیر رایگانجهت تعمیر کامپیوتر در اصفهان و نیز تعمیر لپ تاپ در اصفهان با کارشناسان رایابان در ارتباط باشید. 


راه حل ۲(علت قطع شدن صدای لپ تاپ) - تنظیمات درست اسپیکرها در لپ تاپ

روی آیکون اسپیکر پایین سمت چپ راست کلیک کنید و روی playback device کلیک کنید.اگر چند اسپیکر (مانند اسپیکر و هدفون و تلوزیون) را متصل کنید خروجی ها را نمیش می دهد. ممکن است خروجی را اشتباه انتخاب کنید. شما می توانید playback device را انتخاب نمایید.

نداشتن یا قطعی صدا در لپ تاپ

در این مرحله اسپیکری را که می خواهید استفاده نمایید را انتخاب کنید. دستگاه هایی را که متصل هستند را Ready (آماده) می گوییم. و پورت هایی که اتصال ندارند را “Not plugged in” می نامیم.تمامی سخت افزارهای پیش فرض تیک سبز خواهند داشت.
در صورتی که توسط کابل HDMI متصل شدید، دستگاه HDMI را از بین گزینه ها انتخاب نمایید.


 

روی دکمه set default کلیک کنید. این گزینه دستگاه های انتخاب شده را به عنوان دستگاه های خروجی لپ تاپ شما ست خواهد کرد.

Reset your speaker settings (ریست کردن تنظیمات اسپیکر)

در سربرگ playback اسپیکرهایی که به کامپیوتر وصل کردید را انتخاب کنید
روی properties کلیک کنید و سپس سربرگ advanced را انتخاب کنید
Restore defaults را انتخاب کنید و دو باره اسپیکر تان را تست کنید


تنظیمات اسپیکر را ریست کنید. برای حل مشکل تنظیمات اسپیکر را ریستور کنید.
.

راه حل ۳- نصب windows updates برای رفع مشکل صدا در لپ تاپ

در به روزرسانی های ماکروسافت برای ویندوز می توان مشکل صدا در لپ تاپ را حل کرد. برای این کار مطمن شوید که شما به روزرسانی را انجام داده اید و این می تواند به روند عیب یابی شما کمک کند.
ابتدا منوی start را باز کنید و در کادر جستجو عبارت windows update را تایپ کنید و بعد از یافتن آن را باز کنید.
مشکل قطع صدا در کامپیوتر


اگر هیچ لیست بروزرسانی وجود نداشت روی دکمه check for update کلیک کنید. ویندوز برای بروزرسانی هایی که شما نصب نکردید سرچ می کند.


مشکل قطع صدا در کامپیوتر

 
روی لینک  view available updates کلیک کنید. ممکن است چند گزینه برای بروزرسانی وجود داشته باشد پیشنهاد می شود تمام بروزرسانی های موجود را نصب کنید. جعبه ای که در بالای لیست قرار دارد را چک کنید و تمام بروزرسانی های موجود را انتخاب کنید.
مشکل قطع صدا در کامپیوتر


روی دکمه install updates  کلیک نمایید. اگر ویندوز به روزرسانی های جدیدی پیدا کرد، شما می توانید شروع به نصب آنها کنید. برای شروع دانلود و نصب بروزرسانی های موجود روی install updates کلیک کنید. بسته به تعداد بروزرسانی هایی که شما نصب می کنید مدت زمانی طول می کشد تا نصب کامل شود. بعد از نصب شما نیاز به ریبوت کردن سیستم تان دارید.


مشکل قطع صدا در کامپیوتر


بعد از نصب بروزرسانی ها صدای کامپیوتر را دوباره تست کنید.

 

راه حل ۴- رفع مشکل قطع صدا در لپ تاپ با استفاده از windows troubleshooter

 

برای این اقدام لازم است از منوی استارت کنترل پنل را پیدا کنید. روی دکمه استارت در ویندوز 8 و 10 کلیک راست کنید سپس کنترل پنل را انتخاب نمائید.

مشکل قطع صدا در کامپیوتر

 

 

مشکل قطع صدا در کامپیوتر

روی گزینه find and fix problems یا troubleshooting کلیک کنید.

