۸ راه برای چگونه رم کامپیوتر را خالی کنیم

آیا از مشاهده پیامهایی که حافظه کامپیوتر شما کم است نگرانید؟ چگونه رم کامپیوتر را خالی کنیم رایابان در این مقاله برای رفع این مشکل به شما کمک می کند. ابتدا نگاهی به بعضی از مراحل عملی برای آزاد کردن RAM بر روی رایانه خود داشته باشیم.

آیا از مشاهده پیامهایی که حافظه کامپیوتر شما کم است نگرانید؟ رایابان در این مقاله برای رفع این مشکل به شما کمک می کند. ابتدا نگاهی به بعضی از مراحل عملی برای آزاد کردن RAM بر روی رایانه خود داشته باشیم

 


تعمیر رایگان

                            جهت تعمیر کامپیوتر در اصفهان و نیز تعمیر لپ تاپ در اصفهان با کارشناسان رایابان در ارتباط باشید.


RAMچیست؟

RAMمخفف Random Access Memory (حافظه دسترسی تصادفی) است . این ذخیره سازی کوتاه مدت است که برنامه های در حال اجرا بر روی کامپیوتر شما را نگه می دارد.

برنامه های بیشتری را می توان همزمان در رم بالا اجرا کرد بدون اینکه کارایی آن کم شود.هنگامی که کامپیوتر شما RAM  پایین داشته باشد، از فضای هارد دیسک (تظاهر به RAM ) استفاده می کند. این بسیار کندتر از RAM واقعی است، به همین دلیل شما کاهش سرعت را متوجه می شوید.

از آنجا که RAM پایدار نیست، هنگامی که کامپیوتر خود را خاموش می کنید، محتویات آن از بین می رودهر چیزی که می خواهید نگه دارید، باید به هارد دیسک یا ذخیره سازی دائمی دیگر ذخیره شود.


بیشتر بخوانید: آموزش قدم به قدم نصب ویندوز ۱۱


 1 . راه اندازی مجدد کامپیوتر

ریست کردن کامپیوتر، حافظه را پاک را می کند.  اینکار حافظه را افزایش نخواهد داد، اما همین پاک شدن از تمامی برنامه‌ها هم می‌تواند کامپیوتر را از شر موارد زیاد حفظ کند.

 .2   بررسی مصرف RAM

 ابتدا Task Manager را درمنوی شروع باز کنید یا از میانبر Ctrl + Shift + Esc استفاده کنید .

 

بررسی مصرف RAM

سپس بر روی برگه Processes ، روی Header Memory کلیک کنید تا از بیشترین مقدار مصرف RAM  به کمتر مرتب شود.

برای اطلاعات بیشتر، به زبانه Performance بروید . یک نمودار از مصرف RAM خود را در طول زمان مشاهده می کنید روی Open Resource Monitor را در پایین کلیک کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

8 راه برای پاک کردن حافظه و افزایش رم در کامپیوتر

3 . حذف یا غیر فعال کردن نرم افزار غیر ضروری

پس از مشاهده لیست برنامه هایی که بیشترین فضای رم را به خود اختصاص داده، با توجه به عدم نیاز، آن را حذف و یا غیرفعال کنید.

 

8 راه برای پاک کردن حافظه و افزایش رم در کامپیوتر

برای اینکار در  Settings به بخش Apps رفته و هر برنامه ای که نمی خواهید حذف کنید و یا از اجرای خودکار آن‌ در هنگام روشن شدن کامپیوتر جلوگیری کنید.

اگر نمی خواهید یک برنامه را حذف کنید، زیرا گاهی اوقات از آن استفاده می کنید، اما می توانید از راه اندازی آن جلوگیری کنیدبسیاری از برنامه ها خود را به طور خودکار اجرا می کنند هر زمان که وارد سیستم شوید، که به ندرت از آنها استفاده می شود، ناکارآمد است.

 . 4جایگزین کردن نرم افزارهای سبک تر

اگر شما واقعا نیاز به کاهش مصرف RAM دارید، از برنامه های سبکتر استفاده کنید.مثلا برای ویرایش جزئی تصاویر به جای استفاده از برنامه سنگین فتوشاپ از یک برنامه کم حجم تری مانند Pain کمک بگیرید.چگونه رم کامپیوتر را خالی کنیم

 

8 راه برای پاک کردن حافظه و افزایش رم در کامپیوتر

همچنین به برنامه هایی که باز کرده اید، بیشتر توجه کنید و نرم افزاری که با آن کار نمی کنید را ببنید . به‌جای باز نگه داشتن چندین صفحه اینترنت، آن‌ را بوک مارک کنید و از مرورگر خارج شوید.

 .5 اسکن و پاک کردن بدافزارها

بررسی وجود بدافزار بر روی کامپیوترو حذف آن، باعث افزایش حافظه خواهد شد. توصیه ما اجرای اسکن توسط سایت  Malwarebytes است که به خوبی می‌تواند بیشتر بدافزارها را مشخص کند.

6 . تنظیم حافظه مجازی

برای انجام این کار در منوی شروع، کنترل پنل را باز کنید در بالا سمت راست در قسمت  view by گزینه small iconsرا انتخاب کنید.  در قسمت . system در سمت چپ،  Advanced system settings را کلیک کنید تا یک پنجره جدید باز شود. در برگه Advanced ، در قسمت Performance روی  Settings کلیک کنید . بار دیگر در تب Advanced، دکمه changeرا بزنید.

8 راه برای پاک کردن حافظه و افزایش رم در کامپیوتر

برای تغییر اندازه فضای درایو دلخواه تیک Automatically manage را بردارید. حالا شما اندازه فضای خالی  را برای هردرایو خواهید دید.. ما می تونیم از فضای خالی هر درایو مقداری برای رم به صورت مجازی داشته باشیم.

بیشتر بدانید : بازرگانی سیپک مرکز فروش لپ تاپ دست دوم و لپ تاپ استوک در کشور عزیزمان می باشد.

7  .ReadyBoost  را امتحان کنید

اگر کامپیوتر شما هنوز دارای هارد دیسک مکانیکی سخت (HDD)  است، می توانید یک ویژگی ویندوز شناخته شده با نام ReadyBoost را برای افزایش RAM امتحان کنید . شما می توانید از درایو فلش یا کارت SD به صورت رم اضافی ، به ویندوز وصل کنید.

این ویژگی امروزه استفاده کمی دارداگر رایانه شما دارای یک SSD باشد، ReadyBoost کاری انجام نخواهد داد. چون SSDسریعتر از درایو فلش است.

 .8نصب RAM بیشتر

اگر شما واقعا RAM کم دارید و یا می خواهید برنامه های بیشتری را در یک زمان اجرا کنید، نیاز به اضافه کردن حافظه بیشتری به دستگاه خود دارید. ارتقاء RAM در دسکتاپ بسیار ساده استاما با توجه به فضای محدود در لپ تاپ، ممکن است دشوار یا حتی غیرممکن باشد. همچنین باید مطمئن شوید که RAM با سیستم شما سازگار باشد.

در نهایت اگر به نتیجه دلخواه خود از افزایش در رم نرسیدید می توانید از تعمیر لپ تاپ رایابان استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما