راهنمای خرید پرینتر لیزری

دستگاه پرینتر یکی از ابزارهای کاربردی است با توجه به مدل های متعدد در بازار لازم است در هنگام خرید آن به نکات مهم توجه داشت تا دستگاهی که مورد نیاز است تهیه شود. در این مقاله از رایابان به نکات مهمی در رابطه با خرید پرینتر لیزری اشاره کردیم.

 وجود پرینتر امروزه در هر خانه یا محل کار جز الزامات است. پرینتر یکی از ابزارهایی ضروری و کارآمد است. این وسیله پرکاربرد در انواع و کلاس‌های مختلف در بازار وجود دارد. در این مقاله از رایابان ما به بررسی نکات مهمی که در خرید پرینتر لیزری باید به آن توجه داشته باشید خواهیم پرداخت.

انواع پرینتر لیزری

پرینتر لیزری به سه دسته تک‌کاره، چندکاره، رنگی تقسیم می‌شود. پرینتر لیزری تک کاره صرفاً وظیفه چاپ را بر عهده دارد و پرینتر چند کاره که علاوه بر چاپ، امکاناتی همچون اسکن و کپی را نیز داراست. با استفاده از پرینتر رنگی می‌توانید به چاپ بروشورها، کاتالوگ‌ها و متن‌های حاوی تصاویر گرافیکی بپردازید.

نکته مهم در رابطه با پرینتر لیزری رنگی این می‌باشد که چاپ عکس نیز با این پرینترها امکان پذیر است اما کیفیت چندان مناسبی نخواهد داشت چرا که این دسته از پرینترها برای چاپ عکس طراحی نشده‌اند.

نکته مهمی که در انتخاب پرینتر چند کاره باید به آن توجه داشت این است که امکاناتی همچون اسکن موجود در پرینتر چند کاره، کیفیت اسکنرهای تک را نخواهد داشت.

قابلیت فکس نیز یکی از امکانات جانبی و کاربردی است که در تعدادی از پرینترهای چند کاره وجود دارد. وجود چنین امکاناتی، کاربردی است اما باید توجه داشته باشید که قیمت تمام شده‌ی پرینتر را افزایش می‌دهد.

راهنمای خرید پرینتر لیزری

دوبلکس ADF (پرینت یا اسکن دوطرفه)

پرینت یا اسکن دوطرفه یکی از امکانات پرکاربرد است و در انتخاب پرینتر یک امتیاز بزرگ محسوب می‌شود. منظور از دوبلکس پرینت یا اسکن در هر دو سمت کاغذ است بدون اینکه لازم باشد به‌طور دستی کاغذ را برگردانیم.

تمام دستگاه‌های همه‌کاره با کارایی فیدر سند خودکار (ADF) برای اسکنر، ویژگی دوبلکس را هم دارد که شما را قادر می‌سازد هر دو سمت کاغذ را اسکن کنید، همان طور که فید سند از این طریق انجام می‌شود. اما، دستگاه‌های همه کاره‌ای که فیدر سند خودکار ندارند نمی‌توانند بدون آنکه کاغذ را به‌طور دستی رو شیشه اسکن برگردانید، اسکن دوبلکس انجام دهند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که سینی ADF ظرفیت محدودی دارد و در بیشتر دستگاه‌ها تا ۳۵ برگ را پشتیبانی می‌کند. با این حال مدل‌های ۵۰ برگی هم در بازار موجود است. نکته‌ی دیگر در این مورد این است که سیستم ADF کمی حساس بوده و بایستی از برگه‌های صاف و نو در آن استفاده شود. ممکن است برگه‌های کهنه و تاخورده در دستگاه گیر کنند.

سرعت پرینتر (توان کاری)

یکی از نکاتی که باید در هنگام خرید پرینتر به آن توجه کنیم سرعت چاپ است. سرعت چاپ در تمام چاپگرها بر ۳ اساس بیان می‌شود.

ـ تعداد صفحه در دقیقه (Page Per Minute = PPM)

ـ تعداد کاراکتر در ثانیه (Character Per Second = CPS)

ـ واحد دقیقه بر صفحه (Minute Per Page = MPP)

امروزه بیشتر از واحد  PPM  برای نشان دادن سرعت چاپ چاپگرها استفاده می‌شود. نوع اطلاعاتی که در صفحه وجود دارد، پیچیدگی‌های آن و تعداد رنگ‌های مورد نیاز تفاوت‌های زیادی در زمان چاپ ایجاد می‌کنند.

توان کاری پرینتر معمولاً در بازه ۱۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ و یا بیشتر تعریف می‌شود. برای خرید پرینتر لیزری و تشخیص توان آن‌ها بهترین راه این است که به سینی تعبیه شده در پرینتر که برای قرار دادن برگه‌های کاغذ تعبیه شده است، توجه کنید.

پرینترهای خانگی یا سبک عمدتاً دارای سینی‌هایی هستند که تنها ۱۰۰ برگ در آنها جا می‌گیرد این دسته از پرینترها دارای توان متری بوده و برای مصارف خانگی توصیه می‌شوند. پرینترهایی با ظرفیت ۲۰۰ برگ به بالا برای مصارف اداری گزینه مناسب‌تری هستند.

البته پرینترهایی نیز در بازار موجود هستند که دارای سینی‌هایی هستند که تا سقف ۱۰۰۰ برگ در آن‌ها جای می‌گیرد. با اینکه می‌توان در پرینترهایی با ظرفیت کم کاغذهای بیشتر نیز استفاده کرد اما بهتر است از هر پرینتر با توجه به ظرفیت آن استفاده کنید تا عمر پرینتر کم نشده و تا مدت‌ها بتوانید از آن استفاده کنید.

راهنمای خرید پرینتر لیزری

اتصالات پرینتر

پرینترهای لیزری در کنار وظیفه‌ی اصلی خود ویژگی‌های متنوعی را ارائه می‌دهند که در بهبود تجربه‌ی کاربری نقش مهمی دارد و استفاده از دستگاه را آسان‌تر می‌کند. اولین مورد در این زمینه اتصالات دستگاه است.

تقریباً تمامی پرینترها به صورت پیش‌فرض دارای درگاه USB برای اتصال به رایانه هستند. مگر این که پرینتر از نسل‌های قدیمی باشد و درگاه اصلی در آن از نوع پارالل باشد. پرینترهای مختلف درگاه‌های دیگری مانند درگاه شبکه Ethernet را ارائه می‌دهند.

درگاه شبکه اشتراک‌گذاری پرینتر را در شبکه آسان می‌کند و دیگر نیازی نیست تا دستگاه را به رایانه‌ی خاصی متصل کنید. تنها کافی است تا پرینتر را در شبکه‌ی خود قرار دهید تا همه‌ی رایانه‌های موجود در شبکه بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

قابلیت دیگر اتصال بی‌سیم WiFi است که در مدل‌های جدیدتر به وفور یافت می‌شود. اتصال بی‌سیم در درجه‌ی اول به کاربر اجازه می‌دهد تا با استفاده از تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت اسناد و فایل‌های خود را چاپ کند.

اسلات کارت حافظه، پرینت مستقیم (پیکت بریج) هم یکی از راه‌های اتصال به بعضی از پرینترها می‌باشد که این قابلیت را برای شما فراهم می‌کنند که عکس‌ها را مستقیماً از دوربین یا دستگاه هوشمند پرینت بگیرید و لازم نیست آنها را ابتدا به کامپیوتر انتقال دهید. کارت حافظه می‌توانند از دوربین عکاسی خارج و وارد اسلات پرینتر شوند.

برخی پرینترها حتی شیار کارت‌خوانی دارند که چندین فرمت را پشتیبانی می‌کند، در حالی که برخی پرینترها فقط فرمت‌های شناخته‌شده‌تر امنیت دیجیتال (SD) را پشتیبانی می‌کنند. از طرفی دیگر، دوربین‌های پرینت مستقیم می‌توانند با همان کابل usb که به کامپیوتر وصل می‌کنید به پرینتر وصل شوند البته با فرض اینکه پرینتر شما مجهز به پورت usb پرینت مستقیم است. 

در صورتی که قصد خرید، تعمیر یا پشتیبانی پرینتر لیزری را دارید می‌توانید سفارش خود را به صورت آنلاین در رایابان ثبت کنید تا کارشناسان با تجربه ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل کنند و در این زمینه راهنمایی‌های مورد نیاز به شما ارائه شود. 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما