چطور فایل Htaccess را بهینه سازی کنیم؟

فایل Htaccess یکی از مهم‌ترین بخش‌های سایت است که باید برای بهینه سازی آن اقداماتی را انجام دهید.

  • تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - ۰۰:۰۰:۰۰
  • تعداد بازدید: ۶۹
  • گروه: اخبار

فایل Htaccess یکی از مهم‌ترین بخش‌های سایت است که باید برای بهینه سازی آن اقداماتی را انجام دهید. شما از طریق این فایل می‌توانید سرعت وب سایت را بهبود دهید و یا امنیت سایت خود را افزایش دهید. به همین منظور نیز بهینه سازی فایل Htaccess برای متخصصین سئو در مشهد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به دلیل اهمیت بسیار زیاد این فایل ما می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا بدانید چطور فایل Htaccess را بهینه سازی کنید.

فایل htaccess

فایل Htaccess چیست؟

در اولین قدم بهتر است بدانیم فایل Htaccess چیست و با آن بیشتر آشنا شویم. این فایل در اکثر سیستم‌های مدیریت محتوا وجود دارد و ریشه اصلی هاست شما محسوب می‌شود. فایل Htaccess به صورت مخفی است و می‌توانید دسترسی به بعضی فایل‌ها را مسدود کند. این عمل به شما کمک کرده تا دسترسی هکرها را به فایل‌های مهم ساخت خود محدود نمایید.

محل فایل Htaccess در وردپرس

فایل Htaccess در سرور و هاست مخفی می‌باشد. عموما این فایل در سی پنل و در پوشه file manager قرار گرفته است. تنها کافی است پس از وارد شدن به فایل منیجر تیک گزینه show hide files را فعال کنید تا تمامی فایل‌های مخفی نمایش داده شود.

بهینه سازی فایل Htaccess با استفاده از دستورات کاربردی

با استفاده از دستوراتی که در ادامه شرح می‌دهیم می‌توانید فایل Htaccess را بهینه سازی کنید.

محافظت از فایل Htaccess

برای اینکه از اطلاعات موجود در این فایل محافظت کنید و از سرقت آن جلوگیری نمایید، کافی است کد زیر را در ابتدای فایل Htaccess قرار دهید.

<files ".htaccess">

order allow,deny

deny from all

</files>

محافظت از فایل های داخل هاست

ممکن است با حمله هکرها به سایت شما، فایل‌های مهم که بر روی هاست قرار دارند در دسترس آن‌ها قرار بگیرد. برای جلوگیری از به سرقت رفتن فایل‌های داخل هاست می‌توانید از کد زیر استفاده نمایید و آن را در انتهای فایل Htaccess قرار بدهید.

Options All -Indexes

محدودیت دسترسی از طریق IP

شما با کدی که در ادامه ذکر می‌کنیم می‌توانید برای IPها محدودیت قائل شوید تا از دیدگاه‌های اسپم در سایت پیشگیری کنید. این اقدام می‌تواند یک حمله به سایت شما باشد. به همین منظور بهتر است IP اسپم را محدود کرده تا از سایت خود محافظت نمایید.

<Limit GET POST>

order allow,deny

deny from 200.49.176.139

allow from all

</Limit>

افزایش امنیت فایل wp-config.php

شما می‌توانید با قرار دادن کد زیر در فایل Htaccess از سرقت فایل‌های مهم سایت و دسترسی هکرها به اطلاعات پایگاه داده سایت جلوگیری نمایید.

آشنایی با htaccess

<files wp-config.php>

order allow,deny

deny from all

</files>

حفاظت از پهنای باند، فایل‌ها و عکس‌ها

ممکن است مدیران سایر سایت‌ها بخواهند فایل‌ها و عکس‌ها را از سایت شما کپی کنند و در سایت خودشان از آن‌ها استفاده نمایید. شما با استفاده از کد نیز می‌توانید جلوی این کار را بگیرید. این درخواست کاربر برای کپی کردن فایل‌های شما می‌تواند پهنای باند سایت شما را کاهش دهد. به همین جهت برای پیشگیری از این اقدام می‌توانید کد زیر را در فایل Htaccess قرار دهید.

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)?site.com/ .*$ [NC]

RewriteRule \.(gif|jpg|swf|flv|png)$ /feed/ [R=302,L]

اهمیت فایل Htaccess و بهینه سازی آن

پیش‌تر هم توضیح دادیم که استفاده از این فایل اهمیت ویژه‌ای دارد. برخی افراد بهینه سازی فایل Htaccess را دشوار می‌دانند. این در حالی است که بهینه سازی این فایل از موثرترین روش‌ها برای بهینه سازی کل سایت است و از این طریق می‌توانید تغییرات زیادی را بر روی سایت اعمال کنید.

با بهینه سازی این فایل می‌توانید سرعت سایت خود را بالا برده و امنیت آن را افزایش دهید. به همین منظور نیز در صورت آشنایی نداشتن با فایل Htaccess بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و با کاربرد آن و روش‌های بهینه سازی آن آشنا شوید.

ما در این مقاله تنها در رابطه با تغییراتی که با کد می‌توانید روی این فایل اعمال کنید صحبت کردیم. اما باید بدانید که علاوه بر برنامه نویسان و متخصصین طراحی سایت در مشهد، استفاده از این فایل برای متخصصین سئو نیز بسیار رایج بوده و اهمیت دارد.

همانطور که گفتیم این فایل در بهینه سازی سرعت سایت می‌تواند تاثیر چشم گیری داشته باشد و سرعت سایت نیز یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی سایت است. بنابراین متخصصین سئو نیز باید به این فایل و بهینه سازی آن اهمیت بدهند و با آن آشنا شوید.

سخن پایانی

همانطور که توضیح دادیم آشنایی با این فایل یکی از موارد ضروری برای هر متخصص سئو و طراحی سایتی است. فایل Htaccess می‌تواند به شما کمک کند تا سرعت سایت را بهبود ببخشید و امنیت سایت را افزایش دهید.

در این مطلب تلاش کردیم تا کدهای لازم جهت بهینه سازی فایل Htaccess را به شما معرفی نماییم. باید بدانید کدهایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم تنها بخشی از کدهایی هستند که می‌توانید جهت اعمال تغییرات در فایل Htaccess از آن استفاده کنید.

منبع

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما