تعاریف

واژه های کلیدی تعریف شده در متن شرایط و ضوابط رایابان مشتمل بر سرویس دهنده، سرویس گیرنده و رایابان می باشد. مفهوم هر یک به شرح ذیل است.

سرویس دهنده

منظور شخصی که به عنوان پیمانکار با رایابان همکاری می کند و ارائه دهنده سرویس به سرویس گیرنده است.

سرویس گیرنده

منظور کاربر یا استفاده کننده از سرویس های ارائه شده در رایابان است.

رایابان

فضای مجازی در دسترس سرویس گیرنده جهت استفاده از سرویس های ارائه شده توسط سرویس دهنده.

سرویس

نیازها و انتظارات مورد نیاز سرویس گیرنده.

کاربر

هر شخص حقیقی یا حقوقی استفاده کننده ازاپلیکیشن و سایت رایابان

حساب کاربری

 • سرویس گیرنده در رایابان می‌پذیرد که شرایط و ضوابط  رایابان را به صورت کامل مطالعه و پذیرفته است. این قوانین در طول زمان تغییر می کند، استفاده مستمر سرویس گیرندگان از رایابان به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات رایابان است.
 • برای استفاده از رایابان لازم است که هر کاربر یک حساب کاربری در رایابان بسازد. تمامی افرادی که واجد شرایط قانونی باشند می‌توانند اقدام به ساختن حساب کاربری در رایابان کنند. برای استفاده از رایابان سرویس گیرنده باید نام، نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در نرم‌افزار رایابان ثبت کند.
 • سرویس گیرنده می‌پذیرد اطلاعات خود را به صورت صحیح و به‌روز در رایابان وارد کند.
 • هر فرد تنها می‌تواند یک حساب کاربری به عنوان سرویس گیرنده در رایابان داشته باشد.
 • مسئولیت همه فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری شما در رایابان انجام می‌شود به عهده سرویس گیرنده است.
 • مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهده سرویس گیرنده است. در صورت مفقود شدن یا دزدیده شدن اطلاعات حساب کاربری، سرویس گیرنده موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع رایابان برساند. لذا تا زمانی که اطلاع‌رسانی به رایابان صورت نگیرد مسئولیت همه فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام می‌شود به عهده کاربر است.
 • سرویس گیرنده حق ندارد به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را بدهد یا حساب خود را به فرد یا شرکت دیگری منتقل کند.
 • در شرایط خاصی ممکن است از سرویس دهنده و یا سرویس گیرنده برای استفاده از سرویس، درخواست احراز هویت شوند، در چنین شرایطی چنانچه اطلاعات کافی در اختیار رایابان قرار ندهد، رایابان می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائه سرویس به وی خودداری کند.

هزینه ها و پرداخت

 • سرویس گیرنده آگاه است که استفاده از رایابان می‌تواند هزینه‌هایی برای او داشته باشد.
 • سرویس گیرنده می‌پذیرد هزینه سرویس به طور تقریبی در رایابان از طرف سرویس دهنده مشخص شده و ممکن است با توجه به سرویس مورد نظر و پس از انجام بازدید توسط سرویس دهنده تغییرات نسبی در آن اعمال گردد و قیمت نهایی پس از بازدید به وی اعلام گردد، لذا در صورت تایید اعتراضی نسبت به هزینه سرویس نمی‌تواند داشته باشد.
 • در صورتیکه پرداخت هزینه نقدی باشد، سرویس گیرنده موظف است مبلغ مشخص شده را به سرویس دهنده رایابان پرداخت نماید.
 • سرویس گیرنده می‌پذیرد هیچوقت درخواست سرویس از رایابان را ارسال نکند مگر اینکه قصد استفاده از سرویس را داشته باشد. سرویس گیرنده اگر پس از ارسال درخواست سرویس و پذیرش درخواست توسط یک سرویس گیرنده، سرویس را لغو کند، یا در مکان و زمان مشخص حضور پیدا نکند با توجه به عدم رعایت مقررات مربوط که منجر به عدم حفظ شهرت کاری و اعتبار رایابان می شود، رایابان ممکن است هزینه‌ای به عنوان جریمه از اعتبار او کسر یا از نامبرده وصول کند.
 • سرویس دهنده می‌پذیرد هر گونه تخریبی غیر اصولی که در منزل سرویس گیرنده در نتیجه استفاده از سرویس وی ایجاد شود، مسئولیت تامین هزینه‌های مربوط به تعمیر، شست و شو و … به عهده وی خواهد بود. در چنین مواردی رایابان حق دارد این هزینه‌ها را از اعتبار موجود در حساب سرویس دهنده کسر یا از وی وصول کند.
 • در خصوص هرگونه خسارت جانی یا مالی که در نتیجه اتفاقات حین اجرای سرویس توسط سرویس دهنده یا سرویس گیرنده رخ می دهد، رایابان مسئولیتی نداشته و نخواهد داشت.
 • مسئولیت رعایت کلیه قوانین و مقررات نافظ بر کسب و کار سرویس دهنده اعم از کسب مجوزهای قانونی و امور مالیاتی و … عهده وی بوده و رایابان مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

محدودیت مسئولیت

 • سرویس گیرنده می‌پذیرد که رایابان  پیمانکار نهایی نیست، بلکه تنها یک خدمات نرم‌افزاری است که ارتباط بین سرویس دهندگان و سرویس گیرندگان را جهت توافق بر انجام یک سرویس فراهم می‌کند. در رایابان سرویس دهنده مختار است یک درخواست سرویس را بپذیرد یا رد کند، همچنین سرویس گیرنده مختار است پس از ارسال درخواست سرویس و مشخص نمودن سرویس دهنده و قبل از عزیمت سرویس دهنده به نقطه مبداء، سرویس را انجام دهد یا خیر. لذا هر سرویسی که سرویس دهنده به سرویس گیرنده ارایه می‌دهد باید به عنوان یک قرارداد لازم مستقل بین ایشان در نظر گرفته شود. رایابان هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال مسائلی که در حین ارایه سرویس ممکن است اتفاق بیافتد، از قبیل تاخیر و … ندارد.
 • سرویس دهنده متعهد می گردد در انجام و ارایه خدمات به سرویس گیرنده حداکثر تلاش خود را نموده و از نیروهای متعهد، سالم و امین استفاده نماید.
 • کاربر می‌پذیرد مسئولیت تمامی خطرها و اتفاقاتی که ممکن است در نتیجه استفاده از رایابان یا سایر سرویس مرتبط با رایابان، برای کاربر به وجود بیاید به عهده کاربر است. رایابان هیچ مسئولیتی در قبال مشکلاتی که ممکن است در نتیجه استفاده از رایابان توسط یک کاربر، برای کاربران یا افراد دیگر ایجاد شود از جمله از بین رفتن داده‌ها، مصدومیت‌هایی که به افراد وارد می شود، یا صدمه‌هایی که به دارایی‌های افراد وارد می‌شود به عهده ندارد.
 • خدمات رایابان با مشارکت خدمات شرکت‌های دیگری ارائه می‌شود که رایابان کنترل صد در صد روی سرویس دهندگان ندارد. لذا سرویس گیرنده می‌پذیرد که این خدمات قوانین استفاده و مقررات مختص خود را دارند و رایابان مسئولیتی در خصوص قوانین و خدمات این شرکت‌ها ندارد.
 • رایابان مسئولیتی در قبال کالاها یا اشیایی که سرویس گیرنده ممکن است در حین انجام سرویس توسط سرویس دهنده گم کنند ندارد، هرچند همکاری لازم برای یافتن اشیاء گم شده توسط رایابان صورت خواهد گرفت.

قطع سرویس

 • رایابان در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد حضور یک کاربر (سرویس دهنده یا سرویس گیرنده) می‌تواند برای رایابان یا مشتریان خطرناک باشد یا مطلوب نباشد حق حذف دسترسی کاربر مذکور به رایابان را دارد.کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیر متداول به هیچ بخش رایابان انجام دهد.

توافق از راه دور

 • کاربر توافق می‌کند جهت مبادله آسان اطلاعات، کلیه تغییرات و الحاقیه‌های قوانین و مقررات حاضر اعم از تغییر و اضافه کردن شروط آن، ارسال اخطاریه و ابلاغیه‌های مربوط به رایابان، از طریق سیستم رایانه‌ای رایابان بعمل آید و کاربر ضمن پذیرش اطلاع از شرط و روند اجرایی آن موافقت خود را نسبت به اعمال شرط مذکور اعلام می‌کند.
 • مسئولیت حفظ و حراست از حساب کاربر برعهده کاربر بوده و کاربر ضمن پذیرش این مسئولیت، کلیه داده پیام‌های صادره از طریق حساب کاربری مذکور را منتسب به خود دانسته و هرگونه ادعایی نسبت به انکار، تردید و جعل داده پیام‌های ارسال شده از ناحیه نامبرده غیر قابل استماع و مردود است.
 • کاربر می‌پذیرد هر گونه رویه، اشکال، عبارات مبین تائید و اعلام قبولی و تصدیق داده پیام‌های صادره از طرف رایابان به منزله امضا الکترونیکی و قبولی محسوب می‌شود و هر گونه ادعائی نسبت به امضا و قبولی مذکور غیر قابل استماع و مردود است.
 • کاربر با عضویت در رایابان قصد و اراده خود را نسبت به پذیرش انعقاد هرگونه اقدام و عمل حقوقی از جمله عقود و معاملات از راه دور و از طریق سیستم رایانه‌ای و الکترونیکی اعلام می‌کند.

حریم خصوصی

 • رعایت حریم شخصی کاربران برای رایابان بسیار حائز اهمیت است.

جمع آوری اطلاعات

 • اطلاعاتی که شما مستقیما در رایابان ثبت می‌کنید.
  بخشی از اطلاعاتی که رایابان ذخیره می‌کند، اطلاعاتی است که شما به صورت مستقیم در فرآیند ثبت نام، ارسال درخواست سرویس، تماس با مرکز تماس و یا روش‌های مشابه در سیستم ثبت می‌کنید. این اطلاعات شامل نام، نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت، آدرس، آدرس پست الکترونیکی و اطلاعاتی از این دست می‌شود.
 • اطلاعاتی که در نتیجه استفاده شما از سرویس ذخیره می‌شود علاوه بر اطلاعاتی که شما به صورت مستقیم در سیستم ثبت می‌کنید، برخی از اطلاعاتی که در نتیجه استفاده شما از سرویس تولید می‌شود نیز در رایابان می‌شود. این اطلاعات در زیر شرح داده شده‌اند.

نحوه استفاده از سرویس

 • رایابان اطلاعات مربوط به نحوه استفاده کاربران از نرم‌افزار موبایل و سایت رایابان را ثبت می‌کند. از این اطلاعات برای بهینه‌سازی کیفیت سرویس استفاده می‌شود.

استفاده از اطلاعات

 • اطلاعاتی که در رایابان ذخیره می‌شود در موارد زیر ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد:
 • ارائه، نگهداری و بهبود کیفیت خدمات برقراری ارتباط بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده جهت تسهیل فرآینداست. به طور مثال سرویس دهنده می‌تواند با شماره تلفن همراه سرویس گیرنده برای پیدا کردن وی استفاده نماید.
 • ارتباط با سرویس گیرنده جهت اطلاع‌رسانی شخصی‌سازی سرویس برای هر سرویس گیرنده شامل ارائه پیشنهادهای ویژه رایابان.