 

مشکل قطع صدا در کامپیوتر

 

Troubleshoot audio playback را انتخاب کنید. عیب یابی صدا شروع خواهد شد.
خروجی که شما می خواهید عیب یابی کنید را انتخاب کنید. عیب یاب خروجی های مختلف موجود در کامپیوتر شما را نمایش خواهد داد. یکی از آنهایی که با آن مشکل دارید را انتخاب کنید و next را انتخاب کنید.

مشکل قطع صدا در کامپیوتر


صبر کنید تا عیب یابی تمام می شود. همه خطاها به طور اتوماتیک حل می شوند و گزارشی به شما نمایش داده خواهد شد.

 

راه حل ۵- حل مشکل پخش و نداشتن صدا با نصب مجدد درایورهای صدا برای ویندوز

Device manager را باز کنید. Device manager یک گزینه کاربردی ویندوز است که به شما اجازه می دهد تمام سخت افزارهایی که روی سیستم شما نصب شده است را ببینید و مدیریت کنید. دستگاه هایی که به درستی کار نمی کنند علامت زده شده است. برای باز کردن Device manager دکمه های ویندوز و R را فشار دهید و devmgmt.msc را تایپ و اینتر کنیددسته sound ,video and game controllers را باز کنید. روی دستگاه صوتی تان دابل کلیک کنید. ار دستگاه صوتی شما به درستی کارنکند یک آیکن ! یا ? کوچک خواهد داشت.روی سربرگ Driver کلیک کنید و update driver را انتخاب کنید.برای اینکه ویندوز به صورت آنلاین برای درایورهای درست سرچ کند گزنیه search automatically for update driver software را انتخاب کنید. اگر درایورها پیدا شوند به طور اتوماتیک دانلود و نصب می شوند.اگر Device Manager  نام دستگاه را نشان ندهد شما می توانید آی دی سخت افزار دستگاه را برای پیدا کردن مدل و کارخانه استفاده کنید. روی سربرگ Details در پنجره properties دستگاه کلیک کنید. Hardware ids را از لیست کرکره ای انتخاب کنید. روی بالاترین مورد راست کلیک کنید و copy را انتخاب کنید و آن را در جستجوی وب برای پیدا کردن مدل دستگاه صدایتان پیست کنید.صفحه support سازنده را نگاه کنید و مدل دستگاه تان را در باکس جستجو وارد کنید. لیستی از درایور های موجود برای دستگاه نمایش داده می شود که میتوانید آنرا متناسب با نسخه ویندوز خود دانلود کنید.
برخی از سازنده های کارت های صوتی مطرح که میتوانید از سایت آنها درایور مربوط را دانلود و نصب کنید:
Realtek
Creative
Logitech


 

درایور را دانلود کنید. برخی از درایورها با فرمت ZIP و برخی دیگر با فرمت INF هستند. اگر گزینه های متعددی وجود دارد یکی از آنها را برای نسخه ویندوز خود دانلود کنید. در صورتی که فایل فشرده شما خراب است پیشنهاد می کنیم پست چگونه فایل های خراب RAR را تعمیر ، ریکاوری و یا فایل های سالم را از آن جدا کنیم ؟ را مطالعه بفرمایید.


 

فایلی را که دانلود کردید را اجرا کنید. به طور اتوماتیک درایور برای شما نصب می شود و ممکن است کامپیوتر شما ریستارت شود.


 

اگر فرمت درایور به صورت ZIP یا INF باشد شما باید به صورت دستی درایور را از طریق Device Manager  نصب کنید

 


فایل را از حالت فشرده خارج کنید
Device Manager را باز کنید و روی audio device دو بار کلیک کنید
سربرگ Driver را کلیک کنید و دکمه Update Driver را کلیک کنید.
Browse my computer for driver software را انتخاب کنید و فایل INF را که دانلود کردید و از حالت فشرده خارج کردید را انتخاب کنید و بعد از نصب سیستم را ریبوت کنید.


بیشتر بدانید : آموزش قدم به قدم نصب ویندوز ۱۱


راه حل ۶- رفع مشکل قطع و غیرفعال شدن صدا ویندوز با ریست مجوز تنظیم قطع بودن صدای کامپیوتر

روی دکمه start کلیک کنید و روی command prompt راست کلیک کنید و run as administrator را انتخاب کنید.  اگر از ویندوز ۱۰ و ۸ استفاده می کنید روی دکمه start راست کلیک کنید و command prompt را انتخاب کنید


net localgroup Administrators /add networkservice را تایپ کنید و اینتر را فشار دهید.


 

net localgroup Administrators /add localservice را تایپ کنید و اینتر را فشاردهید

 


در نهایت کامپیوتر را ریستارت کنید و مجددا اگر مشکل شما حل نشده باشد نیاز به نصب مجدد ویندوز دارید ، برای اینکار پست آموزش کامل تصویری و گام به گام نصب ویندوز از روی فلش مموری و آموزش استفاده از ویندوز ۱۰ – بخش اول : نصب و نگاه کلی را به شما پیشنهاد می کنیم.
Reboot

 

تعمیر اسپیکر لپ تاپ برای رفع مشکل قطع شدن صدای سیستم

در این مطلب در مورد این موضوع صحبت کردیم که اگر با مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ مواجه شدید، باید چه راهکار‌هایی را در پیش بگیرید تا از این طریق بتوانید این ایراد را برطرف نمایید. گاهی اوقات علی‌رغم تمامی روش‌های نرم‌افزاری ذکر شده، باز هم مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ همچنان وجود داشته و شما نمی‌توانید هیچ صدایی از لپ تاپ بشنوید. در این صورت باید به سراغ تست‌های سخت‌افزاری برویم. مهندسی کامپیوتر قطعات سخت‌افزاری اسپیکر لپ تاپ شما را با دقت مورد بررسی قرار می‌دهند تا در صورت بروز عیب در این قسمت، تعمیر یا تعویض اسپیکر را انجام دهند. با توجه به اینکه این مرحله از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است، شما برای تعمیر اسپیکر لپ تاپ حتماً باید به سراغ نمایندگی‌های معتبر و شناخته شده بروید.

 

 در اولین قدم باید نمایندگی‌های مربوط به لپ تاپ خود را شناسایی کرده و سپس لپ تاپ را به مهندسین کامپیوتر نشان دهید. علت اینکه تأکید داریم برای تعمیرات لپ تاپ به سراغ نمایندگی‌های معتبر بروید این است که این تعمیرات با ضمانت‌نامه برای شما انجام گیرد. از طرف دیگر در این نمایندگی‌ها، مهندسین کامپیوتر با تخصص بسیار بالا در خدمت شما هستند تا عیب‌یابی دقیق انجام گیرد. متأسفانه برخی از مهندسی کامپیوتر قبل از اینکه تست‌های نرم‌افزاری را انجام دهند، در همان ابتدا به سراغ بررسی برد لپ تاپ و اسپیکر ‌می‌روند در صورتی که این کار اشتباه است چون ممکن است مشکل در نرم‌افزار‌های سیستم شما باشد.

 

در نهایت کادر متخصص و مجرب در نمایندگی‌ها، عیب رخ داده در اسپیکر را برای شما توضیح داده و در صورت امکان، تعمیر اسپیکر را برای شما انجام می‌دهند. اما اگر لازم باشد اسپیکر لپ تاپ عوض شود، باید از قطعات اصل و باکیفیت برای لپ تاپ استفاده گردد. متأسفانه در بازار، انواع لوازم یدکی لپ تاپ از جنس چینی وجود دارد که کارایی بسیار پایینی داشته و قطعاً به سخت‌افزار لپ تاپ شما نیز آسیب جدی وارد خواهند کرد. بنابراین حتماً به نمایندگی‌های برند مربوطه مراجعه کنید تا از اصل بودن اسپیکر لپ تاپ مطمئن شوید. در این صورت قطعاتی که برای شما استفاده می‌شود، دارای گارانتی تعویض ‌خواهند بود.

 

علت قطع شدن صدای لپ تاپ
تجربه و پیشنهاد شما ؟
آیا شما راه حل دیگری برای حل مشکل قطع شدن و نداشتن صدا در ویندوز می شناسید؟ تجربه و پیشنهاد خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما