مشکلات رایج پرینترها و چگونگی رفع آنها

پرینتر ها امروزه یکی از ابزارهای مهم و ضروری زندگی ما محسوب میشوند. به همین دلیل ما در رایابان در یک مقاله تخصصی راهنمای خرید پرینتر لیزری را بررسی کردیم. این دستگاه الکترونیکی نیز مانند همه دستگاه های کامپیوتری دیگر امکان دارد در حین کار دچار مشکلات فنی شود.

پرینتر ها امروزه یکی از ابزارهای مهم و ضروری زندگی ما محسوب میشوند. به همین دلیل ما در رایابان در یک مقاله تخصصی راهنمای خرید پرینتر لیزری را بررسی کردیم. این دستگاه الکترونیکی نیز مانند همه دستگاه های کامپیوتری دیگر امکان دارد در حین کار دچار مشکلات فنی شود.

با این حال، نگران نباشید زیرا بسیاری از مشکلات رایج چاپگرها، راه حل های آسانی دارند. با رعایت یکسری موارد و مسائل فنی می توان باعث طولانی تر شدن عمر مفید این دستگاه ها شد و از خرابی مداوم آنها جلوگیری کرد.

ما در این مقاله از رایابان به مشکلات رایج پرینتر ها و چگونگی رفع آنها پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

 

ارسال دستور چاپ به پرینتر اشتباهی

یکی از متداول ترین مشکلی که هنگام چاپ با آن روبه رو خواهید شد ارسال دستور چاپ به پرینتر اشتباهی دیگری است.

این اتفاق به این علت است که گاهی اوقات امکان دارد در سیستم عامل ویندوز یک پرینتر پیش فرض جدید را انتخاب کند و دستور چاپ به طور خودکار به این پرینتر پیش فرض ارسال شود (این مورد وقتی که ویندوز vista را به ویندوز ۷ ارتقاء دهید گاها پیش می آید).

مشکلات رایج پرینترها و چگونگی رفع آنها

برای برطرف نمودن این مشکل در ویندوز ۷، بر روی منوی استارت کلیک نموده و گزینه Devices and Printers را انتخاب کنید. در زیر بخش Printers and Faxes بر روی پرینتری که می خواهید پیش فرض گردد کلیک راست نموده و گزینه Set as default printer را انتخاب نمایید. (این دستورات در ویندوز های دیگر متفاوت است).


در صورتی که قصد خرید پرینتر را دارید میتوانید سفارش خود را به صورت آنلاین در رایابان ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس حاصل کنند.


ارور هنگام چاپ

در هنگام چاپ امکان دارد کامیپوتر یا دستگاه پرینتر شما ارور هایی را نمایش دهد و این ارور ها در هر دستگاه متفاوت است. از همین رو ما به موارد اصلی اشاره خواهیم کرد.

در هنگام ارور ابتدا باید مواردی عمومی همچون آیا چراغ Error بر روی دستگاه پرینتر روشن است یا خیر، بعد باید مطمئن شویم که کاغذ در محل خود قرار دارد، محفظه قرارگیری کارتریج خالی نباشد، کابل USB به دستگاه‌ای که می‌خواهیم پرینت بگیریم متصل شده یا اینکه از طریق بی‌سیم ارتباط برقرار باشد را بررسی کنید.

گاهی اوقات باید برای پرینتر‌های قدیمی حالت چاپ کننده پیش‌فرض (default printer) را انتخاب کنیم، که آموزش این مورد در آیتم (ارسال دستور چاپ به پرینتر اشتباهی) توضیح داده شده است.

همچنین مطمئن شوید در برنامه‌ای که می‌خواهید برگه‌ای را پرینت بگیرید، دستگاه صحیح را انتخاب کرده باشید. مایکروسافت بخش راهنمایی با نام printing troubleshooter دارد که به شما برای شناسایی مشکلات پرینتر کمک می‌کند. با کلیک بر روی دکمه Fix و دانلود و اجرای برنامه‌ می‌توانید این راهنما را به کار بگیرید.

همچنین می‌توانید با رفتن به بخش Control Panel، انتخاب Devices and Printers و کلیک راست بر روی آیکون پرینتر خود گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید.

مشکلات رایج پرینترها و چگونگی رفع آنها

 

چاپ برگه خالی بعد از هر بار چاپ

دلیل اینکه یک ورق اضافی کاغذ چاپ می شود به دلیل تنظیمات چاپ است. این تنظیم به طور معمول در دفاتر استفاده می شود که حجم چاپ بالا است و چاپ چندین کاربر وجود دارد. ورق اضافی کاغذ را برای جدا کردن کارهای چاپی چاپ می کند، اما اگر فقط شما از چاپگر استفاده می کنید می تواند واقعا آزار دهنده باشد.

خوشبختانه، حل این مشکل  آسان است. به تنظیمات چاپگر و دستگاه در کامپیوتر خود بروید، روی چاپگر خود کلیک کنید و سپس بر روی تنظیمات چاپگر کلیک کنید. می توانید صفحات جداساز (separator pages) را حذف کنید.

 

سرعت کند پرینتر

در این مواقع، با پایین آوردن کیفیت چاپ، سرعت پرینتر خود را بالا ببرید و در مصرف جوهر هم صرفه‌جویی کنید. با اینکه تنظیمات چاپ مدل‌های مختلف پرینترها با یکدیگر متفاوت است، اما در بیشتر موارد این تنظیمات به هم شبیه هستند.

در اینجا چگونگی تغییر حالت کیفیت چاپ به “پیش نویس” را برای پرینتر HP Photosmart 8450 نشان داده‌ایم. ابتدا Print and Properties  را انتخاب کنید، سپس به دنبال تنظیماتی که کیفیت چاپ را پایین بیاورد بگردید. برای مثال، پیش فرض تنظیمات کیفیت چاپ را از Normal به Fast Draft تغییر دهید.

 

کیفیت چاپ پایین برگه پرینت

گاهی اوقات نازل جوهر در پرینتر‌های جوهر‌افشان مسدود می‌شود و چاپگر یا رنگ‌ها را اشتباه پخش می‌کند یا با کیفیت پایین برگه را پرینت می‌گیرد. با پاک کردن هد پرینتر به احتمال فراوان مشکل دستگاه شما حل خواهد شد.

البته روش انجام اینکار در پرینتر‌های مختلف متفاوت است و شاید حتی برای این موضوع گزینه‌ای در بخش کنترل پنل پرینتر موجود باشد یا اینکه نرم‌فزار پرینتر را از طریق کامپیوتر بتوان دستکاری کرد.  poor print  برای مثال در پرینتر‌های جوهر‌افشان HP صفحه شروعی برای کاربران کامپیوتر ویندوز ۸ وجود دارد که می‌توان با کلیک بر روی دکمه Maintenance (تعمیر و نگهداری) هد پرینتر را تمیز کرد یا آن را تراز کرد.

البته می‌توانید هد پرینتر را تعویض کنید اما باید توجه داشته باشید که بعد از تعویض هد لازم است تا از کارتریج تازه‌ای استفاده کنید.۱۰ مشکل رایج پرینترها و چگونگی رفع آنها این نکته رامد نظر داشته باشید که کیفیت کاغذ بر روی کیفیت پرینت تأثیر دارد اما در فتوکپی نوع کاغذ تفاوتی ندارد. شبیه به پرینتر‌های لیزری کاغذ با کیفیت مناسب بهترین نتیجه را می‌دهد.

 

تفاوت تصویر چاپ شده با تصویر نمایش داده شده در کامپیوتر

چاپ توسط تجهیزات گرافیکی انجام می شود. دلایل زیادی وجود دارد که این اتفاق می افتد. قبل از چاپ، اطمینان حاصل کنید که پیش نمایش چاپ(print view) را مشاهده کرده اید و اگر پیش نمایش خاموش باشد، باید چیزی را در طرح بندی (layout) درست کنید. بزرگی  یا کوچکی تصویر چاپ شده متفاوت از آنچه در مانیتور نمایش داده می شود است.

 

پیغام خطا اسپولر (Spooler)

“اسپولر” نرم افزاری است که پرینت را روی حافظه یا هارد دیسک کامپیوتر ذخیره می کند. به طور معمول این ذخیره سازی فقط موقتی است هنگامی که چاپ انجام می شود، پرینت دیگر بر روی کامپیوتر ذخیره نمی شود. با این حال، اگر مدت زمان زیادی برای برای چاپ چیزی منتظر مانده اید، ممکن است مشکلی با spooler وجود داشته باشد. ساده ترین راه برای بازنشانی (reset) اسپولر  بوسیله ری استارت کامپیوتر و نرم افزار اسپولر است.

مشکلات رایج پرینترها و چگونگی رفع آنها

 

قرار دادن متن بیشتر در صفحه، هنگام پرینت

کوچک کردن سایز نوشته و گنجاندن دو صفحه در یک صفحه، در هزینه ها صرفه جویی می کند، چرا که شما کاغذ کمتری خریداری می نمایید و سرعت پرینت را افزایش می دهد و تعداد پیجهای کمتری لازم است.

در ویندوز خود گزینه ی Printers and Scanners را انتخاب کنید و وارد تنظیمات پرینتر خود شوید و تعداد صفحات هر برگ را به میزان درخواستی افزایش دهید. (این تنظمیات را در هنگام چاپ با نرم افزار خاص مثل فتوشاپ یا مرورگرها، می توان تغییر داد)

 مهم نیست که به چه مشکلی برخورد می‌کنید، ما در مجموعه رایابان تلاش می کنیم که نه تنها بهترین محصولات با کیفیت، بلکه بهترین سرویس را نیز ارائه دهیم. این راهنمایی کلی برای کمک به شما اینجاست، اما اگر نیاز به کمک بیشتری دارید، با رایابان تماس بگیرید. کارشناسان ما در محل مورد نظر شما حضور پیدا میکنند.


 

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما