آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ

یکی از قطعات لپ تاپ که احتمال خرابی و شکستگی آن در صورت وارد شدن ضربه شدید به دستگاه زیاد است ال سی دی لپ تاپ است. در صورت افتادن و یا ضربه خوردن این دستگاه نخستین جایی که امکان آسیب دیدن آن وجود دارد قاب و ال سی دی لپ تاپ است. با رایابان همراه باشید با آموزش تعمیر و تعویض ال سی دی لپ تاپ.باید گفت اشکالاتی که به دلیل شکستگی ال سی دی لپ تاپ ایجاد می‌شوند با تعویض این قطعه قابل ارتقاء هستند. در این محتوا در این مقاله روش‌های تشخیص خرابی ال سی دی و سپس روش‌های تعویض و بعد از آن نکات مهم در این زمینه را ارائه خواهیم داد با رایابان همراه باشید.


تعمیر رایگان

جهت  تعمیر لپ تاپ و تعویض قطعات لپ تاپ  می توانید سفارش خود را در رایابان ثبت کنید.


تشخیص خرابی ال سی دی لپ تاپ

اولین راهکار جهت تعویض این قطعه چگونگی تشخیص خرابی ال سی دی است. پیش از تعویض این قطعه باید از خراب بودن و بدون استفاده بودن آن مطلع شویم. این شناسایی را عمدتاً با یک مانیتور خارجی انجام می‌دهند. با اتصال لپ تاپ به یک مانیتور خارجی از طریق پورت VGA می‌توان به‌راحتی این اقدام را انجام داد. اگر لپ تاپ مشکلی نداشت و پس از اتصال به مانیتور بیرونی روشن شد این بدان معناست که مشکل فقط مربوط به صفحه‌نمایش است و درنتیجه lcd لپ تاپ باید با یک ال سی دی جدید جایگزین شود.

آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ

عیب‌یابی ال سی دی لپ تاپ

ممکن است تنها عیب مربوط به ال سی دی نباشد؛ بنابراین شما باید اقدام به عیب‌یابی و تشخیص نوع خرابی بپردازید. ابتدا برای یک مانیتور را از طریق پورت VGA به لپ تاپ وصل کنید. اگر لپ تاپ شروع به کار کرد اما شما و یک تصویر کم‌نور در LCD لپ‌تاپ مشاهده نمودید ممکن است انورتر لپ‌تاپ دارای ایراد باشد که این ایراد به‌راحتی قابل‌حل است. اگر خطوط مواج در صفحه‌نمایش خارجی مشاهده کردید به‌احتمال‌زیاد مشکل مربوط به مادربرد ‌است. اشکالات و سرویس‌های مربوط به مادربرد می‌بایست توسط متخصصان رایابان و یا کارشناسان تعویض ال سی دی لپ تاپ در رایابان انجام شود. باید توجه کرد تا زمانی که مشکل رفع نشود صفحه‌نمایش کار نخواهد کرد. به هر صورت اگر به هر دلیل ال سی دی لپ تاپ شما دچار شکستگی شده و نیاز به تعویض داشت می‌توانید با انجام مرحله‌به‌مرحلۀ دستورالعمل آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ در بخش زیر آن را تعویض نمایید.

ابزارهای لازم جهت تعویض ال سی دی لپ تاپ

چندین پیچ گوشتی با سایزهای مختلف.
تیغه‌ها یا صفحه فلزی و لاستیکی بسیار نازک. وجود این صفحات برای برداشتن قاب دور ال سی دی یا قاب دور ال ای دی (قاب LCD ضروری است)

اولین مرحله تعویض ال سی دی لپ تاپ

برداشتن قاب ال سی دی

نکته اول در این مرحله بررسی دقیق صفحه‌نمایش جهت جداسازی قاب لپ تاپ است (در برخی از لپ‌تاپ‌ها دو بالشتک در بالا قرار دارد که ال سی دی لپ تاپ را نگه می‌دارند. نیاز است که حفاظ پلاستیکی روی این لپ‌تاپ‌ها را خارج کرده و سپس پیچ زیر آن‌ها بازکنیم)

آیا باید پیچ ال سی دی باز شود یا شیارهای آن


 خارج کردن قاب ال سی دی راه‌های مختلفی دارد. نکته قابل‌توجه این است که کاربران باید این کار را پس از بررسی دقیق دستگاه انجام دهند. لازم است قبل از هر چیز دستگاه خود را بررسی دقیق انجام دهید و با مراجعه به سایت کمپانی سازنده لپ تاپ آموزش دقیق تعویض ال سی دی را دریافت نمایید. ممکن است لپ تاپ شما دارای پیچ صفحه‌نمایش نباشد و یا در حالتی دیگر قاب ال سی دی شما با ضربه‌ای کوچک بر روی آن باز شود یا اینکه با یک پیک کوچک به‌سادگی باز شود و نیاز به باز کردن پیچ نداشته باشد.


مرحله دوم آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ

 برداشتن پنل LCD شکسته از روی لپ تاپ

در مرحله دوم قطع کردن تمامی کابل‌های وصل شده از ال سی دی لپ تاپ به مادربرد بسیار اهمیت دارد (نکته مهم اگر سال تولید لپ تاپ یا نوت بوک شما ۲۰۱۰ است و دارای ال سی دی و بک لایت است بر روی برد لپ تاپ شما دارای دو کابل است اما ال سی دی لپ‌تاپ‌های تولیدی پس از ۲۰۱۰ دارای یک کابل است) درصورتی‌که قصد خرید یک ال سی دی جدید جهت سیستم خود دارید در این زمان می‌توانید با مشاهده برچسب‌های کارخانه مدل کامل ال سی دی لپ تاپ خود را پیدا کنید و یک نمونه از آن خریداری کنید. با گرفتن مشاوره از کارشناسان رایابان این امر برای شما ساده‌تر خواهد شد.

مرحله سوم نصب ال سی دی جدید

ال سی دی لپ تاپ خریداری‌شده را باز نمایید و مطمئن شوید که با LCD قبلی لپ تاپ یکسان است.
در صورت همانندی دو ال سی دی، ال سی دی لپ تاپ شما آماده متصل شدن است.
این مرحله از آموزش تعویض ال سی دی لپ تاپ اختصاص به ال سی دی جدید دارد. کابل تصویر را به ال سی دی جدید لپ تاپ وصل کنید و مطمئن شوید که LCD نو لپ تاپ در جای جدید خود کامل قرار گرفته است.

مرحله آخر تست ال سی دی جدید لپ تاپ و جا انداختن قاب

مرحله آخر مرحله جا انداختن کابل برق و باتری است.
تست LCD جدید لپ تاپ و اطمینان از صحت اتصال ال سی دی به دستگاه را انجام دهید و در آخر جا زدن قاب دور ال سی دی و بستن پیچ‌های قاب ال سی دی را انجام دهید. اکنون سیستم شما آماده جهت شروع به کار است.

 جهت تعمیر کامپیوتر در اصفهان و نیز تعمیر لپ تاپ در اصفهان با کارشناسان رایابان در ارتباط باشید.

  • ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ - ۱۹:۲۳:۴۵
  • masoud chaichian

سلام لپتاپ من لنوو است گارانتیش تموم شده. رو lcd یه خط سیاه کوچولو بطول نیم سانت ظاهر شده بود بعدها خط بزرگتر وکلفت شده . حالا اندازه دو سانت وبه کلفتی یک میلیمتر شده. برا حلش چه توصیه میکنید با تشکر

  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما