اصطلاحات سخت ‌افزاری در لپ ‌تاپ

اصطلاحات سخت ‌افزاری | در مورد نحوه استفاده از هر سیستم رایانه‌ای تنها آموزش نرم‌افزار‌ها، موضوع اصلی نیست بلکه باید با اصطلاحات سخت‌ افزاری در لپ ‌تاپ نیز آشنا باشیم

با برخی از اصطلاحات سخت ‌افزاری در لپ ‌تاپ آشنا شوید:

در مورد نحوه استفاده از هر سیستم رایانه‌ای تنها آموزش نرم‌افزار‌ها، موضوع اصلی نیست بلکه باید با اصطلاحات سخت‌ افزاری در لپ ‌تاپ نیز آشنا باشیم چون اگر قرار باشد یک کامپیوتر یا لپ تاپ بخریم قطعاً کارشناس مربوطه در مورد نوع سخت‌افزار‌های انتخابی از شما سؤال خواهد کرد و یا اگر مشکلی در سیستم رایانه‌ای شما به وجود بیاید، حتماً باید با این سخت‌افزار‌ها آشنا باشید تا براساس علائم خرابی رخ داده بتوانید حدس اولیه برای مشکل ایجاد شده را داشته و از بروز خرابی‌های عمیق و حاد جلوگیری کنید. بر این اساس ما در این مطلب برخی از اصطلاحات سخت ‌افزاری لپ تاپ را برای شما توضیح خواهیم داد.

پاره ‌ای از سخت افزاری رفتاری در لپ تاپ

قطعا آشنایی با اصطلاحات سخت ‌افزاری لپ تاپ برای کسانی که در زمینه تعمیرات و فروش این سیستم‌های رایانه‌ای کار می‌کنند اهمیت بیشتری دارد اما کاربران که قرار است از این سیستم‌ها استفاده کنند نیز باید با اصطلاحات سخت‌افزاری آشنا باشند. فرض کنیم مشکلی در لپ ‌تاپ شما ایجاد شده و از طریق تماس تلفنی می‌خواهید با کارشناسان مربوطه در نمایندگی‌های تعمیر لپ تاپ معتبر ارتباط برقرار کنید تا شما را راهنمایی کنند. اگر با اصطلاحات سخت ‌افزاری آشنایی نداشته باشید، در این زمینه دچار مشکل خواهید شد. بنابراین مهم‌ترین اصطلاحات سخت ‌افزاری لپ تاپ ‌ها عبارتند از:

  • بلوتوث

اثر مردم بلوتوث را در گوشی‌های هوشمند می‌شناسند اما لازم است بدانید که چنین قابلیتی در لپ‌ تاپ‌ نیز تعریف شده است. برای جابجایی فایل از روی یک سیستم به لپ تاپ خود را از گوشی به لپ تاپ می‌توانید آیکون بلوتوث در سیستم رایانه‌ای را روشن کرده و سپس بدون نیاز به کابل اطلاعات را انتقال دهید.

  • بایوس در لپ تاپ

بایوس در واقع یک اصطلاح لاتین است که به معنی سامانه ورودی و خروجی پایه شناخته شده است و در واقع یکی از ابتدایی‌ترین سطح نرم ‌افزاری در لپ تاپ و کامپیوتر به حساب می‌آید. مسأله بسیار مهم این است که آشنایی با بایوس، در زمینه تعمیرات لپ تاپ اهمیت زیادی دارد چرا که اگر شما بخواهید بسیاری از تنظیمات سخت‌افزاری را در داخل رایانه خود انجام دهید، قطعاً به بایوس نیاز خواهید داشت. بنابراین حتماً باید این بخش را به خوبی بشناسید.

  • بوت یا راه‌اندازی سیستم

زمانی که شمال سیستم را روشن می‌کنید بعد از چند ثانیه یا در عرض یک دقیقه سیستم عامل ویندوز بالا می‌آید. بوت یا همان راه‌اندازی سیستم عامل لپ تاپ در حافظه لپ تاپ کمک می‌کند بعد از روشن کردن سیستم، شما بتوانید ویندوز را بر روی صفحه نمایشگر مشاهده کنید. گاهی اوقات مشکلات زیادی در زمینه بوت و راه‌اندازی سیستم به وجود می‌آید. برای مثال علیرغم اینکه لپ تاپ را روشن می‌کنید، ولی صفحه نمایشگر یا ویندوز قابل مشاهده نیست. در چنین شرایطی باید به دنبال راهکار‌هایی برای مشکل بوت نشدن لپ تاپ باشید که در یک مقاله پیرامون این موضوع صحبت شده است.

  • مادربرد

مادربرد یکی از اصلی‌ترین قطعات سخت‌افزاری در هر کامپیوتر و لپ تاپ است که از جنس فیبر بوده و تمامی قطعات الکترونیکی سیستم رایانه شما بر روی آن نصب می‌شود.

  • حافظه پنهان یا کش

در داخل  CPUحافظه پنهان یا کش قرار گرفته است که باعث افزایش سرعت رایانه شما می‌شود. در زمان خرید لپ تاپ کارشناس از شما سؤال می‌پرسد که می‌خواهید حافظه پنهان سیستم شما چه اندازه باشد. مسلماً برای سیستم‌های رایانه‌ای که قرار است برای امور فنی و مهندسی کاربرد داشته باشند بحث حافظه پنهان بالا اهمیت بیشتری دارد.

  • fsb

این قطعه یک پل بین رم و پردازشگر است که کمک می‌کند اطلاعات به راحتی و با سرعت بسیار زیادی بتوانند بین سی پی یو و رم جریان داشته باشند. قطعاً هر اندازه این پول یا گذرگاه پهن‌تر باشد سرعت انتقال داده‌ها افزایش پیدا می‌کند.

  • کارت گرافیک

این قطعه سخت‌افزاری موظف است با دریافت سیگنال‌ها و اطلاعات از سیستم رایانه شما، اطلاعات را در قالب تصاویر بر روی صفحه نمایشگر ارائه کند. بنابراین هر اندازه که حافظه کارت گرافیک شما بالاتر بوده و البته کیفیت آن بیشتر باشد، این مسأله بر روی کیفیت تصاویر در صفحه نمایشگر تأثیر می‌گذارد. برای انتخاب کارت گرافیک حتماً به کارایی سیستم خود توجه داشته باشید.

اگر قرار است لپ تاپ را برای برنامه‌های سنگین مورد استفاده قرار دهید، باید به سراغ کارت گرافیک‌هایی با حافظه بالاتر و کیفیت بیشتر بروید.

 

بیشتر بخوانید : انواع خرابی مادربرد

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است!
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما